. бг ски бягане новини : Станимир Беломъжев остана на 11 секунди от медал - 16 Февруари 2007 - 21:21

СКИ ОРИЕНТИРАНЕ. Нов огромен успех постигна българското ориентиране с четвъртото място на Станимир Беломъжев в дългата дистанция на световното първенство по ски-ориентиране за младежи, което се провежда в Залцбург, Австрия.

Празнуващият 19-ти рожден ден днес, Беломъжев бе оглавил временното класиране за няколко минути, след като даде с близо минута по-добро време от руснака Андрей Берженов. Много бързо обаче Станимир отстъпи лидерството на скандинавците Даниел Нордебо (Швеция) и Оле Маркус Тайвайнен (Финландия). Точка в спора за титлата постави безспорния номер едно на първенството тази година Тарас Кашчук от Русия, спечелил златото с категоричните 53 секунди по-добро време от Тайвайнен.

Кашчук измина 12-те километра за 54:08 минути, а времето на Беломъжев е 56:18 минути. Силно се ориентира и Илиян Тончев, заел 16-то място, на по-малко от седем минути от шампиона. Петър Доганов пък остана на обичайното си място в четвъртата десетка на класирането.

В средната дистанция Беломъжев, Тончев и Доганов останаха съответно 7-ми, 12-ти и 39-ти, а в щафетните бягания се наредиха на 9-то място.

Четвъртото място днес потвърди за пореден път, че Станимир Беломъжев е сред най-комплексните състезатели по ориентиране в своята възраст в света. През лятото той се нареди пети и в първенството на Европа по лятно ориентиране за младежи. Тачо има и европейска титла в ски-ориентирането за юноши през 2005 г., а преди четири дни се класира пети в спринта на настоящия шампионат на планетата за младежи.

Миналия януари Станимир получи Златен знак от Пресклуб България за пробив в спорта, а през юли бе награден от БФОриенитиране за приноса му към развитието на спорта.