. бг ски бягане новини : Веселин Цинзов 41-ви на 15км класически стил в Сочи - 14 Февруари 2014 - 13:55

ОЛИМПИАДА СОЧИ 2014. СКИ БЯГАНЕ. Българското ски бягане записа най-силното си представяне на Зимните Олимпийски игри в Сочи до момента. В ски бягането на 15 км класически стил при мъжете от програмата на Игрите в Сочи лидерът на българския отбор Веселин Цинзов финишира на 41-ва позиция. Той преодоля трасето за 42.06,3 минути, като изостана на 3:36.6 минути от шампиона Дарио Колоня (Швейцария), за когото това е второ злато от Сочи, след триумфа му в дисциплината 30 км скиатлон.

Feb 14, 2014; Krasnaya Polyana, RUSSIA; Veselin Tsinzov (BUL) competes during the men's cross country 15km classic of the Sochi 2014 Olympic Winter Games at Laura Cross-Country Ski and Biathlon Center. (Andrew P. Scott-USA TODAY Sports)

27-годишният швейцарец победи с време 38.29,7 минути. С успеха състезателят от Швейцария защити титлата си на 15 километра ски-бягане класически стил от Ванкувър преди четири години. Втори остана Юхан Улсон от Швеция, който изостана с 28,5 секунди от Колоня, а бронзовият медал спечели Даниел Рикардсон от Швеция, финиширайки на 38,8 секунди след победителя.

До финала Веско Цинзов постоянно подобряваше позицията си в надпреварата, след като след първото контролно време беше 62-ри, след това 55-и, 53-и и 43-ти. Той финишира на 3 минути 36 секунди зад победителя, което на фона на големите разлики е много добър резултат. Веско остави зад себе си доказани състезатели като Сергей Долидович (Беларус) и Крис Фрийман (САЩ).

Veselin Tsinzov of Bulgaria competes in the Men's 15 km Classic during day seven of the Sochi 2014 Winter Olympics at Laura Cross-country Ski & Biathlon Center on February 14, 2014 in Sochi, Russia. (Richard Heathcote/Getty Images Europe)

Амбициите на Веселин Цинзов бяха влизане в топ 30 на тази дисциплина, но в крайна сметка заболяването, което българинът получи при пристигането в Сочи, му изигра лоша шега в днешния ден. На въпроса на репортерката на БНТ Антония Близнакова за специализираното предаване на БНТ "Днес на Игрите с Евгения Раданова" - "Веско, имаш ли усещането че на тази Олимпиада труда и усилията ти отиват сякаш на вятъра?", Цинзов отговори:

"Да, абсолютно. Всички очаквания ми отидоха по дяволите. За съжаление това е. Това беше дисциплината (в която Веско се е надяваше на най-добро класиране), но явно не се случват нещата, както искам."

След финала на състезанието пред камерата на БНТ Цинзов даде обяснение защо се е получило това, според него не достатъчно добро класиране:

"Днес, за радост, ските ми бяха добри, но просто аз не се чувствам добре. Това е, което мога да покажа за момента... В момента съм на антибиотици, с възпален синузит и за съжаление - това е."

Както е известно, другият български ски бегач в Сочи Андрей Гридин не взе участие в надпреварата. От треньорския щаб предпочетоха той да тества ските за Цинзов, тъй като и без това не е силен в класическия стил.

До момента българските ски бегачи нямаха място в Топ 50 от началото на олимпийските игри в Сочи. Цинзов беше 53-и, а Гридин – 58-и, в скиатлона. След това Гридин финишира 54-и в спринта. Антония Григорова беше 56-а в скиатлона и 60-а в спринта. Теодора Малчева зае 54-о място в спринта.

Тони Близнакова се поинтересува и за мнението на Веско по въпроса трябва ли българските спортисти да бъдат критикувани толкова много, на което той отговори:

"Ами, не мисля. Мисля, че се трудиме достатъчно много и не мисля, че трябва да ни критикуват чак до такава степен. Винаги трябва да има критики, но не до такава степен."

Доста под очакванията се представиха състезателите на Норвегия. Техният лидер Петер Нортхуг, който се намира в колеблива спортна форма, дори не бе селектиран от норвежките треньори за състезанието, а в негово отсъствие Мартин Йонсруд Сундби и Елдар Рьонинг трябваше да се борят за медалите. Те обаче се класираха едва 12-и и 13-и Единствено Крис Андре Йесперсен донякъде успя да отсрами викингите, завършвайки 6-и.