. бг алпийски ски новини : Анна Фенингер е кралицата на Банско - 02 Март 2015 - 16:55
Audi FIS Alpine Ski World Cup for Ladies Bansko 2015, DAY4, Super-G

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА ПО СКИ БАНСКО #Bansko2015 (SKI.BG) -- Австрийката Ана Фенингер спечели нов изненадващ успех в Банско и след вчерашната си победа в алпийската комбинация днес триумфира и в старта от Световната купа в дисциплината Супер-Г.

Анна Фенингер (Австрия)

Родената в Залцбург красавица, която е и настояща носителка на Кристалния глобус, ще отпразнува днес своя 12-и успех в кариерата и четвърти за сезона. Тя даде време 1:14.59 минути, като изпревари словенката Тина Мазе с 0,16 секунди.

"Наистина не съм очаквала да бъда толкова добре. Шансовете ми за крайна победа обаче не са толкова големи, защото Тина кара и слалом. Ние няма да се пускаме в тази дисциплина", категорична бе победителката. Тя благодари на уникалната публика в Банско. "Когато излязох на финалната права ги чух. Това ти дава допълнителна мотивация. Благодаря, Банско!", каза Фенингер.

Тина Мазе (Словения)

"Днес бе един идеален ден. Много съм доволна, че останахме в Банско, за да се борим на тази красива писта. Направих няколко грешки в горната част на трасето и това се отрази на крайното ми време. Долу карах наистина добре. В крайна сметка съм много доволна, че се състезавахме два дни тук", заяви втората Тина Мазе.

Американката Линдзи Вон е на 3-а позиция с 0,28 секунди по-слабо време от победителката. Още една австрийка се нареди на 4-о място- Никол Хосп, която в един момент дори водеше в класирането. Нейното време е с 0,55 секунди след това на Фенингер.

Победата днес в Банско потвърди добрата форма на Фенингер, която тя демонстрира след Световното първенство в Бийвър Крийк. Днес словенката Мазе показа, че залага на сигурността, перфектно контролирайки се върху вече изученото трасе. Фенингер обаче заложи на повече агресия и направи аванс от повече от половин секунда още в горната част на трасето.

Най-популярната скиорка в момента Линдзи Вон караше след двете и можеше дори да изскочи първа, след като във втората част на трасето показа класата си. Тя обаче едва не пропусна врата в самия край на състезанието и това я нареди чак на 3-о място, което все пак е подиум за нея след вчерашния празен ден.

Линдзи Вон (САЩ)

"Нямах никакво намерение да карам в слалома. Заради това в неделя си направих една добра тренировка", заяви Линдзи Вон. "Наистина бях много ядосана на ФИС. Защото условията бяха изключително тежки. В подобни условия скъсах връзки на коляното. Днес обаче всичко бе перфектно. Пистата тук е изключителна", заяви американката.

Тя разкри, че не е очаквала толкова бързо да се възстанови от операциите и да се върне на върха след близо 2 г отсъствие от пистите. "Надявам се, преди да се откажа отново да се видим в България", каза най-успялата скиорка в историята. След подиума Линдзи вече е №2 във вечната ранглиста по класирания в тройката на стартове от световната купа. Само на три пред нея е Анемари Мозер-Прьол.

Вон получи ключовете от апартамента си в Банско, който получи за победата си на Световната купа през 2012-та в курорта ни. Тя бе откарана в "Пирин голф и спа" на път за летището.

Австрийката Анна Фенингер получи трофея отново от президента на България Росен Плевнелиев

Днешният старт е вторият супергигантски слалом, който Фенингер печели в кариерата си. Първият беше на 3 март 2013 г. в Гармиш-Партенкирхен. С успеха днес тя поведе и в класирането за малкия кристален глобус, който не е печелен от австрийка от 2007 г. насам. Тогава най-добра беше Ренате Гьочл.

В генералното класиране за Световната купа начело остава Тина Мазе с 1145 точки. Втора е днешната победителка с 1101, която прибави нови 100 точки и скъси с още 20 аванса на словенката. Трета остава американката Микаела Шифрин със 750, а Линдзи Вон е 4-а със 706.

Първоначално днешният супергигантски слалом трябваше да се проведе в австрийския курорт Бад Клайнкихайм, но поради лошо време беше отменен и пренасрочен за Банско в програмата за петък, 27-и февруари. Лошото време отново създаде проблеми и заради мъглата в петък стартът в крайна сметка беше пренасрочен за понеделник.

Наопаки на някои изказани критики за меко и недотам добре подготвено трасе, състезанието започна с отпадане на първите две скиорки - италианките Елена Фанкини и Даниела Мерингети не завършиха, заради подхлъзване по много твърдата писта. След като третата в стартовия списък Рагнхилд Мовинкел от Норвегия не се появи на старта, едва четвъртата Теса Уорли от Франция слезе до финала, но със сериозна грешка, която тя направи на първата врата след влизането по писта "Алберто Томба". Уорли се хлъзна по ледената писта и само бързата реакция й позволи да се изправи отново и да хване следващата врата, но вече с голямо закъснение. Така в крайна сметка тя завърши чак на 41-во място на 3,89 сек от победителката. Единсвената българска представителка Мария Киркова завърши на последното 49-то място на 6,32 сек след Фенингер.

Мария Киркова (България)

Слънчевото време днес събра на „Бъндеришка поляна" над 10 000 зрители. Те обаче трябваше отново да чакат с часове на опашка на кабината, за да се качат до ски зоната, въпреки наличието и на 60 безплатни микробуса осигурени от организаторите на Световната купа.

по материали на Агенция Стандарт нюз и Sporta.bg
02 март 2015 г.

ОЧАКВАЙТЕ ТУК РАЗШИРЕНИЯ РЕПОРТАЖ И ОЩЕ УНИКАЛНИ СУПЕР ПРО ФОТОГРАФИИ НА SKI.BG ОТ СУПЕРГИГАНТСКИЯ СЛАЛОМ ЗА СВЕТОВНАТА КУПА БАНСКО 2015 !!!