SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Караш ски? Помисли за застраховка - 21 Януари 2013 - 10:56

Карането на ски и излетът в планина понякога могат да приключат с инциденти. Затова е добре да имате застраховка, която ще ви спести значителни разходи. (Автор: Олег Попов)

Зима е, сезонът на ските и сноуборда, закътаните планински хижи и преходите през дълбокия сняг. А колкото и да внимава човек, в планината се случват инциденти.

Падате, чупите ръка или крак, а по пистите и пътеките няма линейки, дори фейсбукът не върши работа. Така че трябва да се разчита на помощта на Планинската спасителна служба (ПСС). Което означава, че при един инцидент ще олекнете с около 600 лв. (вижте тарифите на сайта www.pss.bg). Вместо да вадите парите си от джоба, по-добре сключете планинска застраховка.

Това не е скъп продукт, месечната стойност на полицата излиза в рамките на 15-20 лв. - по-малко и от полудневната карта за лифт. Ако я сключите за едногодишен период, цената е 100-200 лв., като може да я използвате и по време на летните експедиции по планината.

Българските застрахователи предлагат услугата от края на 1999 г. Повечето компании имат лиценз да я сключват, но все пак, преди да отидете в офиса на застраховател, е добре да проверите дали избраната от вас компания притежава такъв.
Услугата се предлага на място и във всички ски центрове, но там цената е по-висока, отколкото в офиса на застраховател или застрахователен брокер.

Какво покрива застраховката? Общите условия на продукта включват няколко нива на покритие, като имат различни лимити на отговорност. Тя осигурява разноските при спасителни операции, спешна медицинска помощ и транспорт до здравно заведение. В случай на смърт се осигурява репатриране, а при загуба на работоспособност също се плаща сума, която е процент от лимита на отговорност.

Стандартно полицата е с лимит на отговорност 1000 лв., но той не е достатъчен за по-сериозни инциденти, особено ако се налага и използването на хеликоптер в случаи, когато спестяването на време е въпрос на живот или смърт.
Така че е препоръчително да направите застраховката на по-висок лимит, поне 3000 лв., за да не се окаже, че трябва да доплащате от джоба си. Но дори при праг на отговорност 5000 лв. цената на продукта е под 20 лв. на месец.

Как става разплащането със спасителите? Още преди сключването на полицата трябва да знаете какви са изискванията на застрахователите. Въпреки че стандартно те имат договор с ПСС и  плащат обезщетенията директно, може да се окаже, че застрахователят иска вие да платите, а след това ще ви възстанови разходите по документ.
Освен това застрахователят отказва изплащане, ако инцидентът се е случил извън означените и обработени ски писти или в извънработното време на съоръженията. Така че ако искате да карате по пухкав сняг или в гората, добре помислете дали си заслужава. При всички случаи е силно препоръчително четенето на текста на общите условия, за да няма изненади.

По въпроса защо да плащаме при инциденти в планината, може да се спори безкрайно, но лаконичният отговор препраща към традиционната абдикация на държавата от задълженията, които има към своите граждани. От една страна, тя е задължена да се грижи за живота и здравето на всички. От друга, ПСС, която е към БЧК, не получава достатъчно средства от бюджета, за да може да финансира всичките спасителни операции. А акциите са свързани със значителни разходи. При това без да се плаща трудът на планинските спасители, които участват на доброволен принцип в организацията. А при инцидент могат да участват и десетки спасители, хеликоптер, моторни шейни и друга техника.

В някои държави от ЕС въпросът е уреден чрез системата на здравното осигуряване, което може да стане и у нас, но трябва промяна в законите. Разходите на ПСС за година възлизат на няколко милиона лева, които едва ли ще ощетят бюджета сериозно.

Кредитната карта помага зад граница

Каква застраховка да си купим, ако искаме да караме ски в чужбина? И основната туристическа полица върши работа, но само ако покрива клаузите за спорт в планината. Затова, преди да пътувате, е добре да се информирате за рисковете, които са осигурени от нея. Обикновено в туристическите агенции или офисите на застрахователни брокери ще ви посъветват какъв продукт да изберете.

Цената на застраховката излиза средно 0,50-1,50 евро на ден, като нивото на покритие е значително по-високо, отколкото в България. При някои застрахователи то започва от 150 000 евро. Това е свързано със значително по-високите разходи за медицинско обслужване и евакуация в държавите от Западна Европа, отколкото у нас. Освен това застраховките осигуряват и разходи, нанесени на трето лице. Например ако блъснете някого на пистата и той получи сериозни увреждания, застрахователят му може да заведе регресен иск срещу вас.

Повечето международни кредитни карти също имат застраховка злополука в чужбина, така че преди да пътувате, проверете условията по банковата си карта. Нищо чудно по този начин да спестите някой и друг лев.

Но при всички случаи правилото е да си запишете телефона на колцентъра на застрахователя си. При случай на инцидент позвънете на него и ще да получите указания какво да направите, за да поеме компанията разходите ви или да получите обезщетение, ако ги платите от собствения си джоб.

Емил Пeтров
в-к Труд, 21.1.2013

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL