SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Кирил Русев, ПСС: През есента и в началото на зимата зачестяват инцидентите с туристи в планините - 09 Октомври 2014 - 12:45

Кирил Русев, директор на Планинската спасителна служба към Българския червен кръстна в интервю за предаването „Добро утро, България” на Радио „Фокус”

Водещ: Инцидент с туристи в Осоговска планина намери вчера щастлива развръзка. 29-годишна жена и 53-годишен мъж се загубиха с автомобил на път за връх Руен. След двудневно издирване двамата бяха намерени премръзнали и изтощени в дере. Този случай ни даде повод да потърсим Кирил Русев – директор на Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК). В следващите минути с него ще разговаряме за опасностите, които крие планината по това време на годината, и за правилата за поведението на туристите през зимния сезон. Г-н Русев, кои са най-големите опасности, които планините крият по това време на годината?
Кирил Русев: В този преходен сезон във високата част на планината вече има сняг. Температурите през нощта по някой път падат и под нулата и е изключително важно да преценяваме излетите и проявите си в планината, че да можем в светлата част на денонощието да сме в изходния пункт, от който сме тръгнали – хижа, хотел. Важно е по никакъв начин да не позволяваме да оставаме навън, както се случи и вчера, тъй като наистина през деня може дори да има хубави дни, слънчеви, но през нощта в този сезон температурите са доста ниски. Едновременно с това, разбира се, промените в метеорологичните условия във високата част на планината могат да настъпят много бързо, може да дойде буря, да натрупа много сняг. Това е свързано с огромни рискове, които и през миналите години са водели за съжаление и до фатални инциденти. Статистиката го показва, че именно през есента до началото на зимата и ранната зима имаме най-много такива инциденти.
Водещ: Какви са основните правила за безопасност, които хората трябва да спазват в планината?
Кирил Русев: На първо място да преценяват собствените си възможности, че да могат да предприемат такива неща в планината, които да отговарят на възможностите им. Второ, да не излизат сами в планината. Да имат винаги един опитен водач или човек, който познава маршрута, да имат винаги зареден телефон. Ако е смартфон да не го използват за снимки или други неща, а да го оставят да се използва за телефон, за да имат по-дълго време батерия. Разбира се, екипировката трябва да е зимна вече през този период, хората да имат резервни шапка, ръкавици, тъй като може да завали и дъжд, и силен сняг. Едновременно с това е хубаво винаги в изходния пункт или някъде някой да знае точния маршрут. Ако стане нещо, туристите не трябва да се колебаят, а веднага да потърсят своевременно помощ или на телефон 112, или на директните телефони на Планинската спасителна служба.
Водещ: Какви са Вашите впечатления – туристите правят ли си планинска застраховка?
Кирил Русев: Да. Българските туристи си правят. Тази култура вече я имат. Разбира се, има и случаи, в които нямат. Това не е фатално по отношение на нашия отклик на случаите. Ние откликваме на всеки един случай. За самите хора обаче е много по-лесно да се справят с формалностите по възвръщане на част от разходите, които са направени за съответната акция.
Водещ: Ако се наложи Планинската спасителна служба да оказва помощ на турист без такава застраховка, кой ще поеме разходите по издирвателните, по спасителните дейности?
Кирил Русев: Ние не питаме в началото и въобще не стои въпросът, дали има застраховка или – не. Ако човекът няма застраховка, ние предявяваме един иск към него да покрие част от разходите по издирвателните действия или каквато е акцията. Това в крайна сметка създава неудобство у самите туристи. Една застраховка струва 20-30 лева на година, всички застрахователи я предлагат. Застраховката е важна, ако човек е редовен турист. Дори и да не е и решава да излезе в планината един или два пъти, има застраховки и за по три дни, и за по седмица. Така че този въпрос е уреден. Човек трябва да се поинтересува и да изгуби около половин час да отиде до някой застраховател и както казах застраховките не са скъпи.
Водещ: Наближава зимният сезон. Планинската спасителна служба ще може ли да осигури достатъчно екипи?
Кирил Русев: Да. Те са готови. Ние вече влизаме в сезона, в който правим профилактика на машини и със сигурност сезонът ще бъде покрит. Дано той да предложи добри метеорологични условия, достатъчно сняг и хората да се забавляват в планината.
Водещ: Какво ще бъде присъствието ви в зимните курорти тази година?
Кирил Русев: Отново ние през зимата имаме екипи, които професионално са ангажирани с тази дейност, специализирани екипи, които оказват помощ по ски пистите. Заети са повече от 40 души, които професионално се ангажират за целия зимен сезон. Във всички наши курорти – и големи, и по-малки имаме постоянен състав, който оказва помощ на пострадалите.

Симона МЕДАРОВА
Радио „Фокус”, „Добро утро, България”
9 Октомври 2014 | 12:33

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL