. световни ски новини : Киетил Янсруд спечели Супер-Г-то в Квитфел - 02 Март 2014 - 14:31

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА. Олимпийският шампион Киетил Янсруд (Норвегия) спечели супергиганския слалом за Световната купа по ски-алпийски дисциплини в норвежкия зимен център Квитфиел.

Norway's Kjetil Jansrud speeds down the slope during an alpine ski, men's World Cup super-g, in Kviitfjell, Norway, Sunday, March 2, 2014. (AP Photo/Alessandro Trovati)

28-годишният Янсруд финишира за 1:31.39 минута и записа третата си победа за Световната купа. Любопитното е, че всичките му успехи са именно пред родна публика в Квитфиел. Янсруд, бронзов медалист от спускането в Сочи, в петък подели победата в спускането също в Квитфиел с австриеца Георг Щрайтбергер.

Втори днес, на 26 стотни от секундата, остана Патрик Кюнг от Швейцария. Олимпийският шампион в спускането Матиас Майер от Австрия се нареди трети на 33 стотни след Янсруд.

Norway's Kjetil Jansrud, center, winner of an alpine ski, men's World Cup super-g, poses for photographers on the podium with second-placed Switzerland's Patrick Kueng, left, and third-placed Austria's Matthias Mayer, in Kviitfjell, Norway, Sunday, March 2, 2014. (AP Photo/Alessandro Trovati)

Четвърти на 44 стотни завърши друг норвежец - Аксел Лунд Свиндал, който спечели малката Световна купа в супергиганския слалом и вече има втора за сезона след тази в спускането.

Свиндал увеличи и преднината си на върха в генералното класиране за сезона пред Марсел Хиршер от Австрия. Хиршер, който не участва в състезанията този уикенд, може да си върне първото място в класирането следващата седмица в Кранска гора (Словения), където предстоят гигански слалом и слалом.

"Целта ми беше топ 3. Четвърто, пето и шесто място е близо, но не достатъчно. Доволен съм от малките купи в спускането и супергиганския слалом, но положението ми не е добро в борбата за Световната купа. Марсел е много силен в техничните дисциплини", заяви Свиндал след състезанието.

Шест кръга преди края на сезона Свиндал има 1032 точки начело в генералното класиране, 77 точки пред Хиршер, който има 955. Трети е Алекси Пентюро от Франция е трети със 774 точки.

Свиндал вече е недостижим на върха в класирането за малката световна купа в супергиганския слалом с 346 точки, пред Патрик Кюнг (Швейцария) с 239 точки и Янсруд с 227 точки, едно състезание в дисциплината преди края на сезона.