. бг сноуборд новини : Сани с втора квота за Торино в последния момент - 16 Януари 2006 - 12:54

СНОУБОРД. 15.1.2006г. Кронплац (Италия). Големите успехи на Александра Жекова в сноуборд-кроса не успяха да отклонят вниманието й от постигането на заложените цели. Само ден след като стана трета на крос, Александра се класира 22-ра на Световната купа по паралелен гигантски слалом и така си спечели правото да се състезава на Олимпийските игри в Торино на още една дисциплина. Успехът е особено сладък за нея и целия екип на Направление Сноуборд, тъй като той идва в последния възможен момент. За съжаление другите двама български кандидат олимпийци - Теодора Пенчева и Боян Гребенчарски отново нямаха късмет и окончателно пропускат игрите в Торино.

победителката в паралелния гигантски слалом Daniela Meuli

Сани бе изключително мотивирана и кара прекрасно в първата квалификация, постигайки десето време на синьото трасе. Така тя се класира за втора квалификация на червеното трасе, където бе 25-та, а общото й време от двата манша й отреди 22-ро място в генералното класиране, което бе достатъчно за олимпийска квота в дисциплината. Александра стана втората българка с олимпийска квота в алпийския сноуборд след Мария Димова, която стана 20-та на гигантски слалом в Нагано през 1998г.

германецът Markus Ebner, класирал се шести

Драматично се развиха събитията за Теодора Пенчева, която също кара силно, но завърши 17-та на червеното трасе, само на 29 стотни от 16-тото място, даващо право на участие във втората квалификация. В крайното класиране Теди е 33-та, което е най-доброто й класиране за Световната купа по паралелен гигантски слалом, но това постижение явно остава на заден план, след разочарованието от пропуснатите шансове за участие в Торино. Също като нея и Бобо Гребенчарски ще гледа Олимпийските игри по телевизията, след като остана 46-ти от 65 стартирали при мъжете.

Предишния ден Боян записа поредното си добро класиране, след като стана 7-ми на ФИС състезание в Бишофсвизен (Германия) и спечели 93 точки за ранглистата.

мъжете на почетната стълбичка

Добре се представят и останалите български сноубордисти, участващи на състезания от календара на ФИС. Вчера Георги Атанасов завърши на 20-то място на състезание по паралелен гигантски слалом в Аделбоден (Швейцария). Веднага след него се класира Илия Киров (21-ви), а младият Радослав Янков е 23-ти от 43 стартирали състезатели. На състезанията по сноуборд-крос в Тале (Словакия) Асен Лилов се класира 29-ти, а Кристиян Малинов - 36ти.