. бг ски новини : Екатерина Дафовска води в генералното класиране за Световната Купа в Биатлона - 13 Януари 2003 - 00:27
Уши Дизъл измъкна златото в масовия старт на 12,5 км в Оберхоф

Екатерина Дафовска завърши на второ място в масовия старт на 12,5 км за Световната купа по биатлон в Оберхоф (Гер) след супер финален двубой. Олимпийската шампионка от Нагано’98 беше само на крачка от златото в последната обиколка, в която водеше с над 10 сек на германката Мартина Глагоф след четвъртата стрелба. Невероятен спринт на подкрепяната от хиляди свои фенове Уши Дизъл обаче реши битката за приза в последните метри преди финала. Германката стопи за километър около 50 секунди от преднината на Катя и завърши на 3 сек пред нея с време 41:14,6 мин, като навъртя 4 наказателни обиколки преди това заради пропуски на рубежа.

Уши Дизъл (вляво) минава пред Екатерина Дафовска само десетина метра преди финала за радост на германските фенове.

Най-добрата българска биатлонистка сгреши 3 пъти – по един в първата, втората и третата стрелба. Тя изпревари друга германка – Мартина Глагоф, но изразходва силите си в трите допълнителни обиколки и не успя да удържи на атаката на Дизъл, която е една от най-силните бегачки в този спорт. “Видя се, че Уши Дизъл е в много по-добра физическа форма, щом успя да навакса такава разлика и то с цяла наказателна обиколка повече от Катя, коментира старши-треньорът на националките ни Боран Хаджиев. – Това обаче не важи за останалите германки.”

Трета на 5 сек (2 грешки) завърши също с много силен спринт французойката Силви Бекаер. В шестицата влязоха още Мартина Глагоф, Светлана Ишмуратова (Рус) и Кати Вилхелм (Гер). Павлина Филипова е 16-а, на 1:21,3 сек (3).

За второто място Дафовска взе 5000 евро и спечели специален приз – екскурзия в околосветско турне. Тя прибави към актива си 46 точки и продължава да води в генералното класиране за Световната купа с 315 т. След нея с 304 е Силви Бекаер, пред Олга Пильова (Рус) – 249. Павлина Филипова е 20-а със 117 т., Ирина Никулчина 37-а с 16, Ива Карагьозова – 44-а с 6, Радка Попова – 47-а с 4.