SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Жени Раданова е новият спортен министър - 05 Август 2014 - 16:29

Поздравяваме Евгения Раданова по повод назначаването й за служебен министър на младежта и спорта!

Раданова е родена в София на 4 ноември 1977 г.

Възпитаник е на 132-ро СОУ в София, спортен профил, и на Националната спортна академия. Състезател по шорттрек от 1987 г. до 2010 г.

Първият български спортист, участвал на зимни и летни Олимпийски игри (в дисциплината колоездене на писта в Атина'2004).

Медалист от Зимните олимпийски игри в Солт Лейк Сити (2002 г.)- сребро и бронз и в Торино (2006) - сребро. Световен шампион на 500 м от 2000 г. и на 1000 м от 2003 година.

Седемкратен абсолютен световен шампион по шорттрек. Печели 47 медала от европейски първенства, от които 37 златни.

От 2001 г. до 2008 г. е световен рекордьор на 500 м с три поправки на световния рекорд. Бивш световен рекордьор е на 1500 метра.

През 2010 г. печели титлата на 1500 м в турнира по шорттрек на първото Световно първенство по зимни спортове за военни в Аоста, Италианска република, след което слага край на спортната си кариера.

От 2006 г. Евгения Раданова е старши-лейтенант в Министерство на отбраната.

Индивидуален член е на Българския олимпийски комитет. Член е на Управителния съвет на Българската федерация по кънки и на УС на Българската асоциация на спортистите олимпийци, както и на УС на Националната военна спортна федерация.

Владее английски и италиански език.

Евгения Раданова - Царицата на шорттрека

Новият спортен министър Евгения Раданова е единственият български спортист, който е участвал на лятна и зимна олимпиада. Тя има три медала от зимни олимпиади, но подобно на предишния служебен министър Петър Стойчев е с относително малък административен опит.

В коронния си спорт - шорттрека, Раданова стана единствената българска спортистка с два медала от зимна олимпиада - през 2002 г. в Солт лейк сити на 500 и 1500 м. След това в Торино през 2006 г. печели сребро на 500 метра. Раданова така и нямаше късмета да стигне до титлата в спорт, в който сблъсъците на леда по време на състезание често водят до падане. Все пак на световни първенства два пъти е печелила златни медали, а на европейски е седемкратна абсолютна шампионка.

Като част от своята подготовка през лятото Раданова участваше в състезания по колоездене и в Атина през 2004 г. стана част от олимпийския отбор в колоезденето на писта.

"В особено трудни моменти си повтарям една сентенция: "Това, което не те убива, те прави по-силен!" Всяка победа ми е скъпа. Но много се зарадвах след олимпиадата в Солт лейк сити, когато се върнах в България и възрастен човек ме спря на улицата, каза ми: "Гордея се, че си българка!" Това са думите, които никога няма да забравя. А и те са достатъчен стимул да вървиш напред", казва преди време Раданова.

В последните години се ангажира с развитието на шорттрека като вицепрезидент на Българския кънки съюз, който развива и фигурното пързаляне в България. Тя е треньор и в клуба "Айс пик".

По отношение на представата си за ролята на държавната политика в спорта тя е изразявала близка до "традиционната" за български спортни ръководители теория, че трябва да се отделят повече пари.

В интервю за posredniknews.com след олимпиадата в Сочи казва: "Управниците ни не разберат, че елитен спорт без пари не се прави, няма как да се получат нещата. В зимните спортове трябват наистина много сериозни вложения, защото при цялото ми уважение към тениса това не е просто един корт - тук говорим за писти, за ледени пързалки, за ски шанци, за улеи за бобслей и трасета за сноуборд и какво ли още не".

Отскоро е член на Българския олимпийски комитет и беше част от телевизионния екип на БНТ за отразяването на олимпиадата в Сочи. Раданова беше и съветник на спортния министър от правителството на ГЕРБ Свилен Нейков.

На въпрос какво трябва да се промени в българския спорт тя казва: "Много е важно в спортната политика да има дългосрочно планиране. Това важи за масовия и за елитния спорт. В момента всяка година се променят правилата, което не е плюс."

в-к Дневник
05 август 2014

Спортният министър има уникалните шест олимпиади зад гърба си
Жени Раданова обича високите скорости и приготвя спагети по оригинални рецепти

Евгения Раданова официално седна в стола като служебен министър на младежта и спорта. Наричат я Царица на кънките и Леденото цвете.
Малцина са спортистите с шест олимпиади зад гърба си. А може да се каже и седем, ако броим факта, че тя дебютира като тв водеща в БНТ за отразяването на Игрите в Сочи. Жени държи уникалните за наш спортист участия в Лилехамер'94, Нагано'98, Солт Лейк Сити'02, Атина'04, Торино'06, Ванкувър'10. Любопитното е, че толкова олимпиади в кариерата си има и Йордан Йовчев, който е сочен за сигурен неин зам.-министър. Софиянката е единственият наш състезател с 3 медала от Зимни игри и 2 отличия в рамките на една олимпиада - в Солт Лейк Сити 2002. Българката е поставила 4 световни рекорда. Състезателката по шорттрек е записала името си със златни букви в историята на белите спортове, а освен това е единствената ни спортистка с участие и на лятна олимпиада. В Атина тя се пусна в колоезденето. Големият олимпийски пробив на Раданова е точно през 2002-ра в Солт Лейк Сити, когато печели сребърен медал на 500 м и бронзово отличие на 1500. Постижението е уникално по рода си, защото в Щатите тя е единствената европейка, която наруши азиатската хегемония и в същото време първата и сигурно още дълго време единствената българка с два медала от една олимпиада. В Торино 2006 Раданова става втора на 500 м.
Кариерата й започва във времето на спортните училища и минава през гладните за елитния спорт години на промяна. Въпреки безспорните си успехи, Раданова никога не се вживява в ролята на звезда. Мечтата й винаги е била олимпийско злато, но Жени така и нямаше късмета да стигне до титлата.
Когато започва да тренира шорттрек, не приема нещата толкова сериозно, а и целите едва ли са били толкова високи в спорт, в който нямаме никакви традиции. Никой тогава няма представа какво точно е шорттрек. Жени просто нахлузва кънки за фигурно пързаляне, върти се в кръг и се забавлява. Иначе Раданова е влюбена в леката атлетика и винаги е казвала, че ако не е бил шорттрекът, е щяла да стане атлетка. Високите скорости върху леда обаче я покоряват. Нейни съотборнички си спомнят, че на тренировка в началото падала на всяко бягане, а кибиците около нея правели залагания колко завоя ще направи, преди да се сгромоляса. Жени се пързаляла толкова смело, че дори треньорите нямали сили да гледат как взема виража и се удря в мантинелата. Но благодарение на това хладнокръвие сега вече е златното ни момиче в шорттрека ни. 12-годишна се учи от своите идоли - италианката Кристина Шола и Изабел Шаре. През 1995-а, само 4 години след първото си участие на световно за мъже и жени, тя стигна финал на 1000 м и суперфинал на 3000 м. Мнозина питат къде е България и откога тази страна развива шорттрек. Никой не вярва, че имаме само две пързалки. Жалкото е, че дори и много, ама много години по-късно, те си останаха толкова на брой и са все в такъв окаян вид. Това е и една от най-големите й болки и до днес. Преди четири години дори прие да танцува в шоуто "Байландо" по "Нова телевизия" в името на каузата - да спечели пари за зимна пързалка.
Жени се превръща в истински капитан и лидер на отбора ни. Истински професионалист. Признава обаче, че най-тежко преживява, когато при нелеп инцидент на тренировка лицето й е срязано на две места. Тогава дори обмисля варианта да се откаже. "Единственото, което ми помага да преодолея контузиите, е времето", споделя Жени. Нейни съотборнички споделят, че трудно е възстановила психическото си равновесие. Всичко това се разиграва три месеца преди игрите в Солк Лейк Сити, на които тя печели двата си олимпийски медала и влезе в историята на българския спорт.
Съдбата я сблъсква и с други травми - на 13 г. чупи подбедрица и тъй като е малко вироглава и голям инат, става по-рано от предвиденото. Сериозна контузия получава и на едно състезание от Световната купа, когато китайка пада с нея на завоя и без да иска, срязва ръката й, а по леда се лее кръв.
Човешките й качества и огромното й желание да помага на спорта са причина да оглави Министерството на младежта и спорта. По време на управлението на кабинета "Борисов" именитата спортистка беше съветник на Свилен Нейков. Тя дори беше гласена за зам.-министър, но впоследствие вместо нея бяха поканени Лазар Каменов и Иван Ценов.
Иначе примата в шорттрека е споделяла е, че обожава Италия, където основно е преминавала подготовката й преди голямо състезание. Научила е езика на Апенините, приготвя спагети по оригинални рецепти от Ботуша, слуша Ерос Рамацоти. Любимият й град е Милано. В интервюта е признавала, че е била силно впечатлена и от Австралия. Както и, че е добър шофьор, обича спортните коли и високите скорости в унисон със спорта й. В тон със скромността й, не си пада по големите и лъскави неща. Затова носи дискретни бижута. Чувства се добре и в рокля, и в панталон, но няма любима марка и стил. В предстоящите месеци все по-често ще й се наложи да зареди гардероба си с костюми. Любимият й отбор е "Славия". Любимият й филм е "Да изчезнеш за 60 сек" - отново напълно в синхрон с афинитета й към бързите скорости.

Мария Димитрова
в-к Стандарт
ПЕТЪК, 8 Август 2014

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL