. бг алпийски ски новини : Георги Нушев не завърши І манш от слалома на Уни 2015 - 14 Февруари 2015 - 12:45

АЛПИЙСКИ СКИ. Българският скиор алпиец Георги Нушев не завърши първия манш от слалома в програмата на Световните студентски игри в Гранада. Георги бе със стартов номер 12, но не можа да намери точния път до финала през 56 врати на пистата в Сиера Невада. Преди два дни той се нареди на 43-то място в гигантския слалом.

Нушев бе последният наш представител на завършващата днес Универсиада 2015, на която България спечели два златни медала. Александра Жекова грабна титлата в сноубордкроса миналия петък в Сиера Невада, а десет дни преди това Владимир Зографски стана шампион в Осърбле в ски-скока. В началото на тази седмица сноубордистът Радослав Янков се нареди 10-и, като отпадна на 1/8-финалите в паралелния гигантски слалом. За първи път в историята световните студентски игри са с поделено домакинство в две държави: Словакия и Испания.

„Две титли от четирима представители е много сериозно постижение на българските студенти, особено при свития ни бюджет за международно участие, не ни позволил да осигурим най-добрите наши състезатели с пълен треньорски и обслужващ персонал,“ заяви Златко Джуров, президент на Българската асоциация за университетски спорт „Академик“. - Студентският спорт у нас има много по-голям потенциал, стига отговорните институции да подкрепят усилията ни да предоставим повече възможности за спорт на младите и повече шансове за срещи с най-добрите на планетата. Още веднъж поздравявам Сани и Влади за това че спечелиха злато за България, спечелиха нов престиж за родния университетски спорт и за това, че ни предоставиха нови поводи за национална гордост и самочувствие“, каза Джуров.

Часове преди края на Универсиадата и при оставащи 5 състезания, България заема 14-о място в класирането по нации. Лидер е Русия пред Южна Корея и Казахстан, зад нас са Франция, Австрия, Канада, Испания, Швеция и др.