. световни ски новини : Алекси Пентюро спечели СуперГ-то в Ленцерхайде, Лара Гут с втора победа - 13 Март 2014 - 15:37

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА. Французинът Алекси Пентюро спечели супергигантския слалом от Световната купа по ски-алпийски дисциплини за мъже в швейцарския зимен център Ленцерхайде.

Носителят на Световната купа Марсел Хиршер от Австрия се класира 12-и и се доближи на 19 точки от лидера в генералното класиране Аксел Лунд Свиндал (Норвегия), който финишира 16-и. Пентюро спечели надпреварата с 1:13.71 минута и записа седма победа в кариерата си.

Втори на 56 стотни от секундата се класира друг представител на Франция Томас Мермийо-Блонден. Американецът Боде Милър остана трети с изоставане от 58 стотни.

Друг американец Тед Лигети се нареди пети с 1:14.80 минути. Аксел Лунд Свиндал, който вече си осигури малката световна купа в дисциплината, остана 16-и на 2.16 секунди след победителя. Неговият претендент за големия кристален глобус Марсел Хиршер финишира 12-и и изостава само с 19 точки от Свиндал.

Две състезания преди края на сезона Свиндал има 1091 точки, а Хиршер - 1072. Олимпийският шампион Киетил Янсруд (Норвегия) остана осми.

Лара Гут с втора победа в Ленцерхайде

Ана Фенингер спечели Световната купа по ски-алпийски дисциплини за жени. Австрийката завърши втора в днешния супергигантски слалом в швейцарския зимен център Ленцерхайде и е недостижима на върха в генералното класиране два старта преди края на сезона. Фенингер, олимпийска шампионка от Сочи в супергигантския слалом, печели Големия кристален глобус за първи път в кариерата си.

Швейцарката Лара Гут спечели състезанието и постигна втора поредна победа пред своя публика, след като вчера триумфира и в спускането в Ленцерхайде. Успехът е общо седми за сезона за най-добрата швейцарска алпийка. Гут финишира първа в супергигантския слалом за време 1:17.14 минута, а Фенингер остана втора с 1:17.75. Миналогодишната носителка на Световната купа Тина Мазе (Словения) завърши трета с време 1:18.09.

Днешната победа на Лара Гут й донесе малката Световна купа в супергигантския слалом, което е първи трофей в кариерата на 22-годишната швейцарка. В спора за Големия кристален глобус 24-годишната Фенингер спечели, след като голямата й конкурентка за първото място Мария Хьофл-Рийш падна лошо по време на вчерашното спускане и се контузи.

"Не мога да повярвам. Нямам думи. Стартирах много добре днес, карах почти перфектно и това се оказа достатъчно да спечеля Световната купа", коментира развълнуваната Ана Фенингер. Ана Фенингер е недостижима на върха в генералното класиране с 1271 точки, следвана от Хьофл-Рийш с 1180. Трета е Лара Гут с 1056 точки.

Мария Рийш решава бъдещето си до две седмици

Трикратната олимпийска шампионка Мария Рийш (Германия) ще реши до две седмици дали да продължи кариерата си. Това каза германката в интервю за телевизия ARD.

"Не искам да мисля за това по време на почивката си. Ще взема решение в следващите 10-14 дни", каза още Рийш. 29-годишната германка падна и се удари в предпазните мрежи вчера по време на спускането в швейцарския зимен център Ленцерхайде.

След инцидента тя бе транспортирана с хеликоптер в болница, където бе установено, че има разкъсан мускул на лявото бедро и сериозни охлузвания на лявата рамо и лакът. Рийш ще пропусне останалите три старта до края на сезона.