. световни ски новини : ДЕН 6 - 17 Февруари 2006 - 01:11
ОЛИМПИАДА ТОРИНО 2006

Американец взе златото в сноубордкроса

Сет Уескот от САЩ спечели златен медал на сноубордкрос при мъжете на 20-тите зимни олимпийски игри в Торино. Среброто е за словака Радослав Зидек, който водеше през по-голямата част от финала, но световният шампион Уескот го изпревари близо до финала и удържа победата. Бронзовият медал е за французина Пол-Анри Делерю.

BARDONECCHIA, ITALY - FEBRUARY 16: (FRANCE OUT) Seth Wescott (Front) of the United States competes in the Mens Snowboard Cross Final on Day 6 of the 2006 Turin Winter Olympic Games on February 16, 2006 in Bardonecchia, Italy. (Photo by Agence Zoom/Getty Images)

Канадецът Джейси Джей Андерсън, един от претендентите за медал, беше дисквалифициран заедно с австралиеца Деймън Хейлър, тъй като двамата се сблъскаха. Американецът Нейт Холанд пък падна при скок на четвъртфинала.

BARDONECCHIA, ITALY - FEBRUARY 16: (FRANCE OUT) Seth Wescott (C) of the United States competes in the Mens Snowboard Cross Final on Day 6 of the 2006 Turin Winter Olympic Games on February 16, 2006 in Bardonecchia, Italy. (Photo by Agence Zoom/Getty Images)

Канадецът Дрю Нилсън, който водеше в квалификациите, падна още в първите серии на финала, а лидерът за Световната купа Ксавие Делерю, брат на бронзовия медалист Пол-Анри Делерю, също не успя да преодолее сериите.

16.02.2006
Спорт НетИнфо

BARDONECCHIA, ITALY - FEBRUARY 16: Seth Wescott (3) of the United States of America on his way to winning the Gold Medal in the Mens Snowboard Cross Final on Day 6 of the 2006 Turin Winter Olympic Games on February 16, 2006 in Bardonecchia, Italy. (Photo by Donald Miralle/Getty Images)

Българин прелетя 110 метра със ски

Торино. Най-младият състезател в делегацията ни в Торино Петър Фъртунов показа, че има невероятен талант, след като прелетя 110 метра в един от тренировъчните си скокове от голяма шанца. Подобна дистанция не е по силите на българите през последните години, след като у нас няма нито една шанца. На олимпиадата е и бащата на Фъртунов Васил, който е един от треньорите на хърватския национален отбор по биатлон, пише вестник "24 часа".

Вчера всички скокове бяха забранени заради лошото време. Това провали старта в отборната надпревара на северната комбинация и тя ще се проведе на друга дата. Новината бе посрещната с одобрение от лагера на Норвегия, след като остана здрав само един от състезателите им, а останалите са със стомашни проблеми. Те обаче сега могат да се оправят.

11:20 16.02.2006г.
Агенция "Фокус"

***

Яница Костелич ще стартира в комбинацията

Хърватката Яница Костелич се надява да стартира в алпийската комбинация при жените на Олимпиадата в Торино утре, след като вчера пропусна спускането заради учестен пулс.

"Тя се чувства добре и ще вземе участие в днешната тренировка. Сега всичко е под контрол и тя е готова за утрешното състезание", съобщиха от хърватския лагер.

Костелич претърпя операция на щитовидната жлеза преди около две години и оттогава има здравословни проблеми.

Хърватката има три златни медала от предишните Зимни олимпийски игри в Солт Лейк Сити. Тогава тя триумфира в слалома, гигантския слалом и в комбинацията и взе сребро в супергигантския слалом.

16.02.2006

***

Втора титла за Кристина Шмигун

Естонската ски-бегачка Кристина Шмигун завоюва втора титла на Олмипийските игри в Торино, след като спечели първото място в надпреварата на 10 км класически стил.

Шмигун, която на 23 февруари ще навърши 29 години, преодоля разстоянието на трасето в Праджелато за 27:51,4 минути.

Това бе второ поредно олимпийско злато за естонката от игрите, след като преди четири дни тя спечели и преследването на 15 км (7,5 км класически стил + 7,5 км свободен стил).

"Сега 1,4 милиона души в моята родина ще празнуват с мен", заяви Шмигун.

"Бяхме подготвени перфектно. Не съм се надявала, че днес ще мога да спечеля втори златен медал. Бях поуморена, но другите бегачки изглежда бяха още по-уморени", допълни естонката.

На второто място на 10 км класически стил с време 28:12.7 минути остана Марит Бьорген от Норвегия, а трета завърши ветеранката Хилде Педерсен също от Норвегия за 28:14.00 минути.

Шмигун пое водачеството в класирането след седмия километър и до края увеличи аванса си пред основните си преследвачи от Норвегия.

Малко след средата на дистанцията лидерка бе Сара Ренър от Канада, но в последствие тя намали темпото и завърши на една минута след победителката от Естония.

Трикратната световна шампионка и водачка в класирането за Световнатата купа Марит Бьорген от Норвегия остана втора, за да спечели първия си индивидуален медал от Олимпийски игри. Тя завърши на 21,3 секунди след Шмигун.

С бронза пък се окичи 41-годишната Хилде Педерсен, която стана най-възрастният спортист, който печели отличие на зимна Олимпиада.

Педерсен остана на 23,6 секунди от златото и само на 1,3 секунди от среброто.

Четвърта за втори път на Олимпиадата след надпреварата в преследването на 15 км (7,5 км класически стил + 7,5 км свободен стил) остана Кристин Стейра (Норвегия) на 7 секунди от бронза.

Австрия със злато в отборната ски северна комбинация

Австрия спечели златен медал в отборната ски северна комбинация на 20-тите зимни олимпийски игри в Торино, след като Марио Щехер направи невероятно бягане на последния пост в щафетата и отмъкна първото място под носа на германците.

Германия водеше след скоковете и беше твърд фаворит за златото след като по средата на ски бягането на 4х5 километра водеше с 47 секунди.

Австриецът Феликс Готвалд обаче съкрати аванса на германците наполовина на третия пост, а след това Щехер настигна безнадеждно бавния Йенс Гайзер, задмина го и финишира с над 15 секунди преднина.

Защитаващият титлата си отбор на Финландия, воден от победителя в Световната купа Хану Манинен, взе бронзовите медали.