. световни ски новини : Норвежци спечелиха първите стартове от сезона за СК по ски бягане в Йеливаре - 24 Ноември 2012 - 16:20
Магнус Моан спечели първия старт за сезона в северната комбинация

СКИ БЯГАНЕ. Представителите на Норвегия доминираха в първия старт от сезона за Световната купа по ски-бягане за мъже и жени в шведския зимен център Йеливаре. При жените на 10 километра свободен стил спечели голямата звезда в този спорт и носителка на Световната купа за миналия сезон Марит Бьорген, а при мъжете на 15 километра триумфира Мартин Йонсруд Сундби. Бьорген имаше предимство през цялото състезание и финишира с време 22:31.8 минути.

24.11.2012, Gaellivare, Sweden - Marit Bjoergen (NOR) - FIS world cup cross-country ski, 10km women, Gaellivare (SWE). Photo © Felgenhauer/NordicFocus www.nordicfocus.com

За 32-годишната трикратна световна шампионка това бе 56-та победа в кариерата й. "За мен това е перфектно начало на сезона. Бях много бърза днес", каза Бьорген след финала. Втора на 12.6 секунди завърши Терезе Йохауг (Норвегия), а трета е Кикън Рандал (САЩ) с изоставане на 25.9 секунди. Двете българки останаха извън първите 70. Антония Григорова-Бургова е 74-та с 25:56.6 минути, а 75-та е Теодора Малчева с време 26:02.4 минути.

24.11.2012, Gaellivare, Sweden - Alexey Poltoranin (KAZ), Martin Johnsrud Sundby (NOR), Marcus Hellner (SWE) - FIS world cup cross-country, 15km men, Gaellivare (SWE). Photo © Felgenhauer/NordicFocus www.nordicfocus.com

При мъжете Мартин Йонсруд Сундби постигна първия си успех в старт от ски-бягане за Световната купа в свободен стил. Норвежецът измина дистанцията за 30:37.0 минути. Алексей Полторанин от Казахстан остана втори на 8.9 секунди, а трети е Маркус Хелнер (Швеция) с 30:48.1 минути. Носителят на Световната купа за миналия сезон Дарио Колоня (Швейцария) се класира едва 19-ти. Българинът Веселин Цинзов финишира 72-ри с 33:20.3 минути.

24 ноември 2012 | 16:07

Магнус Моан спечели първия старт за сезона за Световната купа в северната комбинация

СЕВЕРНА КОМБИНАЦИЯ. Норвежецът Магнус Моан спечели първия старт за сезона за Световната купа по ски-северна комбинация пред родна публика в Лилехамер. 29-годишният Моан постигна 19-та победа в кариерата си и първа за последните почти две години. Моан беше осми след ски-скока, но след силно ски-бягането на 10 километра стигна до победата с време 24:46.2 минути.

Носителят за Световната купа за миналия сезон и олимпийски шампион Жасон Лами Шапюи (Франция) остана втори с изоставане от само една секунда. Трети се класира Бернард Грубер (Австрия), на 3.3 секунди след победителя. Хаавард Клеметсен от Норвегия, който беше първи след първата дисциплина след 102 метра ски-скок остана четвърти с изоставане от 4.1 секунди.

24 ноември 2012 | 15:28