. бг ски новини : Ски-алпинистите откриха сезон 2013-2014 със състезание на Боровец - 26 Декември 2013 - 17:18
Държавно първенство по ски-алпинизъм в дисциплината скоростно изкачване

СКИ АЛПИНИЗЪМ. На 22-ри декември 2013 г. в курорта Боровец при критично малко сняг и много слънце се проведе Държавното първенство по Ски-алпинизъм, дисциплина Скоростно изкачване. Състезанието се утвърди като традиционно за откриване на сезона и за шеста поредна година се проведе в Боровец. Трасето в долната си част беше по нов маршрут, запазвайки почти без промяна дължината - 3600м. и денивелацията - 730м. В състезанието взеха участие 36 състезатели, в 4 възрастови категории, от 7 спортни клуба.

Интригата бе сред най-бързите, кой ще е победителя на първото състезание по новото трасе – чие време ще е ориентир през следващите 12 месеца. Изхождайки от слабо заснеженото трасе, със сигурност може да се очакват по-добри резултати.

Приятна изненада се оказа многобройното участие при жените, като както сред тях, така и при мъжете имаше нови, много силни състезатели от планинските бягания и това се оказа добра възможност за реванш на ски-алпинистите.

През цялото време тази спортна проява беше изпълнена с много спортменство и приятелство. Отново респектиращо масово участие на представителите на АК „Железник”, гр.Стара Загора.

Това състезание беляза и едно завръщане на млад и добър състезател – Благовест Ангелов, възпитаник на школата за планински водачи от с.Черни осъм, сега като състезател на АК „Железник”, гр.Стара Загора.

Победители: при мъжете – Георги Радев с време 00:42:25 ч, при жените Ивона Михайлова – 00:49:24 ч, юношата Иван Танчев преодоля трасето с най-бързо време от 00:41:57 ч, а най-малкият участник бе Петър Иванов на 13 год, финиширайки за 01:02:32 ч, което го нареди на 19-то място в общото класиране на големия маршрут за мъже и жени, спазвайки съдийските инструкции да поддържа състезателно темпо само до финала на неговия по-кратък маршрут.

Спонсорът на състезанието - Бороспорт АД, осигури награди за победителите във всички възрастови категории.

Текст: Янко Танчев
Снимки: Иван Иванов