. световни ски новини : Марит Бьорген с 65-та победа за Световната купа - 02 Март 2014 - 15:10

СКИ БЯГАНЕ СВЕТОВНА КУПА. Норвежката Марит Бьорген спечели старта на 10 километра свободен стил от Световната купа по ски-бягане за жени във финландския зимен център Лахти. Бьорген измина дистанцията за 25:05,3 минути и записа 65-а победа в кариерата си в Световната купа. Втора, на 26.9 секунди, остана Шарлоте Кала от Швеция. Трета е друга норвежка Терезе Йохауг с изоставане от 27.6 секунди. Състезанието премина без българско участие.

Marit Bjoergen of Norway in action during the ladies 10 km free cross country skiing event of the FIS World Cup in Lahti, Finland, 02 March 2014. EFE/EPA/MARKKU OJALA

В генералното класиране за сезона след 23 от 28 старта води Терезе Йохауг с 1142 точки, пред Марит Бьорген (Норвегия) с 1002 точки, Астрид Уренхолд Якобсен (Норвегия) с 951 точки и други.

Мартин Сундби спечели ски бягането при мъжете в Лахти

Мартин Сундби спечели бягането на 15 километра свободен стил от Световната купа по ски северни дисциплини в Лахти. Норвежецът измина дистанцията за 33:05.5 минути и се поздрави със заслужен успех на финландска територия. На второ място завърши шведът Даниел Ричардсон, изостанал на 10.7 секунди от победителя. Трети се нареди руснакът Александър Легков, на 11.2 секунди зад Сундби.

Мартин Сундби води в генералното класиране за Световната купа след 23 от общо 28 състезания за сезона. Норвежкият състезател има актив от 1127 точки и днес направи нова крачка към спечелване на първото място в крайното класиране. Втори до момента е Крис Йесперсен (Норвегия), който има 739 точки. На трето място в подреждането е Александър Легков с 686 точки.