. бг ски бягане новини : Държавно първенство по ски ориенритане в Говедарци - 13 Февруари 2006 - 13:01

Димитров и Григорова с титли в спринта от ДП по ски-ориентиране

От вчера в Говедарци се провежда Държавният шампионат по ски ориентиране и надпреварата в спринтовата дистанция даде началото на четридневните състезания. Първи шампиони в елитните класове станаха Николай Димитров (Браунтийм) и Антония Григорова (А. Логистик София).

Любопитното в мъжката надпревара беше, че състезателите в м16, м18, м20 и м21Е се състезаваха по еднакви маршрути, дълги по 3260 м. Победителят в м20 дори даде по-добро време от шампиона в елитния клас. Същия принцип важеше и при дамите, но тук най-добрите времена бяха измерени в състезанието на ж21.

Шампион в м21 стана Николай Димитров, състезател на новоучредения великотърновски клуб Браунтийм (Brownteam). Състезателят от националния тим по лятно отиентиране измина маршрута за 19:12 минути, със 17 секунди по-бързо от Щерю Димитров (Елит 200 НСА). Звездата на българското и световното ориентиране Кирил Николов - Дизела изостана на 22 секунди от победителя и се окичи с бронзовия медал.

Европейският шампион за юноши за миналата година, Станимир Беломъжев се нареди едва пети от общо 30 стартирали, като и този път бе споходен от лош късмет. Той счупи щека още за първа контролна точка и по-тази причина даде време с 2 мин и 2 сек по-слабо от шампиона Димитров.

В групата на 20 годишните бяха дадени отлични резулати, като Иван Бургов със своите 18:20 мин би станал шампион при мъжете при това с почти минута по-силно бягане от Николай Димитров. Бургов спечели златото в групата си в спор с Илиян Тончев (национален юношески състезател) - време 20:13 и Георги Доганов от Соколец Самоков, дал време 22:06.

При жените изненади нямаше и Антония Григорова от А. Логистик спечели титлата. изминавайки 2850 м трасе за 17:20 мин. 44 секунди по-слаб резултат даде най-добрата ни ориентировачка в лeтните стартове - Илияна Шандуркова (Подем Габрово). Шандуркова има специален афинитет към спринтовите дисциплини, а на Световното първенство по лятно ориентиране в Аичи през август миналата година се нареди 20-та именно в късата дистанция.

Трета при дамите остана Стефания Беломъжева (Brownteam). Нейното време от 20:50 мин бе далеч по-слабо от това на шампионката.

За разлика от мъжката надпревара, момичетата от по-малките възрастови групи не постигнаха по-добри резултати от съперничките си в Елита. Шампионка в ж20 стана Евелина Бомбалова (А. Логистик) с 25:55 мин, втора се нареди Теодора Орлова (Силва 92 Смолян) с 27:52, а третата позиция остана за Станка Лазарова - 31:33 мин.

Днес ще се състои старта в средната дистанция, утре (събота 11.02) е състезанието на дългата, а в неделя Държавният шампионат ще приключи с щафетните бягания.

10.02.2006
Емилиян Онуфриев
Спорт НетИнфо

Беломъжев и Шандуркова спечелиха средната дистанция в Говедарци

Европейският шампион за юноши от шампионата в Есшанф през 2005 г Станимир Беломъжев (Хемус Троян) извоюва титлата на средна дистанция в елитния клас м21 от първенството по ски ориентиране, което се провежда от четвъртък в Говедарци. При дамите златото заслужи Илияна Шандуркова от Подем Габрово.

Станимир Беломъжев не успя да се нареди сред призьорите предния ден (спринт), тъй като счупи щека, но в класическата дистанция бе решен да покаже, че е най-добрия български ски ориентировач. Времето му - 36:39 минути се оказа почти с 4 минути по-добро от това на втория в класирането - Кирил Николов (А. Логистик). Звездата на световното ориентиране измина 6460 м трасе за 40:43 минути и това за Дизела бе втори медал от първенството след бронза от спринта. Трети на стълбичката застана Щерю Димитров от Елит 2000 НСА. Неговото време бе 43:20 минути.

В групата на 20 годишните младежи Илиян Тончев показа добър стил и остави на почти 7 минути след себе си Георги Доганов (Соколец Самоков). Времето на победителя беше 37:50 и можеше да му донесе сребро в по-горната група. Трети в класа застана Добромир Добрев, останал на внушителните 19 минути от победителя.

Заелата 20 място в спринта от Световното първенство по лятно ориентиране в Аичи Илияна Шандуркова спечели титлата при жените с време 33:12 минути (4610 м). Стефания Беломъжева изостана на едва 17 секунди от шампионката и се задоволи само със сребро, а трета се нареди Милена Миткова с време 37:35.

При ж20 тройката от миналия ден се запази. Евалина Бомбалова стана държавна шампионка с време 43:06, а Теодира Орлова спечели второ сребро. Трета беше Станка Лазарова. Любопитна подробност е, че в този клас участват само трите състезателки.

Конкуренцията сред ски ориентировачите беше отслабена заради състезанието по ски бягане Балкан Оупън, в което участие взеха някои от най-добрите състезатели. Антония Григорова дори спечели престижната надпревара.

11.02.2006

Брат и сестра доминират в дългата дистанция на ДП по ски ориентиране

Станимир Беломъжев (Хемус Троян) завоюва втора титла от продължаващото държавно първенство по ски ориенритане в Говедарци. Този път той грабна златото в дългата дистанция. Неговата сестра - Стефания Беломъжева пък заслужи първото място в женската надпревара.

Беломъжев, който стана европейски шампион от първенството за юноши през 2005 в Швейцария не допусна изненада и този път и убедително спечели в спора с Николай Димитров (Brownteam - Велико Търново) и единствения спечелил три медала в индивидуалните стартове при мъжете - Кирил Николов (А. Логистик София). Златният медалист премина по 9700 м трасе за 1:01:54 ча вторият за 1:07:30 ч, а останалият на трета позиция за 1:09.02 ч.

В групата на 20 годишните младежи Илиян Тончев даде заявка за добро представяне на предстоящото световно младежко първенство в Москва с отличното си бягане (1:05:00 ч), което отново щеше да го нареди на второ място в елитната група. Георги Доганов от Соколец Самоков завърши втори, на 12:01 минути от победителя, а трети както и в средната дистанция остана Добромир Добрев - на близо 20 минути от Тончев.

Дамите излъчиха трета шампионка. След като Антония Григорова спечели спринта и Илияна Шандуркова средната, сега дойде момента и Стефания Беломъжева да покаже високата си класа и да грабне злато в дисциплината - трети медал за трите дни. 7 700 метровия маршрут бе изминат от състезателката на Brownteam за 1:04:28 ч. Втората в класирането - Илияна Шандуркова също спечели трети медал от първенството, оставайки на 56 секунди от първото място. Трета отново както и предния ден се нареди Милена Миткова с 1:07:14 ч.

Нищо ново не се случи при 20 годишните дами. Тройката от последните два дни остана в същия вид. Евелина Бомбалова завърши с 1:32:40 ч, Теодора Орлова с 1:34:24 ч и Станка Лазарова с 1:58:36 ч.

Днес се провеждат заключителните щафетни бягания.