. OUTDOOR : Призови места за нашите на военния шампионат по планинско бягане в Сърбия - 19 Август 2014 - 17:04

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. В планината Копаоник (Сърбия) се проведе Регионалният военен шампионат по планинско бягане по линия на Международния съвет за военен спорт (CISM). В него взеха участие 6 отбора –  представителите на въоръжените сили на Сърбия, Черна гора, Македония, Словения, Румъния и България.

Спортното събитие бе открито от бригаден генерал Синиша Радович – ръководител на сръбската делегация към CISM. Официални гости бяха заместник-началникът на Генералния щаб на Сръбската армия генерал-подполковник Йовица Драганич и кметът на град Рашка Игнат Ракитич – спонсор на събитието.

Ръководител на нашия отбор бе подполковник Венелин Дерибеев от дирекция „Социална политика” от Министерството на отбраната. В него бяха включени състезателите: лейтенант Илия Куцаров (в.ф. 42600 Мусачево), младши сержант Даниела Йорданова (в.ф.22980 –София), редниците Станимир Бочев (в.ф. 34750 – Карлово) и Веселин Цинзов (в.ф.22980 – София), цивилен служител Анелия Карагюзян (НВУ „Васил Левски”,  департамент „Чуждоезиково обучение” – Шумен). Треньор на тима ни бе Тотка Иванова от БФЛА.

Планинското бягане в китната планина Копаоник се оказа доста трудно поради високото си надморско равнище (1800 м.) и разреден въздух. Дистанцията от близо 9 км при мъжете се състоеше в три обиколки  на ски пистите в курортния комплекс. Редник Веселин Цинзов тръгна много добре и заедно с румънеца Марсел Лаза и словенеца Алеш Зонтар се откъснаха пред останалите в групата, но след като в третата обиколка получи травма се класира трети. Редник Станимир Бочев бяга много добре и влезе в единайсетицата, а травмата на старши лейтенант Илия Куцаров още в самото начало на кроса, получена в желанието му за добра изява, го лиши от добро класиране. Въпреки това, той се бори мъжки и завърши пред няколко от конкурентните състезатели.

При дамите (дистанция 6 км.) младши сержант Даниела Йорданова показа класа и заедно с румънката Михаела Прундус се откъсна далеч от останалата група състезателки. С това изпъкнаха и възможностите на двете лекоатлетки – носителки на не една титла. Двете дами се „захапаха“ в калта и мократа трева след току що падналия проливен дъжд и пред погледите на туристи, спортисти и домакини показаха „мъжество“ пред страха от контузия или падане. Все пак румънката Прундус се откъсна малко напред по трасето с преобладаващо надолнище и финишира 4 секунди пред Даниела. С бягането си обаче, нашата състезателка събра най-много аплодисменти и стана „любимка“ на зрителите.

В крайното комплексно класиране нашият тим зае почетното трето място и заслужи добрите впечатления и уважение от домакините и състезателите-военнослужещи от отборите, представляващи армии на страните участнички в състезанието.