SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : В планината хората трябва да преценяват възможностите си,дължината на преходите и метео обстановката - 30 Септември 2012 - 13:26

Какво трябва да знае човек преди да тръгне на поход или обикновена разходка в планината през есента, и как да реагира в случай на инциденти - Кирил Русев, директор на Планинската Спасителна служба (ПСС), в интервю за Агенция „Фокус”.

Фокус: Г-н Русев, какво е най-характерното за планинския туризъм през есента?
Кирил Русев: Хората трябва да преценяват възможностите си, дължината на преходите, които правят и съответно метеорологичната обстановка. Времето в планината все още е стабилно, но туристите трябва да се съобразяват много внимателно с метеорологичните условия. Трябва да се съобразяват с това, че става въпрос за планински условия, винаги може да настъпи подхлъзване по стръмни тревни склонове, подсичане на улеи. В момента няма сняг и дори не е влажно, с изключение на сутрините, но денят вече е по-малък, вече не се стъмва както беше през лятото в 21:00 часа, а се стъмва към 19:00 часа. Едновременно с това се очаква от следващата седмица промяна на времето, дъждове, есента често тези дъждове преминават в сняг или суграшица, така че е много важно хората да имат хубава екипировка, високи обувки, защото във високата планина не се ходи с маратонки и най-вече, отново да обърна внимание на субективния фактор, хората трябва да знаят възможностите се и да предприемат такива походи, излети или прояви в планината, които съответстват на тяхното физическо състояние, техническа подготвеност и другото, което много важно – да не излизат сами. Винаги може да му се помогне на човек, ако има другар в планината. Важно е да имат добре зареден GSM и при най-малка несигурност или инцидент възникнал с тях или някои техен приятел в групата, да се обаждат веднага на спешните телефони, на 112 или директно на телефоните на Планинска спасителна служба, ние откликваме на всеки инцидент. Това са горе долу нещата, които са важни за този сезон, все още не е късна есен, но наближава и този период и в зависимост от промяната на времето в този период хората трябва да се съобразяват.

Фокус: Като цяло може ли да се каже, че есента е благоприятен сезон за туризъм в планината?
Кирил Русев: Есента е чудесен сезон за излети в планината, стига да позволяват метеорологичните условия. В края на септември, до среда на октомври е много добра, но след средата на октомври много често условията в планината стават чисто зимни, зависи от годината. Най-много фатални инциденти в планината сме имали именно през този сезон. По някой път температурите в планината падат до много ниски или път са придружени с много силен и студен вятър и дори снеговалеж и понякога хората не могат да се подслонят, не могат да направят снежен заслон дори и да са добре подготвени планинари, обледеняват се треви и камъни, няма достатъчно снежна покривки, за да се ходи леко в планината и преходите на хората се забавят от тези условия, забавят се и закъсняват или пък съответно се получават някакви инциденти с наранявания на крайници или по-тежки именно поради тези условия, така че всичко това трябва да се има предвид.

Фокус: Ако човек се окаже в планината и няма начин да се свърже с планинските спасители, какви основни съвети ще дадете, как да реагира човек в такъв момент?
Кирил Русев: Най-важното е да не се губи самообладание и да разчитат на това, че някой техен близък или познат ще се обърне за помощ. Изключително важно е да съобщят на близки и на изходните пунктове какво предприемат да правят. Да кажем от последната хижа или хотел да кажат, например „Аз имам намерение днес да стигна до еди коя си хижа”. Съответно когато някой ги потърси и те не са стигнали, както беше и този случай с жената, която намерихме мъртва в Пирин, съответно ние започваме да се грижим и да се обаждаме на хижите и хотели, за да разберем дали човекът е минавал оттам и накъде отива. В последствие се разбира, че човекът не е пристигнал на уреченото място и тогава вече се организират спасителни акции за издирване на изгубени хора в планината, които не се знае какво е станало с тях. Имаме много такива случаи. През времето, когато ние ги издирваме, много важно е хората да не губят самообладание, а с опита, който имат – туристически или някакъв инстинкт за оцеляване, да намерят някакъв подслон или да се придвижат по някакъв начин, ако могат да се движат, към по-ниската част на планината, като се опитат да дадат сигнал, ако бедстват – например да са с ярки дрехи или по някакъв друг начин, за да могат да бъдат лесно открити. Има много и най-различни инциденти, които могат да се случат – от ранени и счупени крайници до най-обикновено изгубване, човекът си е в добро здраве, но се е изгубил, не знае къде е, върви и не може да се ориентира.

Фокус: Има ли някаква такава тенденция хората да подценяват планината като туристическа дестинация и това да води до повече инциденти?
Кирил Русев: Общо взето културата на българските туристи е добра, но на местата в планините, особено където има кабинкови лифтове и хората могат да достигнат до високи части в планината, започват да се срещат и съвсем случайни хора, имаме много такива случаи. Съвсем случайни туристи, които предприемат нещо, много бързо се качват в планината, предприемат някаква съвсем случайна разходка, която уж е кратка, но се оказва, че не е толкова кратка, а хората не са подготвени и изпадат в някаква по-тежка ситуация. Това се случва главно на тези места, където има лифтове, кабинкови линии във високата част на планината имаме такива случаи.

Зорница ПОЛЕГАНОВА
Агенция „Фокус”
30 септември 2012 | 06:01

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL