. OUTDOOR : PIRIN RUN 2015: Епична битка със стихиите - 21 Юни 2015 - 21:08
Кирил Николов-Дизела #Disl спечели гонката по съкратеното трасе от Банско до хижа Вихрен, втори финишира Шабан Мустафа

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ И КОЛОЕЗДЕНЕ, 21 юни 2015 г., Банско, Пирин планина (SKI.BG) -- Обилен дъжд, преминал в снеговалеж по върховете, бурен вятър, смразяващ студ, много кал и хлъзгави камъни - ето това бяха този път условията за състезанието по планинско бягане и колоездене PIRIN RUN 2015, втори етап от веригата FIVE MOUNTAINS на Сдружение "Маратон". Не пролетно, а почти зимно време, точно според метео прогнозата. По нищо не личеше, че оставаха броени часове до началото на астрономическото лято.

Кирил Николов - Дизела #disl

ВИЖТЕ ТУК ПЪРВАТА ФОТОГАЛЕРИЯ НА SKI.BG С ИЗБРАНИ СУПЕР КАДРИ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО !!!

ВИЖТЕ ВСИЧКИ СУПЕР ФОТОГАЛЕРИИ НА SKI.BG С НАД 2500 ФОТОГРАФИИ ОТ PIRIN RUN 2015 !!!

Бурята, разразила се днес сутринта, минути преди старта на петото издание на надпреварата от Банско до Вихрен, и ужасните метеорологични условия нагоре към най-високия връх на Пирин планина принудиха организаторите в последния момент да съкратят трасето на бегачите само до хижа Вихрен. От съображения за сигурност отпадна и без това трудното стръмно 3-километрово изкачване с 1000! метра денивелация от хижата до самия връх Вихрен. Така планинските бегачи трябваше да се справят с 10 километра и със "само" 955 метра денивелация от поляната пред Кемпински Хотел Гранд Арена в Банско нагоре по ски пътя до Бъндеришка поляна и после по пътеката до хижа Вихрен, което, заради условията, всъщност изобщо не беше лека задача.

Въпреки ужасното време, по-малко от час след старта, на хижа Вихрен започнаха да пристигат първите планински бегачи. Мокри до кости, опръскани с кал, премръзнали, но щастливи! Щастливи, че са се преборили с природните стихии и въпреки умората са достигнали финала.

В крайна сметка до хижа Вихрен в скоростно темпо се изкачиха 83-ма планински бегачи от най-ралични възрасти - мъже, жени, младежи, девойки и ветерани. И определено всички те бяха победители в състезанието! Но, разбира се, редно е да отдадем заслуженото на най-бързите от тях.

Шабан Мустафа

Заради лощото време и скъсеното трасе, дългоочакваният пирински двубой между настоящите Държавни шампиони на България по планинско бягане, съответно в къса и дълга дистанция - Кирил Николов-Дизела (Вариант 5 Търговище) и Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион Сунгурларе) не се състоя в пълния му вид. И двамата атлети направиха възможното в тежките условия, борейки се по-скоро с природата, водата и студа, отколкото помежду си, и предпочетоха да не дадат всичко от себе си, съхранявяйки сили и здраве за предстоящите им важни национални и световни участия и спортни проекти.

И така, донякъде очаквано пръв пред хижа Вихрен финишира Кирил Николов-Дизела, спирайки хронометъра на 52:35 минути.

Точно 2 минути и 4 секунди след него финала пресече и Шабан Мустафа. Резултатът му всъщност е с около минута и половина по-слаб от междинното време на хижата за рекорда за изкачване на връх Вихрен (1 ч. 39 мин. 29 сек.), поставен от него през 2014-та. А при това тази година планината не беше никак благосклонна към поставянето на рекорди. Какво ли щеше да се получи, ако времето беше по-подходящо и състезанието беше до върха?! Едно е сигурно, засега рекордът остава непроменен.

Днес трети до хижа Вихрен се изкачи Мариан Бонев от Македония (1:03:15ч), чието лице въпреки умората беше озарено от широка усмивка.

Четвърти завърши Филип Драголов (1:06:40ч), а пети и шести - Гено Увардов (1:07:55ч) и Александър Спасов (1:07:56ч). На финала започнаха един по един или на групички да пристигат и останалите бегачи, посрещани от все по-обилно леещия се вледеняващ дъжд.

Първа от дамите финишира Мария Николова (1:21:36ч). Втора завърши Анна Стефанова (1:25:23ч), която за втора поредна година закъсня за старта и тръгна от Банско няколко минути след всички останали.

Третото място заслужи Стела Димитрова (1:26:18ч), четвърта е Яница Златева (1:28:19ч), а пета - шампионката по триатлон Таня Стояновски от Сърбия, която в момента живее в Македония (1:30:56ч).

Едновременно с бегачите от Банско в 10:00ч. стартираха и планинските колоездачи. Тяхното 27-километрово трасе, което след старта тръгва на изток към Добринище и след дълга обиколка по земен път и пътеки минава през ДКП и поема нагоре по асфалтовия път за ски зона Банско и оттам към финала на хижа Вихрен, обаче остана непроменено. Така, поради много тежките условия, част от събралите се на старта планински велосипедисти обмисляха дали въобще да се включат в състезанието, но в крайна сметка почти всички потеглиха нагоре.

С време 1 час 45 мин и 38 секунди първи в състезанието на планинските колоездачи стана Димитър Михайлов, изпреварваки с 3 мин. и 02 сек. миналогодишния победител - биатлониста Михаил Клечоров от Банско (1:48:40ч).

Третото място заслужи англичанинът Адам Ленг от местния маунтийнбайк клуб MTB BANSKO (1:52:11ч), а четвърти - известния фрийрайд скиор, гид, ски учител и байкър Андрей Балевски - Анди от OXO Schools (1:52:41ч).

Петото място остана за ветерана Фьодор Драголов от Drag (1:53:59ч).

Първа от дамите в колоезденето е Ивета Алексиева от Cross (2:15:01ч), втора Лина Филипова (2:38:18ч), а трета - Райна Коюва (2:42:02ч). Надпреварата завършиха общо 39 колоездачи.

За жалост на мнозина подготвили се за двойно състезание, поради отмяната на изкачването към връх Вихрен, планираното за първи път тази година дуатлонско състезание - комбинация от колоездене до хижата и бягане от хижата до върха - логично не се състоя.

След края на състезанието призьорите в различните възрастови групи при бегачите и колоездачите получиха своите купи, медали, чекове и предметни награди в столовата на ремонтираната хижа Вихрен.

Купите и специалните ваучери за уийкенд за двама в Кемпински Хотел Гранд Арена, Банско бяха връчени на победителите лично от двамата генерални мениджъри на хотела: досегашния - г-н Атанасиос Манос и застъпващия на неговата длъжност - г-н Карстен Зойберт. Всеки от призьорите получи и копие от най-новия Nо25 на списание СКИ&БОРД.

Ден по-рано генералният спонсор на надпреварата Кемпински Хотел Гранд Арена Банско беше организирал вечерно паста парти за всички регистрирани участници в ресторант „Галерия“, на което гостите имаха възможността да опитат разнообразие от изкусителни специалитети с домашно приготвена паста, както и прекрасни сладки десерти, приговени специално за вечерята.

Докато течеше награждаването в хижа Вихрен, отвън финишираха и последните участници в състезанието.

И като за подарък, навън времето взе да се оправя, проливният дъжд спря, облаците се вдигнаха и разкриха тучно залените, тук-там прясно заснежени склонове на околните върхове. Прекрасен завършек на един тежък, но хубав ден!