. бг алпийски ски новини : Аре: Българските надежди са в слалома - 03 Февруари 2007 - 20:48
Сега е моментът Килиан Албрехт да реализира потенциала си

С четирима алпийци България ще гони добро класиране на Световното първенство в Оре (Шв). Между 2 и 18 февруари малкото градче в Централна Швеция ще приюти 350 състезатели от 60 страни. Оре приема световен шампионат за втори път след 1954 година. Форумът ще бъде открит от шведския крал Карл XVI Густав, който ще даде символичния старт на първенството на площад "Медалс Плаца" в курорта на 2 февруари. 11 са дисциплините, в които ще се съревновават най-добрите алпийци и алпийки в света. Австрийците са както обикновено главният претендент за отличията. В тима им личат имената на Херман Майер, Марио Мат, Бенямин Райх, Михаел Валхофер, както и на дамите Ренате Гьотчъл и Александра Майсницер. Аня Персон и Йенс Бюгмарк пък са големите надежди на домакините. Американецът Боде Милър пристига с по-особена мисия - ако спечели златото в слалома, единствената дисциплина, в която ще участва, той ще стане първият алпиец с титла във всичките пет дисциплини от световно първенство. Българският тим, воден от немския треньор Едуард Райхарт, ще гони добро представяне в гигантския слалом и най-вече в слалома - стартовете са съответно на 13 и 14 и на 16 и 17 февруари. От четиримата ни алпийци само австриецът с български паспорт Килиан Албрехт и единствената дама в отбора Мария Киркова ще участват в двете дисциплини Стефан Георгиев и навършилият преди дни 24 години Деян Тодоров ще се съсредоточат в слалома. Георгиев е и най-опитният ни участник от световни първенства. Зад гърба си той има цели пет, а най-предното му класиране на слалом е влизане в първите 30 - на шампионата в Бормио преди две години. На същия форум в същата дисциплина Тодоров има 34-то място. Много се очаква и от Мария Киркова, която вдигна летвата с осмото си време в слалома от 21 януари на универсиадата в Торино. Новото попълнение на отбора Килиан Албрехт пък е амбициран да докаже, че федерацията ни не е сбъркала, като го е привлякла. Tой е специалист на слалом, има четвърто място от олимпиадата в Солт Лейк Сити'02. Самият Албрехт още при пристигането си у нас заяви, че мечтата му е да спечели за новата си родина старт от Световната купа. За първенството в Оре и съотборниците си пък заяви: "Надявам се на световното в Оре да направя нещо наистина запомнящо се. Вече се видях с българските скиори и мога да кажа, че те са чудесен тим, с който ще се радвам да работя" Според консултанта на националните ни отбори - легендата Марк Жирардели, у състезателите ни има видимо подобрение от последния сезон. Затова и целта пред участниците ни ще бъде класиране поне сред първите 30. Това заяви като своя лична цел и Мария Киркова: "Не сме разговаряли конкретно какво се очаква от нас. Моята амбиция е да завърша сред 30-те. Досега българка не е постигала подобно класиране и смятам, че ако разкрия възможностите си, ще успея. Говоря за слалома, в гигантския имам нужда от още тренировки."