. бг ски новини : Открито Европейско първенство по биатлон Банско 2013 преследване и щафета - 26 Февруари 2013 - 20:04
ден 7

БИАТЛОН, ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО, БАНСКО. Красимир Анев завърши 10-ти в преследването на 12.5  км в последния ден от европейското пъвенство по биатлон в Банско. Българинът направи 3 грешки при стрелбата и изостана на 2:31.8 от победителя.

Първи финишира Бенедикт Дол от Германия с време 35:35.0, след него се наредиха Ветле Сястад Кристиянсен и Тимофей Лапшин от Русия. С перфекта последна стрелба германецът си осигури титлата след като преди това заемаше трета позиция. Освен тежките метеорологични условия в края на съсетзанието се стигна и до инцидент. Германският биатлонист Йоханес Кюн и руснакът Максим Буртасов се сблъскаха преди финала. Двамата вървяха съответно 5-ти и 6-ти, но след падането Кюн излезе с контузия на рамото и прорезна рана на лицето, която Буртасов му причина с дясната си щека.

Владимир Илиев допусна 6 грешки в стрелбата и завърши 19-ти, Иван Златев е 33-ти с 4 грешки, а Мирослав Кенанов - 34-ти с 5 пропуска на стрелбището.

Женската щафета финишира 7-ма, първа е Германия

Женската щафета на България завърши на седма позиция в състезанието 4х6 км на Европейското първенство по биатлон в Банско.

Така в последната надпревара от програмата на дамите българките се представиха достойно и записаха далеч по-добро класиране от това на Световното преди седмици.

В Нове место квартетът ни в състав Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Ния Димитрова и Стефани Попова бяха задминати по последната обиколка и не участваха в генералното класиране.

Сега в Банско треньорският щаб на националите бе направил две промени в състава за щафетата - Дафинка Коева застана на втори пост вместо Стоянова, Райна Кюова замени Ния Димитрова, а Попова започна първа, докато Йорданова се нагърби с отговорността да финишира.

Българският квартет измина дистанцията за 1:16.16 часа, след като направи две наказателни обиколки и използва допълнително 18 патрона. Попова се представи най-добре в стрелбата, като направи само 2 грешки, докато Коева и Кюова сгрешиха съответно 7 и 6 пъти. Йорданова също не можа да повали 5 мишени.  Така българките изпревариха единствено щафетата на Канада, която приключи на последната осма позиция.

Новият европейски шампион е Германия в състав Никол Вьоцел, Ванеса Хинц, Франциска Пройс и Каролин Хорхлер - нито една наказателна обиколка и само 10 допълнителни патрона за златните медалистки.  На 24 секунди зад тях остана отборът на Чехия, а малко изненадващо Украйна грабна бронзов медал с изключително ски бягане от страна на състезателките - те направиха цели 4 наказателни обиколки, но останаха само на 3 секунди от второто място.

Норвегия - световен шампион при жените - финишира на 4-та позиция, а Русия и Словакия също заеха места пред българките.

Мъжката щафета отпадна от програмата на европейското в Банско

Мъжката щафета на 4 по 7.5 километра отпадна от програмата на Открито Европейско първенство в Банско. Стартът трябваше да се проведе днес, но беше отменен. Причина за това стана лошото време през уикенда, когато заради мъгла бяха прекратени или отложени няколко индивидуални дисциплини. Затова беше решено днес да се проведе само преследването на 12.5 километра за мъже и женската щафета на 4 по 6 километра, а щафетата за мъже да се анулира.

Европейското първенство в цифри

14 комплекта медали бяха раздадени

1 бронзов медал спечели България. Краси Анев завърши трети в индивидуалното

192 съдии следяха за правилата

Над 300 деца се включиха в конкурса „Аз рисувам биатлон”

64 души бе екипът на БНТ

1 минихеликоптер използва БНТ, за да предава картина от височина 100 м.  Той тежи 2 кг. и бе предоставен от руския инженер Игор Евдокимов