. световни ски новини : Световна купа ски бягане и ски скок в Куусамо, Финландия - 26 Ноември 2006 - 22:42

Вирпи Куйтунен и Елдар Рьонинг спечелиха ски-бягането в Куусамо

Вирпи Куйтунен (Финландия) и Елдар Рьонинг (Норвегия) спечелиха стартовете в ски-бягането, валидно за Световната купа при дамите и при мъжете.

30-годишната Куйтунен зарадва местните фенове, които бяха на трасето северно от Полярния кръг, след като завърши първа в 10-километровата дистанция с време 28 минути, 1.2 секунди. Втора се нареди олимпийската шампионка Марит Бьорген от Норвегия, а трета- Кристина Смигун от Естония.

При мъжете на 15 километра след драматична борба първото място стана притежание на Елдар Рьонинг (Норвегия) с време 38 минути, 35.2 секунди. На 15.9 секунди след него се нареди Венсан Вито (Франция), а трети - Андерс Сьодергрен (Швеция) на 18.3 секунди след победителя.

26.11.2006
Спорт НетИнфо

Свартедал и Майдич победиха в спринта при мъжете и при жените

Йенс Арне Свартедал спечели спринта на 1,2 километра от Световната купа по ски-бягане. Свартедал, 30-годишен, който бе един от петимата норвежци на финала, преодоля дистанцията за 2:22,1 минути, за да запише десетата победа в кариерата си.

Той изпревари със секунда сънадорника си Од-Бьорн Хелмесет и с две секунди друг норвежец То-Арне Хетланд.

Изненадващият победител в квалификациите Емил Йонсон (Швеция) остана последен във финала. Той бе изпреварен и от другите два норвежци Тронд Иверсен и Йохан Кьолстад, финиширали четвърти и пети.

В генералното класиране след три старта за Световната купа води Елдар Рьонинг (Норвегия) със 132 точки, който днес остана осми. След него са сънародниците му Хетланд със 120 точки и Свартедал със 116 точки.

В същата дисциплина при жените триумфира Петра Майдич. 27-годишната словенка преодоля трасето за 2:40.5 минути и записа втори успех в кариерата си за Световната купа.

Майдич атакува на последното изкачване преди финала и завърши на 1.9 секунди пред местната любимка Випри Куйтунен, която остана втора. Трета пък завърши носителката на световната купа за миналия сезон Марит Бьорген на 4.9 секунди след победителката.

Начело в генералното класиране след три състезания е Бьорген с 220 точки, пред Майдич със 158 точки и Куйтунен със 122 точки.

25.11.2006

Арту Лапи с първа победа за СК по ски-скокове

Арту Лапи (Финландия) спечели първия старт за сезона по ски-скокове на голяма шанца във финландския зимен център Куусамо. Състезанията бяха прекратени преди вторите опити заради неблагоприятните атмосферни условия, а резултатите от първите скокове бяха обявени за крайни от журито на надпреварата.

Така 22-годишният Лапи, който преодоля 141,0 метра и събра 154,8 точки, за първи път в кариерата си се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка, след като единствен до доближи до линията за калкулиране на 142-ия метър.

Това бе първа победа за световната купа за финландеца, чието най-добро постижение досега бе осмото място в Лахти през 2002 година.

Втори остана двойният олимпийски шампион от Солт Лейк Сити'2002 Симон Аман (Швейцария) със 145,7 точки (136,5 метра), а трети завърши норвежецът Андерс Якобсен със 145,5 точки (137,5 метра).

Лидерите от миналия сезон, които по правило скачаха последни, бяха възпрепятствани от лошото време и останаха назад в класирането. Носителят на световната купа Якуб Янда от Чехия даде едва 52-и резултат и дори не успя да се класира сред първите 30, за да получи право на втори опит.

В календара за този сезон са включени 27 състезания.

24.11.2006

Французин спечели старта в северната комбинация

Джейсън Лами-Шапюи (Франция) спечели първото състезание по ски-северна комбинация, кръг от Световната купа.

Шапюи бе най-добър в ски-скока от голяма шанца, а в ски-бягането на 15 километра даде 31-о време, но въпреки това успя да финишира първи за 40:01,0 минути.

Втори на 19,5 секунди се класира носителят на СК Хану Манинен (Финландия), а трети на 24,0 секунди се нареди Себастиан Хазенай (Германия).