SKI.BG > BACKCOUNTRY > БЕККЪНТРИ СКИ в България - http://www.ski.bg

. беккънтри статии : Избор на екипировка за многодневно беккънтри пътешествие - 04 Септември 2012 - 16:28

БЕККЪНТРИ ЕКИПИРОВКА. При планирането на многодневни беккънтри пътешествия е важно внимателно да подходите към избора на екипировка. Тази статия ще ви помогне да направите правилния избор.

Успешното многодневно беккънтри пътешествие изисква изключително съвременно, леко на тегло оборудване. Трябва да сте напълно наясно каква екипировка Ви е необходима, колко тежи тя и защо я вземате. Ако е възможно, екипировката Ви трябва да има много начини за ползване. Не вземайте със себе си предмети, дублиращи се по предназначение (например, спален чувал и тенти, предпазна маска и резервни очила). Старайте се да намалите теглото на всеки предмет. Ако дрехите Ви са недостатъчно леки, желателно е те да се подменят. Не си струва да вземате със себе си цяла тубичка паста за зъби или пълна опаковка крем против изгаряне – вземете със себе си само толкова, колкото ще Ви трябва по време на пътешествието. Постарайте се всяка от ежедневно необходимите вещи (чашка, лъжица, ръкавици, шапка и т.н.) да бъде максимално лека. По възможност използвайте само един комплект качествени литиеви батерии за всички електронни устройства (с изключение на лавинния уред!).

Общото тегло на Вашата лична екипировка, с изключение на ските, коланите, обувките, лавинния уред и облеклото, което е върху Вас, не трябва да надхвърля 8 кг. Дневният запас от храна – обичайно е 750 грама на човек. Груповото оборудване (палатка, примус, гориво, въже) не бива да превишава 2 кг на човек. По такъв начин теглото на раницата (без да броите водата) е в границите на 14-15 кг.

Следва списък на препоръчителното оборудване и основните изисквания към него:

ЕКИПИРОВКА

- Раницата трябва да тежи не повече от 2250 грама, при това обемът й трябва да е примерно 50-55 литра.
- Щеки (телескопични щеки с добро качество).
- Ски с автомати за ски-туринг
- Страпове за автоматите (осигурителни каишки). Жлателно е да имате достатъчно дълги страпове, тогава те ще са по-функционални.
- Колани
- Котки/крампони за ските (не са задължителни, но обикновено се взамат за всеки случай).
- Спалният чувал трябва да се избира много внимателно. Ще трябва да нощувате на топло през студените нощи, при това долу в низините ще ви очаква много влажно време. Теглото на спалния чувал не бива да надвишава 1.5 кг.
- Постелката трябва да се избере максимално лека и компактна.

ОБЛЕКЛО И ОБОРУДВАНЕ

- Много леки и дешащи непромокаеми панталони и яке (якето и панталонът трябва бъдат максимално леки, особено ако вземете със себе си Soft Shell комплект)
- Soft Shell панталони и яке
- Висотомер/часовник
- Лавинният уред трябва да бъде с добре заредени батерии.
- Обувки за ски туринг или телемарк каране (желателно е да бъдат изпробвани преди употреба – мазолите могат да провалят деня Ви).
- Чорапи (един чифт в резерва е достатъчен).
- Блуза с дълъги ръкави от синтетика или памук.
- Шапка с козирка или шапка с периферия – за защита от слънцето.
- Вътрешен слой – поларено/флийс яке. Може да ви потрябва пухено яке или яке със синтетична подплата.
- Термобельо с висока яка около врата.
- Вълнена или поларена/флийс шапка.
- Ски маска – чорап за глава.
- Леки ръкавици за каране при топло време.
- Обикновенни ски ръкавици (леки, дишащи и непромокаеми).
- Обувки за придвижване в лагера (леки и много удобни обувки, в които краката ви ще отпочиват).

Основният принцип, от който трябва да се ръководите при избора на облеклото, е следният:
Необходимо е да използвате минимален брой от основните слоеве облекло. Такива слоеве ще бъдат функционални при пътешествия в топло време, а в случай на спирания или при нещастни инциденти, в раницата ви да има поларено/флийс или пухено яке.

СЪДЪРЖАНИЕ НА РАНИЦАТА

- Малко фенерче с възможност за прикрепяне към челото.
- Молив + химикалка + компас и бележник.
- Ски очила – маска.
- Слънчеви очила.
- Крем против слънчево изгаряне (малка опаковка).
- Крем за хигиенно почистване.
- Малък цифров фотоапарат (не е задължително).
- Плик за храна.
- Бутилка за вода (1-1,5 литра). Планирайте няколко спирания и местата, където ще подновите запаса си от вода. Не вземайте със себе си хидратор – бутилката винаги е по-лека.
- Мобилен телефон. Трябва да проверите дали телефонът Ви ще се намира в обхват на мрежата по време на Вашето пътешествие.
- Лични принадлежности и средства за поддържане на хигиена (тоалетна хартия, малка кърпа за лице).
- Лопата и лавинна сонда. Малък, лек модел ще бъде оптимален. При голяма група не е задължително всеки да носи със себе си лопата. Тя е необходима не само като инструмент за откопаване на пострадал от лавина, но също така е незаменима, когато се опъва палатка. За многодневни пролетни маршрути най-добре ще бъде да използвате алуминиева лопата.
- Лични инструменти, резервни части и средства за оказване на първа помощ.
- Средства за запалване на огън (кибрит, запалка, хартия и т.н.). Ако желаете да икономисате хартия за разпалване на огъня, просто я намажете с парафин.
- Добър сгъваем нож (ножът не бива да е голям и не е нужно да е с набор от безумно много инструменти).
- Отвертка.
- Аптечка за първа помощ.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL