. световни ски новини : ДЕН 7 - 17 Февруари 2006 - 17:01
Баряков завърши 67-и в ски бягането на 15 км, Жекова отпадна в квалификацията на бордъркроса

ОЛИМПИАДА ТОРИНО 2006. Алпийски ски: Пак отложиха старта на спускането за комбинация при жените заради силен вятър

Торино. Отмениха старта на ски спускането за комбинация при жените заради лоши атмосферни условия. Силният страничен вятър в Сан Сикарио принуди организаторите на Олимпийските игри да отложат спускането. По програма то трябваше да започне в 13:00 ч, но първоначално бе отложено с 1 час. Спускането ще се проведе утре в 12:00 часа, едновременно със Супергигантския слалом при мъжете.

14:29 17.02.2006г.
Агенция "Фокус"

***

Марлийз Шилд поведе след двата манша на слалом

Австрийката Марлийз Шилд води след двата манша на слалом в ски алпийската комбинация на 20-тите зимни олимпийски игри в Торино. Шилд даде общо време от 1:21.22 минути.

Вниманието обаче е насочено върху хърватката Яница Костелич, която даде втори резултат от 1:21.68 минути и е в идеална позиция да защити титлата си от Солт Лейк Сити.

Костелич е световна шампионка на спускане и утре ще е в много по-изгодна позиция от Шилд, която определено се чувства по-добре на слалом. Хърватката обаче се оплаква от здравословни проблеми, ускорен пулс и висока температура и това може и да я спре от старта, както не й позволи да кара и на спускането.

С трето постижение е Катрин Цетел от Австрия, която с време от 1:21.75 изостава с 0.53 секунди от лидерката.

Четвърта обаче е носителката на световната купа Аня Персон, която спечели бронзов медал на спускане в сряда и също има претенции за олимпийската титла в комбинацията.

Както е известно, лошото време наложи известни промени в програмата на комбинацията и организаторите отложиха старта на спускане за събота.

17.02.2006
Спорт НетИнфо

Резултати от двата манша на слалом в ски алпийската комбинация на 20-тите зимни олимпийски игри в Торино:

1. Марлийз Шилд (Австрия) - 1:21.22 минути (38.39 секунди първи манш/42.83 секунди втори манш)
2. Яница Костелич (Хърватия) - 1:21.68 (38.65/43.03)
3. Катрин Цетел (Австрия) - 1:21.75 (38.77/42.98)
4. Аня Персон (Швеция) - 1:22.06 (38.75/43.31)
5. Никол Хосп (Австрия) - 1:22.07 (38.75/43.32)
6. Михаела Кирхгасер (Австрия) - 1:22.46 (38.99/43.47)

***

Сноудордкрос: Швейцарка спечели златен медал в бордъркроса

Швейцарката Таня Фриден стана олимпийска шампионка в дисциплината бордъркрос за жени в сноуборда на 20-те Зимни олимпийски игри в Торино.

Сребърен медал спечели Линдзи Джейкъбелис (САЩ), а бронзов - Доминик Малте (Канада).

Българската състезателка Александра Жекова отпадна в квалификацията на бордъркроса.

17.02.2006

***

Жекова отпадна в квалификацията на бордъркроса

Александра Жекова отпадна в квалификацията в дисциплината бордъркрос за жени в сноуборда на 20-те Зимни олимпийски игри в Торино.

Младата и талантлива българска сноубордистка даде 17-о време в първия манш, преодолявайки трасето за 1:36,13 минути. Във втория манш тя се представи още по-добре - 1:35,50 минути.

Това обаче не бе достатъчно, за да намери място на четвъртфиналите сред 16-те най-добри, тъй като останалите състезателки също подобриха времената си.

Така дори с по-доброто си време от 1:35,50 минути Александра Жекова зае 22-о място в крайното подреждане от общо 23 състезателки.

Все пак самото класиране за Олимпиадата е успех за нея, макар че се очакваше значително по-добро представяне и по-преднокласиране.

Най-бързи в квалификацията бяха двете представителки на Канада - Маел Рикър с 1:27,85 минути (1:28,99 минути първи манш и 1:27,85 минути втори манш - взема се по-доброто време в случая от втория манш) и Доминик Малте с 1:29,33 минути (1:33.03 и 1:29.33), както и американката Линдзи Джейкъбелис с 1:29,51 минути (1:30.89 и 1:29.51).

Четвърфиналите, полуфиналите и финалите в тази дисциплина ще се състоят по-късно днес.

17.02.2006

***

Ски бягане: Андрус Веерпалу спечели титлата на 15 км

Андрус Веерпалу от Естония спечели титлата в ски бягането на 15 км за мъже класически стил от 20-те зимни олимпийски игри в Торино (Италия).

Той постигна време 38:01.3 минути. Така естонецът защити титлата си от Солт Лейк Сити'2002 и донесе трето злато за своята страна от Торино след двете отличия на Кристина Шмигун при жените на 10 км класически стил и двойното преследване.

Втори остана Лукаш Бауер от Чехия, на 14.5 секудни, а трети е Тобиас Ангерер от Германия, на 19.2 секунди.

За Чехия това е първи медал при мъжете в историята от зимни олимпийски игри.

Ангерер е водач в класирането за Световната купа и за него това е първи медал в индивидуална дисциплина в неговата кариера.

Българинът Иван Баряков финишира 68-ми, от общо стартирали 99 състезатели, с изоставане от 6:05.0 минути от победителя.

Днешния старт премина при много лошо време и силен снеговалеж.

Състезанието ще се запомни и с дебюта на Робел Теклемариам от Етиопия, който е първият спортист от страната участвал в зимни олимпийски игри. 31-годишният Теклемариам получи правото си да участва в старта след петдневна забрана за повишено ниво на хемоглобин в кръвта и завърши на 84-то място, на 9:52.5 минути след Веерпалу. След състезанието той заяви, че се надява да се състезава и във Ванкувър през 2010 година.

"Да участвам на зимни олимпийски игри бе моята мечта от 12-годишен", заяви Теклемариам.

Фроде Естил от Норвегия, който бе сочен за фаворит за титлата след среброто в Солт Лейк Сити преди четири години, остана едва 17-ти, на 1:38.3 минути след победителя.

Скандинавието за пръв път без медал на 15 км класически стил на олимпийски игри

За пръв път в историята на олимпийските игри нито един представител на скандинавските страни - Норвегия, Швеция или Финландия не успя да спечели медал в ски-бягането на 15 км класически стил при мъжете.

Както е известно Андрус Веерпалу от Естония защити титлата си от Солт Лейк Сити'2002. Втори остана Лукаш Бауер от Чехия, а трети е Тобиас Ангерер от Германия.

Най-добре класиралият се представител на Скандинавия е шведът Йохан Олсон, който остана шести, а соченият за фаворит Фроде Естил от Норвегия завърши едва на 17-та позиция.

На Игрите през 1952 година, когато дистанцията е 18 км, първите 17 в класирането са били представители на Норвегия, Финландия и Швеция. Преди това на предните пет поредни олимпийски игри трите страни си поделиха 15-те комплекта медали.

17.02.2006

***

Жарков и Фъртунов отпаднаха при ски скоковете от 120-метрова шанца

Българите Георги Жарков и Петър Фъртунов не успяха да се класират за финала на състезанието по ски скокове от голяма 120-метрова шанца на 20-тите зимни олимпийски игри в Торино. В квалификациите Жарков се нареди 44-ти, а Фъртунов е на предпоследното 52-ро място. Зад него остана само Йон-цзък Чой от Република Корея, а белорусинът Петър Чаадаев е дисквалифициран.

Жарков скочи 98.5 метра и събра 59.3 точки, а Фъртунов е с 84.5 метра и с 26.6 точки.

Швейцарецът Симон Амман, който на Игрите в Солт Лейк Сити преди четири години изненадващо взе златото на 120-метрова и на 90-метрова шанца, също успя да намери място във финала и ще защитава титлата си. Той няма добро класиране за световната купа и затова трябваше да мине през квалификациите. Неговото самочувствие беше поразклатено от падане на тренировка по-рано тази седмица, но въпреки това той успя да се концентрира и постигна резултат от 124 метра.

Най-добрите резултати за вечерта са на финландеца Яне Ахонен и на Томас Моргенщерн от Австрия, които прелетяха по 136 метра и заявиха претенции за златния медал.

Норвежецът Ларс Бистьол, шампион от скоковете от 90-метрова шанца в неделя, също остави добри впечатления с опит от 131.5 метра. Лидерът за световната купа Якоб Янда от Чехия не се представя добре на олимпийските игри и постигна само 124 метра, но има място във финала.