. бг ски новини : Екатерина Дафовска печели преследването в Руполдинг (Монитор) - 19 Януари 2003 - 21:50

Екатерина Дафовска отново доказа великолепната си форма, като спечели преследването на 10 км за жени в Руполдинг (Гер). Лидерката за Световната купа по биатлон стартира шеста, на 41 сек от победителката в спринта Галина Кукльова, направи две грешки в първата стрелба и завъртя две наказателни обиколки по 150 м. На втория рубеж обаче беше безпогрешна. Тя дръпна с невероятно бягане до финала, където пресече с развят български флаг в ръцете с време 33:20,08 мин.

Екатерина Дафовска
(AP Photo/Uwe Lein)

Това беше третата победа на Дафовска за сезона и тя взе 7500 евро от наградния фонд, с които в сметката й вече се събраха 34 575 евро от награди. Чепеларката е лидер в 4 класирания – в генералното за Световната купа след 10 старта с 399 т., в преследването със 158, в спринта със 195 и за наградата “Биатлон Трофи” (от трите кръга в Оберхоф, Руполдинг и Антерселва), чийто носител ще вземе 20 000 евро – със 180 т.

Втора в Руполдинг завърши германката Мартина Глагоф, на 28,2 сек (1 грешка), а трета – рускинята Светлана Ишмуратова – на 43,7 сек (2). Невероятно състезание направиха Андреа Хенкел (Гер) и Олена Зубрилова (Блрс), стартирали 24-а и 25-а и заели следващите две места. Потеглилата първа Кукльова пропусна 8 мишени и зае едва 16-о място. Ирина Никулчина пък отново се намеси успешно в елита, като стана девета, на 1:07,2 мин от Дафовска с цели 4 допълнителни обиколки. Павлина Филипова взе 10 точки за своето 21-о място (+2:21,9 мин, 3 гр). Радка Попова е 39-а, на 4:24,6 мин (7), а Ива Карагьозова – 44-а, на 5:14,1 (2).

След преследването в Руполдинг авансът на Дафовска пред главната й конкурентка за Световната купа – Силви Бекаер (Фр) е 46 точки, а за “Биатлон Трофи” – 42.

Следващият кръг от веригата е от 22-и до 27-и януари в Антерселва (Ит), където ще жените ще бягат на 15 км, щафета 4 х 6 км и преследване на 10 км.