. спорт : Шабан Мустафа спечели Маратона на София - 21 Октомври 2012 - 18:47

ЛЕКА АТЛЕТИКА, МАРАТОН. Националите Шабан Мустафа от "Лидер" (Нова Загора) и Анита Кръстева от "Локо55" (Горна Оряховица) спечелиха 29-ото издание на лекоатлетическия Маратон на София. На няколкото старта в различните дистанции около 10:00 ч днес, 21-ви октомври 2012 г., застанаха общо над 400 атлети.

Шабан Мустафа (СК "Лидер" - Нова Загора), фото: Илияна Иванова / bgathletic.org

34-годишният Мустафа измина класическата дистанция от 42,195 километра за 2:28.21 часа. На второ място се нареди многократният национален шампион на 5000 и 10000 метра Йоло Николов с време 2:32.48 часа, а трети финишира Йордан Петров за 2:35.44 часа.

Шабан Мустафа, който е най-добрият български състезател в бяганията на дълги разстояния в последните години, спечели за първи път софийския маратон.

При жените 32-годишната Анита Кръстева, която е майка на 2 деца, детронира многократната победителка в маратона Милка Михайлова. За новата шампионка това е втори маратон в нейната кариера, като първият е бил преди 12 г. и тогава е бягала за 3,30 ч. Сега Кръстева поведе още в първата 6-километрова обиколка и взе титлата с 2:55,43 ч. Втора остана държавната шампионка по маратон и осемкратна победителка в Маратона на София Милка Михайлова с време 2:56.55 часа, а трета се нареди Диянка Давидова за 3:01.59 часа. Кръстева само преди две седмици завърши на 51-во място на Световното първенство по полумаратон в Каварна. Шампионите в класическата маратонска дистанция получиха по 2000 лв от наградния фонд от 20 000 лв и чекове от SLS.

Анита Кръстева (Локомотив 55 - Горна Оряховица), фото: Илияна Иванова / bgathletic.org

Надпреварата на 18 километра при мъжете спечели Митко Ценов с време 59.49 минута, а при жените на същата дистанция триумфира финалистката на 3000 метра с препятствия от Европейското първенство в Хелзинки Силвия Дънекова за 1:08.56 час.

В масовия старт се пуснаха и легендите в атлетиката Николина Щерева и Евгени Игнатов. Те се включиха и в награждаването на призьорите, заедно с генералния секретар на БОК Белчо Горанов и олипийския шампион Христо Марков.

Маратонът на София, който беше възстановен след двугодишно прекъсване и за първи път от 2008 година съдържаше състезание в класическата дистанция от 42,195 км, бе организиран перфектно от БОК, Столична община, МФВС и БФЛА. Маратонът по улиците на столицата е в подкрепа на инициативата София – културна столица на Европа през 2019 г.

Амбицията на организаторите е и догодина маратонът да е по същото трасе, за да може да бъде лицензиран от ИААФ и на него да се покриват нормативи за олимпиадата в Рио 2016.