. бг ски новини : Ски и сноуборд в комбинация - купа Орион 2006 - 23 Март 2006 - 14:33

На 11.03.2006г. на писта Мечи чал над гр.Чепеларе се проведе първото в историята на българските зимни спортове комбинирано състезание между сноуборд и ски – купа ОРИОН 2006 (ORION Open Cup 2006).

Надпреварата се организира по инициативата на състезателите от сноуборд клуб ОРИОН със съдействието на фабриаката за ски и сноуборд в Чепеларе ПАМПОРОВО СКИ АД. Въпреки лошoто време в надпреварата взеха участие повече от 20 мъже, 5 жени и 10 деца, като за комбинацията участваха само мъжете.

Състезанието беше валидно за купа България по сноуборд и се проведе във формат сноуборд Гигантски Слалом в 2 манша. След тях сноубордистите се спуснаха със ски по същото трасе като 3ти манш, валиден за комбинацията – общото класиране за комбинацията се определи като се взе по-доброто спускане от 2та манша сноуборд и постижението от ските.

В крайна сметка победителите при най-малките във възрастова група МОМИЧЕТА са Живка Узунова, Бистра Янкова и Деница Петкова, представителки на сноуборд клуб ОРИОН, при МОМЧЕТАТА – Димитър Ганичев (Орион), Петър Гюшарков (Ледени Ангели) и Тодор Киров (Орион).

В надпреварата при жените Теодора Пенчева (НСА) се наложи над Райна Кирова (НСА) и Ваня Михайлова (НСА).

Най–интересно беше при мъжете, защото някои от състезателите караха сноуборд само заради шанса да участват в общото класиране в комбинациата и залагаха повече на ски спускането си, докато други разчитаха повече на своите сноуборд умения. Михаил Кръшняк (Орион) даде най-добро време при мъжете в сноуборд състезанието пред Георги Атанасов (НСА) и Илиян Караджинов (Ледени Ангели).

Впечатляващо беше спускането на всички сноубордисти с две ски на краката по трасето в 3тия манш. Те доказаха професионалните си умения и в този спорт, като повечето от тях подобриха собствените си времена от сноуборда. След ски манша отново Михаил Кръшняк (Орион) се наложи над всички, като втори остана Георги Вангелов (Орион), а трети - Илия Киров (Орион).

Състезанието завърши с празнично настроение на връх Мечи Чал с ”чаша червено вино и много кебапчета за всеки” и се превърна в добър празник за всички сноубордисти “бивши” скиори.

Организаторите от сноуборд клуб ОРИОН обещаха това мероприятие да се превърне в традиция и да се провежда ежегодно.