. бг сноуборд новини : Сноубордистите стартират в Боровец за Балканиадата - 25 Март 2006 - 14:50

Най-добрата ни състезателка в сноуборда Александра Жекова се е прицелила в призовата тройка на Европейската купа на ФИС. Последният старт за сезона в сноубордкроса ще се проведе на 8-9 април в Банско на пистата "Плато-север". Сани, която заема пето място във временното подреждане, има шансове да стане и първа на континента в коронната си дисциплина при добро представяне.
"Очаквам да се класирам добре, защото се чувствам подготвена. Поставила съм си високи цели и дано успея да ги изпълня", уточни 18-годишната Жекова. Тя вече постигна голям успех, като зае 15-о място в крайното класиране за Световната купа в кроса и стана трета в един от кръговете ­ в Италия.
"Нашата цел през този сезон беше да сме сред първите 16 и я изпълнихме, заяви Виктор Жеков, който е треньор и баща на Александра. ­ За първи път тази година направихме пълен тур и взехме участие във всички състезания. В континенталните купи очаквам добро класиране от нашите състезатели, въпреки че ще има голяма конкуренция."
Състезанията, които предстоят в Банско, са идеална възможност елитният ни зимен курорт да покаже предимствата си и да кандидатства за кръг от Световната купа в сноуборда през следващия сезон.
За надпреварата се очаква да пристигнат повечето от силните сноубордисти на Австрия, Словения, Румъния, Македония. Освен Жекова, от българите ще участват и повечето национали, като преди старта ще бъде направена окончателната селекция.
Преди състезанието за Европейската купа в Банско на 25-26 март ще се проведе Балканско първенство в Боровец на писта "Ястребец 3". Очакват се също участници от Румъния, Гърция, Македония, Словения. Около 50 мъже и 30 жени ще се борят за отличията в паралелния гигантски слалом и паралелния слалом.