SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Амер Спортс България: Целта ни е 1 млн. чифта ски годишно - 17 Декември 2012 - 12:00

ИНДУСТРИЯ. Йордан Ламбрев е индустриален мениджър в Амер Спортс България, отговорен за проекти, свързани с нови инвестиции и оптимизация на производствения процес. Член на КИИП (секция Технологии) с пълна проектантска правоспособност; магистър по машинно инженерство от УХТ - Пловдив и по бизнес администрация (MBA) от Manchester Business School. Проектирал част „Технологична” на редица инвестиционни проекти, сертифицирани с клас ”А” от БАИ: разширение на производствено хале - Либхер; Производствено хале - Икзетик Пловдив; Разширение и модернизация на фабрика за ски, Чепеларе.

Как беше обоснована вашата инвестиция в такива кризисни времена?
 - Фабриката в Чепеларе произвежда ски от над 35 години, от края на 2008 г. е част от финландската група "Амер Спортс"- корпорация, собственик на марките Atomic, Salomon, Wilson, Suunto, Arc’teryx, Mavic, Precor. 100 процента от продукцията ни е за износ - Западна Европа, САЩ и Япония.
При реорганизацията през 2009 г. бе решено производството на ски да бъде съсредоточено в два завода – в Алтенмаркт, Австрия, и Чепеларе. Изборът бе продиктуван от няколко фактора - дългогодишното сътрудничество с "Атомик"; ефективност, близост с основните пазари и доставчици и опита на хората в Чепеларе в производството на ски.
Производството ни през 2011 г. и 2012 г. е около 800 000 чифта, което би било неизпълнимо без новите производствени площи. Стратегията предвижда превръщането на завода в най-големия производител на ски в света с годишен капацитет 1 000 000 чифта. За целта сме инвестирали над 40 млн. лв. в последните няколко годинии се надяваме да имаме поредица от добри и снежни зими.

Какви са основните предизвикателства при инвестиция в производствен комплекс - какво трябва да се предвиди на остовата на технологията и типа на производството? Какви са особеностите на проекта?
 - Имайки предвид, че инвестицията бе осъществена на площадката на бившия ЗОТ (Завод за осветителни тела) в Чепеларе, ние първо трябваше да осигурим паралелното протичане на производството и на строителството, а освен това трябваше да интегрираме новото строителство към старите сгради отпреди около 30 години. Оказа се, че това е значително по-трудоемко като изпълнение и организация, сравнено със строеж на зелена поляна. За един месец спряхме производството и преместихме над 80% от машините и съоръженията, като паралелно инсталирахме и нови.
Технологията на производство на ски е сложна и включва разнообразие от процеси и операции. Това обуславя и сложността на сградната инфраструктура - въпреки че новото ни пресово хале е сравнително малко - около 3200 кв.м, в него има изградени инсталации за три различни налягания сгъстен въздух, два кръга с различни температури диатермично масло, чилърна инсталация за охлаждаща вода. Координацията по време на изграждане на тези инсталации съвместно със стандартните такива бе сериозно предизвикателство пред проектанти и строители.

Можете ли да коментирате работата с проектантите и изпълнителите на обекта?
 - Искам да заявя задоволството си от изключително професионалната работа на проектантите от "Ренкон" и на строителите от "Монолит София" АД. Искам да изразя и изключителната си благодарност към колегите от проектантското бюро на "Монолит София" - "ХСС Проектконсулт".

Какви са вашите планове за развитие на бизнеса?
 - Нашата цел е достигането на един милион чифта ски годишно производство. Тъй като пазарът е силно зависим от снега, кога ще стане това зависи не само от нас, а и от природата. 2012 г. бе трудна за ски производителите със спад на продажбите над 15% и ние сме може би единствените, които почти запазват производствените си обеми спрямо предходни години.
Би било добре, ако успеем да се преборим и за прехвърляне на производството на друг продукт в Чепеларе, но това е въпрос на по-далечно бъдеще.

Автор: Строителство Градът
Брой 48 от 17/12/2012

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL