. БФСки новини : Пресконференция на БФСки по повод успехите на българските ски и сноуборд състезатели - 22 Февруари 2007 - 16:07

На 22 февруари 2007 г. в пресклуб "България" се проведе пресконференция на БФСки, на която бяха представени значимите последни успехи на българските състезатели в алпийските ски, сноуборда, ски скока и ски бягането. Президентът на БФСки Г-н Цеко Минев и членовете на ръководството Г-н Георги Бобев и Г-н Иво Цеков обобщиха успехите в белия спорт през сезона до този момент.

Най-доброто класиране за България в слалома при дебюта си на Световното първенство по ски алпийски дисциплини в Оре (Швеция), постигна Килиан Албрехт, който получи български паспорт преди 2 месеца. Австриецът зае престижното 13-то място. Освен силното представяне на Килиан по време на Световното, той постигна и две победи и едно 2-ро място в слаломи за ФИС. Благодарение на тези си представяния през сезона, в новата ранглиста на ФИС от 21 февруари Килиан осигури втори представител за България в стартовете за Световната купа.

Другият българин, участвал на слалома в Оре - Деян Тодоров, постигна рекорд в кариерата си, класирайки се на 21-то място. Въпреки много доброто си каране в квалификацията за слалома, Стефан Георгиев не завърши втория манш, с което загуби шанса си да участва на слалома в Оре. Стефан се нареди 36-и в гигантския слалом, а в GS квалификацията се представи отлично, заемайки 6-то място. Мария Киркова се нареди на 44-то място в гигантския слалом и на 45-то място в слалома. През януари Киркова зае престижното 8-мо място в слалома от Универсиадата в Бардонекия.

16-годишният алпиец Стефан Присадов зае 14-то място в слалома на младежката Олимпиада в Хака.

На същия спортен форум 16-годишният национал по сноуборд Радослав Янков спечели златен медал в паралелния гигантски слалом !

Отново в сноуборда, на парарелелен гигантски слалом при жените, най-добрата българска състезателка Александра Жекова се пребори за бронзовото оличие в старта за Световната купа във Фурано, Япония.

Същевременно националният тим по ски бягане, начело с новия главен треньор - руснака Валери Куликов, е в Сапоро, Япония, за участие на Световното първенство по северни дисциплини, което се провежда там в момента.

Добро представяне имаха и националите по ски скок на ФИС старт в полския ски център “Закопане”. Петър Фъртунов завърши на 13-то място. Богомил Павлов и Владимир Зографски се класираха на ключовите 29-то и 30-то място, с което получиха право на участие в Континентална купа. Ден по-късно Богомил Павлов се представи още по-добре и стигна до престижното 19-то място.

"С постижението си Килиан потвърди плановете на федерацията за развитието на българските ски. Сега на него му предстои участие във всички стартове за Световната купа до края на годината за да може да постигне поне още едно подобно класиране и да се върне в първа група за следващия сезон. Все пак Албрехт не е карал цяла година. Много добро е и представянето на Деян Тодоров, а може да дадем висока оценка за участието на Стефан Георгиев в гигантския слалом без да е концентрирал подготовката си в тази дисциплина. Според специалистите, с които разговаряхме в Оре, Килиан спокойно може да спечели и слалом от Световната купа ако си възвърне точките за добър стартов номер" - коментира Г-н Минев.

По време на Световното първенство в Оре, Г-н Цеко Минев е имал лична среща с президента на Международната федерация по ски /ФИС/ Жан-Франко Каспер, който е изразил желание у нас да се организира семинар на ФИС. Двамата са разговаряли за прогреса на българските ски.

Г-н Минев потвърди информацията, че България фигурира в календара на ФИС за домакин на стартове за Световната купа за жени през 2008 и 2009 г. - Спускане и Супер гигантски слалом, които ще се проведат в Банско. Това трябва да бъде потвърдено на годишното заседание на ФИС през септември т. г. в Цюрих. Със сигурност обаче през декември 2007-ма, по време на Коледните празници, ни очаква горещо шоу на сняг в София, и то през нощта. Столицата ни е избрана за домакин на кръг от Световната купа по сноуборд в най-атрактивната дисциплина - Биг Еър. В такава надпревара задължително участват първите 40 сноубордисти в света. Те ще скачат от рампа с височината на 10-етажен блок. Не по-малко от 20 000 души идват да наблюдават големите скокове. В момента ръководството на федерацията по ски преговаря с кмета Бойко Борисов за намиране на подходящ терен в центъра на града за провеждане на това грандиозно събитие.

Г-н Георги Бобев представи пред присъстващите журналисти и новият брой NO5 на списание СКИ&БОРД. Г-н Цеко Минев специално отбеляза виското ниво, което е достигнало изданието и високите оценки, които то е получило от чуждестранни експерти по време на Световното първенство в Оре.

Българските фенове на ските ще могат да видят на живо изявите на Килиан Албрехт на 3 и 4 април в Банско. Тогава той и останалите национали ще карат за купа "Пирин", която е валидна за ФИС. Месец по-рано най-добрите млади скиори ще имат възможността да участват в първото у нас състезание на осветление. БФски осигури купа "Бояна" да започне на 6 март с нощен слалом. На 27 и 28 март на писта "Витошко лале" ще се проведе и купа "Алеко" за мъже и жени в дисциплините слалом и гигантски слалом.

На 27-28 февруари на Витоша предстои да се проведе състезание по алпийски ски дисциплини за купа "София". Стартовете включват два слалома с начало 10:00 ч. на писта Витошко Лале.