SKI.BG > BACKCOUNTRY > БЕККЪНТРИ СКИ в България - http://www.ski.bg

. беккънтри статии : Аптечката на фрирайдера. Основи на първата помощ - 04 Септември 2012 - 16:31

БЕККЪНТРИ БЕЗОПАСНОСТ. Спасителните служби към алпийските ски курорти имат ограничени възможности за оказване на помощ на хора, пострадали извън обособените трасета за каране. Затова, независимо от незначителните случаи на травмиране, всеки фрирайдер трябва да има аптечка за оказване на първа медицинска помощ. Също така е желателно да бъдат преминати курсове по оказване на първа медицинска помощ към съответните отговорни институции. Следват някои наши препоръки за комплектоване на аптечка и материали за първа помощ при каране извън обработените писти.

Същесвуват полезни курсове, които обучават на принципа ДА НЕ НАВРЕДИШ при оказване на първа помощ до идването на квалифицирани лекари. Възниква обаче въпросът: „А какво ще стане, ако докторът въобще няма да дойде?” За този вариант ние ви даваме някои основни знания, а по-нататък ще трябва да се научите сами. За съжаление в страната ни все още често има случаи, когато хора са подвеждани под отговорност за неправилно оказване на медицинска помощ. Затова бъдете изключително внимателни. Купете си обикновени медицински справочници, занимавайте се със самообразоване, изучавайте симптоматиката на травмите и заболяванията, методите на лечение и оказване на помощ.

Основните проблеми и травми при каране извън обработена писта са:
- Хипотермия
- Измръзване
- Незначителни увреждания (слънчеви изгаряния на очите; неголеми рани и увреждания; разтежения и счупвания на пръстите, китките, рамената, колената)
- Сериозни увреждания (увреждания на гръбначния стълб, черепно-мозъчни травми, травматичен шок, затруднения при дишане)

Предпазливост, опит и разсъдливост са основните качества, които ще ви помогнат да избегнете травмите по време на каране, но и добре комплектованата аптечка за първа медицинска помощ ще са ви в помощ при решаването на сериозните проблеми, ако те възникнат.

Ще определим основните изисквания към оборудването на аптечката:
1. Аптечката за първа помощ трябва да бъде комплектована за цялото еднодневно каране извън пистите.
2. Длъжни сте да сте наясно с предназначението, дозировката, противопоказанията и симптомите при използване на всяко от лекарствата в аптечката ви. Желателно е да преминете курс за оказване на първа медицинска помощ към съответните институции.
3. Аптечката трябва да бъде лека и компактна.
4. Освен аптечка, необходимо е да имате на разположение допълнителни топли дрехи, запас от храна и течност за пиене, лавинно оборудване (лавинен датчик с комплект резервни батерии, лопата и лавинна сонда), а така също необходимата екипировка за алпинисти (въже, сбруя, карабинери и т.н.), фенерче тип „челник”.
5. Задължително в аптечката ви трябва да има инструкция за използване на всички налични в аптечката медикаментозни препарати. Възможно е, именно от тази налична аптечка да се наложи да ви бъде оказана помощ. Напечатайте тази инструкция с едър шрифт, за да не предизвиква затруднения при четене (от хора с недобро зрение). Може да бъде ламинирана.
6. Следете вашата аптечка да не съдържа лекарства и препарати с изтекъл срок на годност. Варирането на температурата може да повреди съдържащите се препарати/лекарства.
7. Ако имате в наличност само една аптечка за групата, дайте я на последния придвижващ се по маршрута.

Размерът на аптечката е значително ограничен. Стандартни чантички за аптечки се предлагат от почти всички големи производители на планинска екипировка, като например аптечките на Salewa имат размери 20х15х10 см. Затова е важно да се ограничи количеството на лекарствата предназначени само за един вид заболяване. Желателно е да се заменят дадени лекарства с аналогични на тях, но притежаващи многофункционално използване. Външният слой на аптечката трябва да е от непромокаема тъкан с червен цвят. Аптечката трябва да бъде добре подредена и удобна. В нея може да оформите два неголеми пакета, например: в първия превързочни материали, а във втория – медикаментозни средства. Помислете за достатъчно здрава опаковка за ампулите. Ако сте решили сериозно да се отнесете към въпроса за медицинските материали, потърсете в Интернет производителите от местен произход. Случвало ни се е да срещаме комплекти, специално подготвяни за специалните части или за спасителите, които са били предоставени от производителите на желаещи за тестване.

Съдържанието на аптечката

Хипотермия и измръзване се предотвратяват при правилен избор и планиране на облеклото.
Важно е групата да разполага с допълнителна топла поларена/флийс връхна дреха или пухенка, носена от някого в раницата. Не се страхувайте от големите раници. Задължителни са резервна шапка, ръкавици с пет или един пръст и ски маска за всеки участник в групата. Загубването на каквото и да е от гореизброеното в най-добрия случай ще провали карането ви. Много полезно е да имате на разположение термос с горещ чай и малък запас храна. Освен това, може да вземете със себе си специално изотермично одеало и термо пакети, които при взаимодействие с кислород излъчват топлина от 60-70 градуса по Целзий.

При каране извън обработени писти най-често се случват леки изкълчвания на пръстите, китките, рамената, колената и глезените. Изброените травми изискват поставяне на еластичен бинт или шина. Важно е в аптечката ви да има няколко вида еластичен бинт: тънък за пръстите; среден за китките и глезените; голям за коленните стави и рамената. Ползването на еластичните бинтове трябва да се прави много внимателно. Трябва да се стараете да не стягате повече от необходимото крайниците при обездвижването с шина, тъй като това ще доведе до тяхното измръзване. Носете със себе си чифт големи полиетиленови пликове (с обем 40-50 литра), те може да се използват за поставяне на студен компрес от сняг при натъртвания, както и за затопляне на крайниците на пострадалия.

За предовратяване на инфекции при открити рани в аптечката трябва да се включат някакъв вид антисептичен разтвор или кислородна вода, йод. Необходимо е да помните, че с йод трябва да се третира раната само отвън, без да се залива с йод вътрешността й (което ще предизвика изгаряне). Трябва да имате поне чифт стерилни бинтове (желателно широки), марли, памук, цитопласт, малък здрав нож, пиличка за отваряне на ампули (ако те не могат да се отварят без пиличка) и ножици. Бинтът може да бъде използван също така за поставяне на шина.

В планината слънчевата активност е повишена. За избягване на слънчеви изгаряния е необходимо да имате крем против изгаряне с фактор за защита 30 и капки за очи, например сулфацил-натрий. Внимателно се отнасяйте към избора на качествени слънцезащитни очила с правилен коефициент на UV защита. Не сваляйте очилата или маската в мъгла или в ниска облачност. В такъв момент проникващото въздействие на ултравиолетовите лъчи е най-силно.

Предварително се поинтересувайте за личната непоносимост кам взетите лекарствени препарати на всеки от участниците в мероприятието, тъй като са възможни алергични реакции.

Всичко това се отнася за случаи на неголеми травми. Ако възникнат сериозни травми, обаче, е важно да не се навреди на човека при оказването на първа медицинска помощ. От вашите познания зависи вземането на решение по оказването на помощ. Срещу вас ще се противопоставят времето, напрегнатата обстановка в групата, възможно и неблагоприятните метеорологични условия и т.н. Не се притеснявайте, концентрирайте се, анализирайте симптомите на пострадалия и спокойно вземете решение. Ако има възможност, възползвайте се от консултация с лекар посредством радиовръзка или мобилен телефон.

При транспортиране на пострадалия, един час време за транспортиране се равнява на два часа живот на мястото на злополуката. Затова се постарайте да намалите времето за транспорт на пострадалия.

Максимумът, който може да постигнете, е да пренесете пострадалия в безопасна зона. Погрижете се за максимален комфорт на пострадалия в тази зона. Ако трябва, направете временно укритие за пострадалия или дори за цялата група.

До пристигането на квалифициран лекар не трябва да се прилагат въздействия върху пострадалия, не трябва да се свалят обувките му, трябва да се подсигури затоплянето на пострадалия, да се поддържа постоянен контакт с него и да не се позволява контактът да се загуби (да не заспива), постоянно трябва да го питате за самочувствието му и да имате подръка марля напоена с нишадърен спирт. Ако е възможно, разговаряйте с него. Трябва да проявявате максимум внимание към молбите на пострадалия. Постарайте се с всички ваши действия да му покажете, че ситуацията е под контрол и че помощта ще бъде оказана бързо. В никакъв случай не говорете на пострадалия за сериозността на полученото от него травмиране, такова нещо ще влоши моралното му състояние и ще добави нови проблеми. В тежки случаи (сериозни счупвания, травми на гръбначния стълб и таза), инжектирането на обезболяващи препарати трябва да се извършва директно през дрехите или през внимателен разрез в облеклото. При изброените току що тежки травми, транспортирането на пострадалия трябва да се извършва в специални вакуумни носилки.

Постарайте се да използвате обезболяващите средства икономично – възможно е помощта да се забави.

Ако все пак вземете решение за транспортиране на пострадалия, трябва да направите носилка от подръчни материали за транспортиране (лопата, ски или сноуборд и две въжета с дължина по 5 метра и диаметър до 6мм). Схемата за направа на влачеща се носилка от подръчни материали може да намерите в учебниците по алпинизъм, туризъм, или на специализирани сайтове, като например този на фирмата Ortovox. Преди да тръгнете към планината е задължително да се научите да ги правите сами от такъв вид оборудване, каквото ще използвате в планината. На същото научете и своите приятели. Тренировките за сглобяване на носилка от налични материали ще разнообрази вашата културна програма по време на летния ви пикник. Също така се научете да връзвате поне два-три от най-необходимите възли. Това ще ви потрябва не само в планината, но и в живота.

Помолете вашите гидове да ви научат как се прави всичко това. Повярвайте, туристите, които се интересуват от личната си безопасност в планината, се ползват с допълнително уважение от страна на водачите. С такива хора се работи по-спокойно. Не се стеснявайте да питате и да задавате въпроси.

В случай, че възникне нещастен случай

Постарайте се да потърсите връзка със спасителите от курорта, с гидове, със спасители от ПСС, Гражданска защита или да се свържете с ваши приятели по радиостанция или мобилен телефон. Опишете точно и ясно мястото където е станал нещастния инцидент. Уговорете се за следващ сеанс на връзка, икономисвайте захранването на радиостанцията/телефона.

Ако е възможно, запишете честотите на спасителната служба на вашата радиостанция. Договорете се за взаимодействие с тези служби предварително. В деня на пристигане в непознат район посетете съответните служби. Разпитайте за маршрута, за състоянието на снега, за лавинната опасност. По възможност се регистрирайте, информирайте съответните служби за вашите планове, маршрути, сроковете за тяхното начало и завършек.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL