SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. БФСки новини : Напусна ни един от скиорите легенди Любомир Врингов - 07 Юли 2015 - 14:45

На 91-годишна възраст, тази сутрин в столицата почина Любомир Врингов – крупна фигура в родния ски спорт, бивш елитен състезател и дългогодишен национален треньор на алпийците.

Широко известно е мястото му в алпийските ни ски, за разлика от не много известното, че неговото скиорско начало е в северните дисциплини. А първите си скиорски стъпки прави още в предучилищна възраст - през 1929 г., по витошките склонове със ски бягането. Вече ученик, се насочва и към ски скока, с бъдещите светила Никола Делев и Борис Крумов. Добре се справя и с алпийските ски. Врингов е и футболист. Заедно с Никола Делев и популярния по-късно национал по футбол Васил Спасов-Валяка са в юношеския отбор на „Левски” и печелят градското първенство - 1940 г. Увлича се и от леката атлетика и най-вече от кросовете. В един от тях е на второ място и то след най-добрия ни бегач на дълги разстояния тогава, Петър Спасов от Перник.
 
Начален треньор на Врингов е Станой Илиев, а първите му успехи са в неговия клуб „Момина скала”. На държавното първенство - 1943 г. е 2 пъти вицешампион за мъже: на 18 км (сегашните 15) и на северна комбинация, след многократния първенец и по северните, и по алпийските дисциплини Никола Димитров-Фъц. Врингов изцяло се насочва към алпийските ски и е в националния отбор за първата (неофициална) Балканиада през 1946 г. в Синая (Румъния). На първенството ни през 1948 г. е с 2 победи: спускане и гигантски слалом. До края на състезателна си дейност - 1958 г.,  има 6 титли и многобройни призови места.

Още като състезател той започна треньорската си дейност и в националния и в клубните си отбори: „Ударник” (както се казваше „Славия” тогава), ЦДНА и „Локомотив”. А започна от „Витошки скиор”, „Момина скала”, „Текстил”, „Строител”, „Торпедо”. Първата отговорна изява на Врингов и то международна, като треньор, е 1955 г., с двустранната среща България-Франция на Витоша. Известните Шарл Бозон, Франсоа Бонльо, Жерар Паские, Лео Лакруа, Рене Коле и 15-годишния тогава Ги Перия спечелиха всички призови места, а от нашите най-добре се представиха Георги Димитров, Петър Попангелов-старши, Георги Варишкин, Никола Дишков. Това бе началото на дълго време най-авторитетната ни международна алпийска проява, купата „Алеко”. Врингов бе национален треньор и в олимпийската 1956 г. в Кортина д’Ампецо. Там бе и първият ни крупен международен успех, с отличното представяне на Георги Димитров: 13-и на слалом, 18-и на спускане (с тежко падане), 34-и на гигантски слалом и 6-и на  комбинация, важаща (тогава) само за световно първенство.

Врингов водеше най-добрите ни алпийци и на олимпийските стартове в Гренобъл-1968 и Сапоро-1972 г., а бе един от треньорите и в Инсбрук-1976 г., както и на световните първенства и другите международни прояви в този период. След това стана съюзен треньор в БФ по ски. Неоспорими са неговите заслуги и за националите Георги Кочов, Иван Пенев, Ресми Ресмиев, Петър Ангелов, Александър Шаламанов, Павел Шаламанов, Владимир Дражев, Сашо Диков, Валентин Стефанов и др.

Специализираната и широката му обща култура го утвърдиха като високоерудиран капацитет. Той бе продуктивен автор на публикации, учебници и други помагала за ски техниката и методиката на обучение. Врингов е автор и активен участник в проектирането и изграждането на писти в Чепеларе, Пампорово, Банско (в началото), курорта Бодрост (край Благоевград), Витоша, Троянския Балкан.

Поклон пред светлата му памет.

Поклонението е в четвъртък, 9.07.2015 г., в църквата „Свети Илия” в Княжево, от 11:15 ч.

Ръководството на Българска федерация ски изразява своите най-искрени съболезнования на семейството и близките на легендарния ни скиор.

Мир на праха му!

БФСки
07 юли 2015 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL