. бг сноуборд новини : Сани Жекова си осигури квота за олимпиадата в Сочи - 29 Януари 2013 - 18:28

СНОУБОРД. Водещата българска сноубордистка Александра Жекова си е осигурила квота за участие на Зимните Олимпийски игри в Сочи 2014 в дисциплината сноубордкрос. Новината съобщи Тино Минчев, организатор на направление „Сноуборд” към БФСки и технически делегат на ФИС на завършилото в неделя Световно първенство по сноуборд в Стоунхем (Канада). Там Жекова зае 18-о място в коронната си дисциплина сноубордкрос.

Представителят ни в паралелните дисциплини Радослав Янков завърши 34-ти в паралелния слалом и 41-ти в паралелния гигантски слалом. Изискването за предсрочна квота за Сочи обаче бе класиране до 30-то място на Световното. Така Янков ще има възможност да направи това в стартовете до края на 2014-та година.

Световен шампион в дисциплината паралелен гигантски слалом стана словенецът Рок Маргуц, следван от Джъстин Рийтър (САЩ) и Роланд Фишналер (Италия). При дамите в Квебек нямаше българско участие в тази дисциплина, а златното отличие спечели рускинята Екатерина Тудегешева, която на финала изпревари Патриция Кумер (Швейцария). Бронзовият медал спечели Амели Кобер (Германия).

На 1-ви и 2-ри февруари Сани Жекова ще стартира в Световната купа по сноубордкрос в Блу Майунтийн (Канада).