. световни ски новини : Линдзи Вон с победа в спускането в Кортина Д'Ампецо - 18 Януари 2015 - 14:18
Американката изравни вечния рекорд по най-много победи в стартовете за Световната купа

АЛПИЙСКИ СКИ. Американката Линдзи Вон спечели спускането за жени от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в италианския зимен център Кортина Д'Ампецо. Така четирикратната носителка на Световната купа изравни вечния рекорд на Анемари Мозер-Прьол от Австрия по най-много победи в стартовете за Световната купа. Двете имат по 62 успеха. На трето място с 55 победи е швейцарката Френи Шнайдер.

Вон спечели днешното състезание с време 1:39.61 минута. Втора днес се класира австрийката Елизабет Гьоргъл с време 1:39.93, а трета се нареди представителката на домакините от Италия Даниела Меригети с време 1:40.15.

Линдзи Вон пристигна в Кортина Д'Ампецо с цялото си семейство, очаквайте всички да станат свидетели на историческо постижение и то се случи. Анемари Мозер-Прьол се състезаваше между 1969 и 1980 година.

"Много съм щастлива, че съм тук и успях да постигна тази победа. Беше тежко състезание. Имаше много сняг и горната част на пистата наистина не беше добра", каза Вон след състезанието.

30-годишната американка може да подобри вечния рекорд още в понеделник, ако спечели супергиганския слалом в Кортина Д'Ампецо. За Вон това беше 32-и успех в кариерата в спускане. Тя има четири по-малко от Мозер-Прьол.

В класирането за малката Световна купа в дисциплината Вон води с 358 точки. Втора с 233 точки е Тина Мазе (Словения), а трета - Виктория Ребенсбург (Германия) с 219 точки.

Лидерката в генералното класиране за Световната купа Тина Мазе от Словения остана пета с 1:40.56 минута. В генералното подреждане за Големия Кристален глобус след 17 от 33 старта води Мазе с 922 точки, пред Микаела Шифрин (САЩ) с 605 точки и защитаващата трофея си от миналия сезон Анна Фенингер (Австрия) с 561 точки. Линдзи Вон е шеста с 438 точки.

6. Доминик Гизин (Швейцария) - 1:40.58

Топ 10 на вечната ранглиста по победи в историята на Световната купа по ски-алпийски дисциплини за жени: