. бг ски новини : Вилегжанин с трета РОЛКОВИ СКИ КУПА SIVEN - 23 Август 2014 - 23:54

РОЛКОВИ СКИ (SKI.BG) -- Ако се върнем към напрегнатата надпревара на Белмекен преди година, то днешната РОЛКОВИ СКИ КУПА SIVEN 2014 предложи още по-оспорвана битка между участниците и още по-зрелищни емоции за публиката, а също така прекрасни метеорологични условия и отлична организация.

Изключително оспорваното до самия край състезание с ролкови ски в най-дългата - "мъжката" - дистанция на 19-километровото изкачване от Юндола до ВСК "Белмекен" тази година завърши с решаващ финален спринт в последните метри и с победа за трикратния сребърен олимпийски медалист от Сочи 2014 и трикратен световен вице-шампион в ски бягането Максим Вилегжанин от Русия. С това Максим направи хеттрик на Белмекен, отбелязвайки в историята на състезанието три поредни победи за трите си участия.

19-тото издание на традиционната надпревара РОЛКОВИ СКИ КУПА СИВЕН, която е най-значимото състезание по ролкови ски за сезона в България, се проведе в днешния съботен ден, 23-ти август 2014 г., в района на Белмекен в Рила планина, България. Стартът на състезанието с ролкови ски в центъра на Юндола даде с изстрел на стартов пистолет лично кметът на Велинград и първи български медалист от Зимни Олимпийски игри - Иван Лебанов.

И тази година имаше значително чуждестранно участие в лицето на състезатели от отборите по ски бягане и по биатлон на Русия, които в момента по традиция са на подготвителен тренировъчен лагер на ВСК "Белмекен".

Разбира се, най-голямата звезда сред тях беше ски бегачът от "Сборная" Максим Вилегжанин и затова очакванията бяха за убедителна негова победа. 32-годишният Вилегжанин е сребърен медалист в щафетата на 4 по 10 км, в отборния спринт и в масовия старт на 50 км от Зимните Олимпийски игри в Сочи.

За изненада на публиката Вилегжанин обаче срещна значителен отпор от страна на няколко от по-младите негови колеги-атлети от руския отбор, към което се добавиха и два малки инцидента. Първият - за разгрявка преди старта руснакът и няколко негови съотборника се спуснаха с планински велосипеди от ВСК "Белмекен" до старта на Юндола. По време на спускането Вилегжанин беше претъпрял неприятно падане, в следствие на което беше ужулил до кръв дланта и коляното си. Второ - около 3км след старта Максим както винаги беше в челната група, но счупи щеката си. Непоправимото изоставане беше спестено благодарение на неговия приятел и съотборник Леонид Виноградов, който му даде здравата си щека. Така Максим отново беше в играта.

Тактиката на Вилегжанин обаче беше на път да не проработи. Силният му спринт в последните няколко километра, с който той традиционно се откъсва от конкуренцията и необезпокояван финишира първи, този път се оказа недостатъчен и след като около дузина ролер ски бегачи поддържаха неговото темпо почти до финала, постоянно разменяйки си лидерската позиция.

Буквално в последните метри след разклона за стрелбището Вилегжанин успя да излезе с крачка пред останалите и да спечели състезанието. Само 1 секунда след него финала пресекоха сънародниците му Андрей Ларков и младата руска надежда Дмитрий Ростовцев.

Максим Вилегжанин изостана с точно минута от постижението си от миналата година, спирайки хронометъра на 52 мин. и 54 сек. Личният рекорд на Вилегжанин датира от 2011-та, когато избяга от Юндола до Белмекен за време 51:40.0 мин., почти достигайки официалният рекорд на РОЛЕР СКИ КУПА SIVEN от 51:12 мин., поставен от руснака Сергей Рожков през 2005-та на Белмекен.

Специално за SKI.BG Максим Вилегжанин сподели, че му е много приятно да участва в това състезание, което е организирано отлично и условията в Белмекен са прекрасни, както за състезания, така и за тренировки. Той наблегна само на една забележка - асфалтът по трасетата и пътищата в района на ВСК "Белмекен" от години се нуждае от спешен ремонт и подмяна, за да се превърне Белмекен в отлично място за тренировъчни лагери от световно равнище. Надяваме се, държавните и общински власти ще се вслушат в думите на една световна и олимпийска звезда и ще намерят необходимите средства и решение на този въпрос във възможно най-скоро време!

ОЧАКВАЙТЕ КРАТКОТО ИНТЕРВЮ С МАКСИМ ВИЛЕГЖАНИН ВЪВ ВИДЕО РЕПОРТАЖА НА SKI.BG TV !!!

На подиума при мъжете на 19км освен Вилегжанин и Ларков се качи и Сергей Туришев. Лидерите на българския национален отбор по ски бягане Веселин Цинзов и Андрей Гридин (и двамата от АСК "Александър Логистикс") се бориха мъжки със сериозната руска конкуренция и се представиха подобаващо, заемайки съответно 5-то и 6-то място в класирането при мъжете (54:03мин и 54:37мин).

Победител в групата мъже до 22 г. е Дмитрий Ростовцев - световен шампион за юноши от Либерец 2013, следван на 2 сек от Артем Малцев, които е вице-шампион от Либерец. Българинът Симеон Деянов от АСК "Александър Логистикс" е на последното 12-то място.

Чудесно се представи в дистанцията 19 км и младата ни надежда Йордан Чучуганов (СК "Паничище 2007"), който завърши 4-ти в група мъже до 19 г. с време 55:37мин. Победител в нея стана руснакър Роман Кайгародов, а Илия Цонков от СК "Паничище 2007" остана 14-ти.

Купа СИВЕН 2014 при жените грабна Ирина Хазова от Русия, която премина 9-километровата дистанция от м.Куртово до Белмекен за 27:25мин. Втора стана друга рускиня - Наталия Илина, а третото място заслужи доскорошната ни национална състезателка по ски бягане Антония Григорова - Бургова, състезаваща се за АСК "Александър Логистикс".

На 9км в групите при жените до 22 г и 19 г отново преобладаваха рускините, докато в 9-километровата дистанция при момчетата М17 и 5-километровата почти всички участници бяха състезатели от няколкото български спортни клубове сериозно развиващи ски бягането у нас - СК "Паничище 2007" Сапарева баня, СК "Атлас" Велинград, СК "Рилски скиор" Самоков, СК "Узана 2007" Габрово, АСК "Ал. Логистикс" и няколко други. Поздравления за всички тях, за хъса им да се състезават и да развиват ски бягането в България въпреки трудните условия.

Победител при ветераните стана представителят на НСА Иван Бирников, следван от Илия Папарков от СК "Атлас" и Тодор Машов от АСК "Ал. Логистикс".

Организатори на 19-то издание на РОЛКОВИ СКИ КУПА СИВЕН, което се проведе под патронажа на Министъра на младежта и спорта г-жа Евгения Раданова, са българската фирма за спортни облекла SIVEN, Община Велинград, ВСК „Белмекен“ и Българска федерация по ски.

Състезанието ще се запомни и с първото в историята му GPS проследяване "на живо" на елитните състезатели по трасето. Времеизмерването този път беше по класическия начин с ръчен хронометър, като така бяха избегнати каквито и да било проблеми в класирането, а за сигурност имаше и видео запис на фотофиниша.

Оранизаторите от SIVEN благодарят на всички компании, подкрепили РОЛКОВИ СКИ КУПА СИВЕН 2014, които са: SLS, Mizuno, Opel Bulgaria, Shark energy drink, Drift, Number One, Peak.bg и SKI.BG.

ВИЖТЕ ТУК ПЪЛНОТО КЛАСИРАНЕ ОТ РОЛКОВИ СКИ КУПА SIVEN 2014 !

ОЧАКВАЙТЕ ОЩЕ ПОДРОБНОСТИ, СПЕЦИАЛНИЯ ВИДЕО РЕПОРТАЖ НА SKI.BG TV И МЕГА ФОТОГАЛЕРИИТЕ НА SKI.BG ОТ РОЛЕР СКИ КУПА SIVEN 2014 !!!