. бг ски новини : РОЛКОВИ СКИ КУПА SIVEN 2013 - 18 Август 2013 - 19:48

РОЛЕР СКИ (SKI.BG) -- Няколко световни имена в ски бягането и ориентирането, значително международно участие, голяма конкуренция и оспорвана борба от старта до финала във всички възрастови групи, чудесни условия и отлична организация - така накратко може да се опише 18-тото издание на РОЛЕР СКИ КУПА СИВЕН, която се проведе днес, 18-ти август 2013 г., в района на Белмекен в Рила планина, България.

Трикратният световен вицешампион в ски бягането Максим Вилегжанин (Русия) победи в най-тежката надпревара от РОЛЕР СКИ КУПА СИВЕН 2013 на Белмекен - 19-километровата дистанция на мъжете от Юндола до ВСК "Белмекен" в изкачване с денивелация от 580 метра. Максим почти изравни постижението си от 2011-та година, спирайки хронометъра на 51 мин. и 54 сек. Преди две години Вилегжанин спечели състезанието от Юндола до Белмекен с време 51:40.0 мин., почти достигайки рекорда на КУПА SIVEN от 51:12 мин., поставен от руснака Сергей Рожков през 2005-та.

По традиция стартът беше даден едновременно точно в 10:00 ч. на всяка една от стартовите линии - Юндола (19км - мъже), Куртово (9км - жени, юноши, момчета кадети) и "5-ти километър" (5км - девойки, момичета кадети, момчета старша и младша възраст, момичета старша и младша възраст, ветерани). Около 140 състезатели от Русия, Казахстан, Беларус, Норвегия и България застанаха на старта. Сред тях бяха и спортисти - параолимпийци от Русия, които както останалите участващи в състезанието чужденци в момента се подготвят на Белмекен за предстоящата догодина Зимна Олимпиада в Сочи.

Надпреварата за първите места по 19-те килметра на мъжете беше изключително оспорвана от старта до самия финал, като за първи път 37-те участващи мъже атлети останаха почти до края в една обща група. Непрестанно водачеството на колоната беше заемано от различни състезатели, а изходът от гонитбата им по тежкото трасе към финала пред ВСК "Белмекен" беше неизвестен буквално до края.

До стената на язовир "Белмекен", само километър и нещо преди финала, изглеждаше, че Максим Вилегжанин като че ли не смята да влиза в сметките за подиума, но с изключителен финален спринт в крайна сметка руснакът за втори път в историята на Купа СИВЕН се окичи със златния медал.

Второто място тази година остана за Роман Тарасов (52:06 мин.), а трети финишира Сергей Устюгов (52:16 мин.). Така и тримата на подиума бяха от "Сборная" (националния отбор по ски бягане на Русия). Победителят от миналата година Евгени Дементиев (Русия) остана 4-ти (52:20 мин.), а победителят от тази година в стартовете за Световната купа по ски бягане в Давос и Ла Клюса и двукратен бронзов медалист от Световното първенство - Алексей Полтаранин (Казахстан), зае 17-то място.

От отбора по ориентиране на Норвегия най-добре се представи Ларс Мохолдт като зае 11-то място. Лидерът на българския национален отбор по ски бягане Веселин Цинзов (СК Александър Логистикс) се пребори за престижното 5-то място в класирането (52:55 мин.), натурализираният казахстанец, който от тази година вече е в българския национален отбор по ски бягане - Андрей Гридин (СК Алекснадър Логиситикс) е 8-ми, а настоящият европейски шампион по ски ориентиране Станимир Беломъжев остана на 18-то място.

При жените подиумът също беше напълно окупиран от представителите на Русия - първото място спечели Юлия Чекальова от "Сборная" (25:26 мин.), а нейни подгласнички станаха Ирина Хазова от "Москва" (25:39 мин.) и Наталия Жукова от "Сборная" (25:58 мин.). Надпреварата и тук беше изключително оспорвана по 9-киломоетровото трасе от Куртово до ВСК Белмекен, като първите три дами финишираха в рамките на само 15 секунди.

Българската национална състезателка по ски бягане Теодора Малчева (СК Александър Логистикс) остана 15-та с време 27:25 мин. Другата ни национална състезателка по ски бягане Антония Григорова-Бургова предпочете да се състезава наред с мъжете по 19-километровата дистанция от Юндола до Белмекен и финишира за 1ч. 09 мин. и 38 сек.

В групите на момичета и момчета младша и старша възраст трите места на почетната стълбичка бяха буквално “окупирани” от възпитаници на Сапарева баня. Имената на най-добрите са Десислава Джорджинова, Красимир Атанасов, Ванеса Емилова и Кръстьо Софрониев. При девойките кадети класирането оглави Нанси Окоро от Сапарева баня, а при юношите кадети Кристиян Стоянов. В тази възрастова група на трето място се класира Любомир Папарков от Велинград, възпитаник на СК “Атлас”. В по-високите възрастови групи челните места завоюваха представители на Русия: Олга Кучерук при девойките, Марина Лефтерова при девойки ст. възраст, Евгений Григориев при младежи ст. възраст. Тримата победители при ветераните са Тодор Машов, Евгени Шутов и велинградчанинът Илия Папарков, а при дамите наградата взе Вероника Григорова.

Организатори на РОЛЕР СКИ КУПА SIVEN 2013 са българската фирма за спортни облекла SIVEN, с подкрепата на Община Велинград, ВСК "Белмекен" и Българска федерация по ски.

Оранизаторите от SIVEN благодарят на всички компании, подкрепили РОЛЕР СКИ КУПА СИВЕН 2013, които са: SLS, Craft Bulgaria, Seat Bulgaria, Shark energy drink, Peak.bg и SKI.BG.

ВИЖТЕ ТУК ПЪЛНОТО КЛАСИРАНЕ ОТ РОЛЕР СКИ КУПА SIVEN 2013 !

ОЧАКВАЙТЕ СКОРО ТУК ОЩЕ ПОДРОБНОСТИ И ФОТОГАЛЕРИИ ОТ РОЛЕР СКИ КУПА SIVEN 2013 !!!