. световни ски новини : Ивица Костелич №1 на слалома и в Бормио - 12 Януари 2003 - 22:29
Стефан Георгиев се пусна в първия манш

Хърватинът Ивица Костелич отново беше най-бърз в слалома при мъжете за Световната купа. Братът на тройната олимпийска шампионка Яница Костелич, който има две победи - в "нокаут" слалома в Сестриере и в Кранска гора, спечели убедително в Бормио с време 1:49,03 мин. Той беше трети след финландеца Кале Паландер и олимпийския шампион Жан Пиер Видал (Фр) в първия манш, а във втория даде трето време, но това му стигна за да вземе първото място.

Яница и Ивица Костелич след финала в Бормио

Втори остана американецът Боди Милър, девети след първото спускане и с най-добро време във второто, а трети - олимпийският шампион от Нагано'98 Ханс Петер Бурас (Нор). Паландер се задоволи с петото място, като демонстрира колебливо каране във втория манш, в който финишира с 18-о време. С успеха Ивица Костелич се закрепи начело в класирането при слаломистите с 318 т., пред австрийците Райнер Шьонфелдер - 216 и Манфред Прагнер - 171, завършили съответно 7-и и 5-и в Бормио. В генералното за Световната купа хърватинът е вече 6-и с 352 т. Боди Милър отново излезе начело с 690 т., като измести на втора позиция лидера Щефан Еберхартер (Ав) с 655, а трети е Киетил Андре Аамот (Нор) с 415, десети на слалома в Бормио.

Ивица Костелич

Стефан Георгиев, стартира с №72 в първия манш, като успя да завърши 58ми /+4.41 секунди , разлика от първия/ , но това място и регламента не му позволи да участва във втория манш.

Хърватката Яница Костелич, абсолютен лидер в класирането за Световната купа при жените, откри слалома за мъже в Бормио днес, съобщиха организаторите на състезанието. Майсторката в техничните дисциплини, която е носител на 3 златни медала от Олимпиадата в Солт Лейк Сити, се готви в съседния курорт Санта Катарина.

Тя бе поканена от домакините в Бормио да се пусне като форлойфер и в двата манша на мъжкия слалом. Те се надяват да издействат от комисарите на Международната федерация да бъде показано дори времето, за което Костелич мина по трасето. Тези времена се пазят в тайна, откакто през 1958 г. на световното в Бад Гащайн (Ав) легендарният Карл Шранц се спусна по-бързо от победителя като форлойфер, защото не успя да се класира преди това за самото състезание.

21-годишната хърватка вече е била форлойфер на нощния слалом за мъже в Сестриере през 2000 г. “Тя е невероятно добра и мисля, че може да влезе сред първите 15, каза нейният брат Ивица Костелич. – Лично аз обаче никога не съм й позволявал да се доближи на по-малко от секунда до моите резултати.”

Състоянието на падналия тежко в спускането вчера австралиец Ей Джей Биър, е стабилно, но той ще пропусне повечето от стартовете заради травмите на главата и счупената си лява ръка, съобщиха от лекарския екип. Херман Майер със сигурност ще се спусне на гигантския слалом в Аделбоден (Швейц), потвърдиха от австрийската ски-федерация.