. бг ски бягане новини : Успех за Антония Григорова на Световното по ски-ориентиране - 27 Февруари 2007 - 22:10

СКИ ОРИЕНТИРАНЕ. Антония Григорова се класира на престижното шесто място при жените на дългата дистанция от Световното първенство по ски-ориентиране край Москва. Това е най-доброто класиране на български участник в индивидуално състезание след златния медал на Пепа Милушева през 1994 година. Световната титла на Милушева е единствена за България в ски спортовете, а доскоро и в зимните спортове изобщо.

Титлата спечели рускинята Татяна Власова с време 57:22 минути.

Другите две български участнички Теодора Малчева и Евелина Бомбалова заеха съответно 18-о и 37-о място от общо 49 участнички.

При мъжете шампион е Едуард Хренников (Русия) с време 1:26.49 час. Това е 11-а Световна титла за руснака.

При мъжете България отново заложи на изключителния талант Станимир Беломъжев, както и на Илиан Тончев. Четвъртият от младежкото световно първенство преди две седмици Беломъжев днес се нареди на 24-о място. По тежкия маршрут, дълъг повече от 30 км, Илиан Тончев е 39-и от общо 69 участници.

Състезанието бе организирано по системата "one man relay" - с масов старт и трикратно преминаване през старт-финала.

В последните години именно ски-ориентирането носи най-много радост на българските любители на ски спортовете. В началото на 2005 г Станимир Беломъжев спечели европейската титла при юношите, на практика равняваща се и на световна. Антония Григорова, въпреки също крехката си възраст вече се утвърди в световния женски елит с множеството си предни класирания на европейски и световни шампионати за девойки и жени.

Шанс за още по-голям просперитет на спорта бе евентуалното му приемане в олимпийското семейство преди няколко месеца - нещо, което за съжаление не стана.

Заради необичайно високите температури в България тази година държавният шампионат бе отлаган на два пъти. По първоначален план той трябваше да се проведе в средата на януари в месността Узана край Габрово.