SKI.BG > BACKCOUNTRY > БЕККЪНТРИ СКИ в България - http://www.ski.bg

. беккънтри статии : Въведение в карането извън писта с елементи на беккънтри - 04 Септември 2012 - 16:25

БЕККЪНТРИ. Карането на ски извън писта с елементи на изкачване се състои от множество компоненти: изкачване до мястото на старта, физическо натоварване, красиви гледки, дива природа и, разбира се, спускането. За много хора това е откриване на нови места, възможност за развитие и преодоляване на самия себе си.

Карането извън пистата дава шанса да разберем повече за нас самите, за околния свят и позволява да се отдалечим от цивилизацията. Преди обаче да откриете радостта и свободата извън пистите, първо трябва да се подготвите технически, физически, психологически и емоционално. В тази статия ще Ви запознаем с главните моменти, върху които трябва да обрънете внимание.

1. Познания и умения
За безопасно придвижване в планините ще са ви необходими познания. Трябва да знаете какви дрехи да облечете, каква екипировка да използвате. Трябва да можете да преодолявате значителни растояния пеша и да имате достатъчно сили за спускането надолу. Понякога са необходими технически умения за алпинизъм, за обезопасяване и спускане по въже. По време на пътешествията ние винаги се стараем да доведем до минимум рисковете, но планината никога не е предсказуема и по тази причина всички участници в мероприятието трябва да са преминали специално обучение по безопасност, главно по оказване на пръва медицинска помощ и спасителни действия.

2. Физическа подготовка
Изкачванията са свързани със сериозни физически натоварвания. Райдерите сега изпълняват такива линии/траектории на спускане, които само преди няколко години изглеждаха невъзможни. Каквито и да са вашите умения и стремежи – добрата физическа форма е много важна. Колкото сте по-силни, толкова по-лесно и по-бързо ще бъде за Вас изкачването, и по-голям изборът на достъпни места за стартиране. Идеалният вариант е изкачването да Ви доставя удоволствие, а не мъчение. Още повече, че безопасността на цялата група понякога бива застрашена от слабостта дори само на един от учасниците.

3. Психологическа подготовка
Подготовката на разума е също така важна, както подготовката на тялото. Способността да се съхранява бистър разум и хладнокръвие са необходими в екстремни ситуации. Райдерът трябва да бъде позитивно настроен, реално да оценява възможностите си и да бъде честен по отношение на себе си. Много от маршрутите могат да бъдат преминати ей така – лесно, но не всичките. Трябва трезво да се балансират опасностите и рисковете според възможностите. Както се казва, най-добрият райдер е старият опитен и благоразумен жив райдер.

4. Оценки и опит
Главно качество при карането в девствена местност извън алпийските ски курорти е трезвата оценка на ситуацията и вземането на адекватно решение. Вземането на правилното решение е умение, придобивано по опитен път, основано на теоритичните знания. Главната задача на райдера е да изработи навици, позволяващи му да взема решения в съвършено непредсказуеми ситуации, каквито се срещат в планините.

Към тези познания се отнасят:
- Познания за безопасно придвижване в планините;
- Оценка на атмосферните условия;
- Оценка за опасност от лавини;
- Способност за придвижване на големи растояния;
- Умение за справяне с различни непредвидени обстоятелства или нещастни случаи;
- Способност да се преодолява страха, умората, желанието (и нежеланието).

Колкото по-голям е опитът на човек, толкова по-дълбоко са развити у него тези качества.
Но винаги се срещат нови ситуации, които изискват внимателна оценка, а не автоматично вземане на решение. В природата ситуациите никога не се повтарят два пъти, и затова понякога се случват трагедии дори с опитни райдери.

5. Намирайки се сред дивата природа, ние сме длъжни да не оставяме след себе си следи
Пътешествайки в девствената природа, не забравяйте, че можем да се наслаждаваме на красотата й само до тогава, докато я съхраняваме непокътната. Алпинистите, фрирайдерите и другите ентусиасти се придържат към неписаното правило – „да не се оставят следи от пребиваване”. Планините съществуват не само за наше развлечение. Не им трябва нищо от нас, пък и те не молят за нещо. Затова след нашето преминаване те трябва да останат също толкова девствени, колкото и преди. Ние не само сме длъжни да следим за чистотата в планиниете и да не оставяме след себе си боклуци, но и активно да способстваме за съхраняване на околната среда: да пестиме електричеството, да опазваме водата чиста и да съхраняваме енергията.

6. Неписаните закони
Преди много години алпинистите са установили неписани закони при катерене, позволяващи на хората безопасно да се придвижват в планините. Тези закони са актуални не само за алпинистите, но и за всички туристи в планината. Разбира се, това не е формула за движение, която да ви позволи безпроблемно да преминете към коя да е точка на пространството, но тези правила, най-общо казано, са много актуални, особено за беккънтри новаците.

- По маршрут тръгвайте само заедно с адекватни хора, които познавате.

- Винаги трябва да сте облечени правилно според метеорологичните условия, да имате необходим запас от храна и течности за пиене и да притежавате всичкото необходимо оборудване за маршрута.

- Трима души – това е минималният брой на групата при пътешествия в девствена местност. Ако се придвижвате пеша по ледници, задължително като минимум трябва да сте два екипа в свръзка с въжета. Всички опасни места трябва да бъдат преминати с осигуровка. Ако маршрутът Ви минава през ледник, то трябва да сте вързани с въже.

- Групата трябва да се придвижва компактно, подчинявайки се на водача или мнението на мнозинството.

- Никога желанието не бива да надвива здравия разум – нито в момента при избиране на маршрута, нито в момента, когато вече трябва да тръгнете обратно.

- Учете се от по-опитните приятели и от авторитетните гидове, от ентусиастите.

- Бъдете скромни, с уважение към планината, към природата и не оставяйте следи от пребиваването си. Планината дарява свобода, радост от престоя в девствена местност, възможност да използвате усвоените навици и да опознавете своите възможности. Но планината не дава тази радост просто така. За нея трябва да платим. Но какво може да предложим ние? Само тренировки, подготовка, стремеж, позитивна настройка, любов към планината и грижливо отношение към заобикалящата ни среда...

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL