SKI.BG > BACKCOUNTRY > БЕККЪНТРИ СКИ в България - http://www.ski.bg

. беккънтри статии : Анатомия на алпийския релеф - 04 Септември 2012 - 16:32

БЕККЪНТРИ БЕЗОПАСНОСТ. За безопасно каране на ски и сноуборд в планината Ви е необхдима способност да разпознавате типа и характеристиките на релефа. Осъзнаването на ролята и особеностите на релефа от гледна точка опасност за падане на лавина и изборът на маршрута са важна съставна част, касаеща безопасността при движение в планината. На илюстрирацията са отбелязани 20 характеристики на планинския релеф, които са най-важни от гледна точка лавинна безопасност и избор на маршрут за изкачване и спускане по време на беккънтри експедиции.


кликнете върху илюстрацията, за да я увеличите в нов прозорец
Графика © Jason Lamarie

Наименование – Описание
1. Ridge – Гребен на планината, планински хребет, вододел.
2. Cornice – Корниз – мощно струпване на плътен сняг, което се образува при силни вятърни вихрушки върху горния край на стръмни подверени склонове или пропасти в планината. Снежните корнизи обичайно възникват върху онези участъци на планината, за които са характерни „снежните виелици”. Корнизите често предизвикват падане на лавини. Трябва да се избягват изкачвания под корнизи след снеговалеж или силен сняг на преспи, при рязко затопляне и обилно топене на снега. При преминаване над корнизи се придвижвайте по-далече от тях.
3. Crevasses – Цепнатини в ледниците – разкъсване целостта на ледника, предизвикано от различната скорост на свличане на леда, се наричат ледени или ледникови цепнатини.
4. Seracs – Сераци – остри ледени зъбери върху повърхността на ледника. Образуват се при неравномерно топене на ледените прегради между напречни цептнатини в области на ледопади.
5. Bergschrund – Бергшрунд – високоланинска цепнатина – цепнатина в мястото, подхранващо ледника. Простира се по дължина в края на фирново поле на това място, където стръмно наклонената периферна част на фирна преминава в слабо наклонена повърхност. Бергшрундът отделя тънката и неподвижна, прилепнала към скалата област на фирна от подвижната му област, смъкваща се към по-ниската част на фирновия басейн.
6. Slab Avalanche – Лавина от снежна дъска. Най-честата причина за образуване на снежни дъски е вятърът – снегът се свлича от хребетите и се наслагва върху подветрените склонове, образувайки тънък, нестабилен слой от плътен сняг, наречен ветрова плоча („дъска”). Такава лавина може да възникне, ако слоевете сняг са слабо свързани помежду си, например, ако междинният слой е гладък, влажен или рехав.
7. Crown – Линията, от която лавината се откъсва. Линия на склона, по която става откъсването на снежната маса сняг, достигнал неустойчиво състояние.
8. Sluff Avalanche – Лавина, започваща с откъсване на снега върху много ограничена площ.
9. Debris Zone – Неподвижно струпване на сняг и лед, запазващо се след свличане на лавина.
10. Couloir – Кулоар – разделя скалните контрафорси или има ясно изразен вътрешен ъгъл спрямо склона.
11. Lee Slope – Подветрената страна на склона. По-добре е да се избягват подветрените склонове след снеговалеж или силен сняг на преспи. Разположението им, разбира се, се променя в зависимост от вятъра, но на практика винаги включва защитените с ребра крайща на платото.
12. Windward Slope – Наветрен склон – склон, обърнат към постоянно духащите ветрове. Наветрените склонове са заснежени от по-обилни снеговалежи, отколкото подветрените, което следва да се отчита при каране извън пистите.
13. Convex Slope – Изпъкнал склон. Изпъкналите склонове са по-опасни от равните или от склоновете с хлътнала повърхност. Точката, в която склонът е с максимална изпъкналост, често е мястото за откъсване на лавина.
14. Concave Slope – Вдлъбнат склон. Такива склонове са най-безопасни в горната си част.
15. Bowl, Cirque – Чаша, Циркус – вид планински релеф – скалист амфитеатър, вдлъбнат от всички страни.
16. Col – Седловина.
17. Anchors – Естествени точки за обезопасяване като скална изпъкналост, камък, дърво. При изкачване обезопасяването се реализира с помощта на въже, с което са свързани участниците. Под обезапасяване се разбира серия от мероприятия, целящи предпазването от травми в следствие на падане от голяма или по-малка височина на участващите в изкачването. Обезопасяващият елемент се закрепва към планинския релеф с максимална ефективност. Въжето се промушва в точката на обезапасяване с помощта на карабинер.
18. Rock Outcropping – Скални отломки.
19. Treed Glade – Линията, от която започва гората.
20. Terrain Trap – Естествен капан – попадналият в него човек двустранно е „отрязан” недостъпно от свлечени лавини.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL