SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Регионите: Ски туризмът ще ни спаси - 10 Юли 2012 - 17:38

Промените в Закона за горите са шанс общините с потенциал за ски туризъм да оцелеят, заяви кметът на Сапарева баня инж. Сашо Иванов на първата пресконференция на Национална гражданска коалиция "Природата за хората и регионите".
 
"В момента безработицата в Сапарева баня е вече 20% и е най-висока от планинските региони, каза още Иванов. – Това е защото природните дадености не се използват”.

Срещата с медиите бе заради липсата на консенсус по отношение на Закона за горите. „2 млн. души живеят в тези 32% от планинската територия на България и за тях туризма е единствения поминък, заяви Недялка Сандалска председател на БАТА. – Искаме устойчиво развитие на курортите и добре запазена природа, а не строителство на нови хотели. Не разбирам как „еколозите” настояват за урбанизиране на териториите за ски туризъм, а не за запазването им като горски територии”. Според Иван Тодоров от Българската асоциация по европейско право закона във вида му преди ветото е много по-екологичен от предния. „Този закон е правен по примера на тези в Австрия, Франция, Швейцария и Германия, а нали не мислите, че тези държави са най-запуснатите в Европа. Децата, които карат ски боледуват 4 пъти по-малко от респираторни заболявания, от тези които стоят в градовете и не излизат в планината”.  Тодоров е категоричен, че големите ски дестинации в Европа е естествено да не са щастливи от факта, че и в България може да се развива ски туризъм. „Зимният туризъм прави 3 пъти повече приходи от летния, заяви Благой Рагин, председател на БХРА. – Ски пистите заемат 0,01 % от горските площи в България, срещу 13% от тези в Австрия. Нашите приходи от туризъм са 3 млрд.лв, а в Австрия 13 млн. евро. Ако новия закон не види бял свят то до 15 г зимния туризъм в България ще загине. Ларгото и Витоша ще спасят хотелиерите в София, защото сега 300 хотела в столицата стоят празни”.  Според Филип Цанов от НГК „Природата за хората и регионите” те нямат право да предлагат нови текстове за приемане от НС, защото това е работа на избраните от народа народни представители.
 
„В преговорите по закона за горите в които с участваха премиера, а после и депутати в унизителната кръгла маса в НС от страна на еколозите и протестиращите са участвали незнайно защо само представители на Световния фонд за дивата природа, заяви още Цанов. Той настоява законът да се приеме и да се даде възможност да се направят още 100 км писти, което ще е 0,005 % от горските територии в България. „Бъдете сигурни, че развитието на ски туризма няма да се превърне в екокатастрофа като в „Бистришко бранище”, което можеше да бъде спасено, ако преди 11 г бе почистено както искаха учените от БАН”, допълни Цанов. 
 
„Благодарение на Витоша я има София, коментира арх. Георги Бакалов председател на съюза на архитектите в България. – Сега короядът е нападнал цялата планина и бе в основата на пожара в Бистришко бранище”. Той предложи оглавявания от него съюз да направи истинска кръгла маса по проблемите на закона за горите, на която да бъде намерено най-балансираното решение.

от Пламен Петров
Агенция Стандарт нюз
10.07.2012, 17:26

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL