. бг ски новини : Беломъжев 4-ти в спринтовата дистанция на Eвропейското по ски ориентиране - 08 Март 2014 - 17:13

СКИ ОРИЕНТИРАНЕ. Българинът Станимир Беломъжев завърши четвърти в спринтовата дистанция на европейското първенство по ски-ориентиране в Тюмен (Русия). Беломъжев финишира на 12:16 минути и остана на 22 секунди зад победителя Андрей Ламов (Русия). Ламов спечели спринта с време 11:54 минути.

Втори и трети се наредиха съответно Виле-Петери Саарела (Финландия) на 5 секунди и Улрик Нордберг (Швеция) на 14 секунди. 56 участника стартираха при мъжете.

Изненадващо шампионка при жените стана Хана Ханчикова от Чехия, преминала трасето за 12:09 минути. Втора на 5 секунди остана сочената за фаворитка Тове Александерсон от Швеция, а бронзовият медал спечели Удхилд Ронгстад от Норвегия със 17 секунди изоставане.

Антония Григорова-Бургова направи добро бягане и изостана на 38 секунди от европейската шампионка, заемайки 11-о място от 36 участнички.

Както и вчерашния старт, когато в смесените щафети Станимир и Антония спечелиха сребърни медали, и днешната надпревара се разви около "Перлата на Сибир" изключителен център за зимни спортове край Тюмен, като теренът предлагаше комбинация от широки пистови следи за ски-бягане и мрежа от по-тесни следи в пресечения терен около пистите.

От треньорския щаб обявиха, че Станимир е пропуснал да направи по-добро класиране заради избора си на вариант към 11 контролна точка, когато се е обиколил по широката следа без да рискува, докато медалистите са пресекли и спечелили ценните секунди преднина. Утре ще се състои класическата дълга дистанция, след което в програмата на първенството следва почивен ден.

08 март 2014 | 16:50