. бг ски новини : Максим Вилегжанин вдигна РОЛКОВИ СКИ КУПА ВЕЛИНГРАД SIVEN 2015 - 22 Август 2015 - 18:20

РОЛКОВИ СКИ (SKI.BG) -- Руснакът Максим Вилегжанин отново спечели традиционното международно състезание РОЛЕР СКИ КУПА ВЕЛИНГРАД SIVEN 2015, като благодарение на своя опит и лична тактика успя да се пребори със силната, млада, предимно съотборническа конкуренция. Трикратният сребърен медалист от Олимпийските игри в Сочи 2014, световен шампион в скиатлона от Фалун 2015 и един от най-добрите към момента ски бегачи на "Сборная" постигна своята трета поредна и общо четвърта победа в 20-тото издание на най-значимото състезание с ролкови ски в България.

ВИЖТЕ ПЪРВАТА ФОТОГАЛЕРИЯ НА SKI.BG С ИЗБРАНИ СУПЕР КАДРИ ОТ РОЛЕР СКИ КУПА ВЕЛИНГРАД SIVEN 2015 !!!

С всяка следваща година традиционното състезание с ролкови ски от Юндола до Белмекен предлага още по-оспорванана и напрегната надпревара между участниците и още по-зрелищни емоции за публиката.

В допълнение, напук на метео прогнозите за обилен дъжд, времето над Белмекен беше чудесно, небето беше синьо, слънчевите лъчи приятно галеха кожата, а млечнобялата мъгла в по-ниските райони рано сутринта даде приятен хлад за учасниците в първите километри на състезанието и после бързо се вдигна и разсея към околните върхове. Отличната организация в допълнение също допринесе за чудесното настроение на публиката и успешното представяне на участниците.

Днес, 22-ри август 2015 г., Максим Вилегжанин пробяга в свободен стил най-дългата 19-километрова дистанция в изкачване от Юндола до Белмекен за 51 мин. и 28.41 сек., с което подобри личния си рекорд от 2011-та (51:40.0 мин) и почти доближи официалния рекорд на РОЛЕР СКИ КУПА SIVEN от 51:12 мин., поставен от руснака Сергей Рожков през 2005-та на Белмекен.

И тази година състезанието при мъжете беше изключително оспорвано от старта до самия му край и завърши с решаващ финален спринт в полза на Вилегжанин. Нарушавайки донякъде собствения си стил, веднага след старта от центъра на Юндола, Максим се откъсна пред останалите атлети, първоначално повеждайки еднолично. След първите 2 километра обаче двама негови съотборници - Владислав Скобелев и Андрей Ларков, също се откъснаха от основната група и успяха да догонят Вилегжанин, а на 20-тина метра зад тях сам ги преследваше единственият български представител на 19км във възрастова група мъже - лидерът на националния ни отбор по ски бягане Веселин Цинзов. По-късно към тримата руснаци се присъединиха Александър Бессмертних и младежа Артем Малцев, а за съжаление българският състезател постепенно взе да изостава и беше догонен и задминат от още няколко от другите руснаци.

След състезанието самият Веско, който в крайна сметка финишира 10-ти сред мъжете, сподели, че при тази изключително силна конкуренция е дал всичко от себе си, но не е било възможно да се пребори за по-добро класиране. Отражение дава факта, че през този сезон Цинзов изобщо не се е готвил за толкова сериозно и дълго натоварване за изкачване с ролкови ски, защото треноровъчната му програма естествено има за основна цел най-добра форма за предстоящия зимен сезон.

Връщайки се към битката за челните позиции, откъсналата се групичка от четирима руснаци постоянно променяше реда си, но остана компактна буквално до финала. На не особено голямо разстояние от тях се движеше голяма група преследвачи.

33-годишният Вилегжанин за пореден път изпълни типичната си тактика и със силен финален спринт ичлезе начело на лидерската групичка само километър преди финала и необезпокояван стигна първи финалната линия пред ВСК "Белмекен".

Точно секунда и 1 стотна след него втори завърши трикратният шампион от Универсиадата в Словакия 2015 Андрей Ларков, а трети финала пресече младият руснак Артем Малцев, който по този начин оглави класирането във възрастова група младежи до 23-годишна възраст (U23). Затова третото място при мъжете беше присъдено на сребърия олимпийски медалист от щафетата в Сочи 2014 Александър Бессмертних, който завърши трети от мъжете с изоставане от 13,61 сек от победителя.

Жените се състезаваха на 9-километорва дистанция със старт на Куртово и финал пред ВСК Белмекен. Победителка стана Наталия Илина от Русия (27:54.32 мин.), следвана от съотечественичките си Екатерина Крамчова и Мария Давиденкова.

Купите на победителите при жените и мъжете връчи лично кметът на Община Велинград и първи български медалист от Зимни Олимпийски игри г-н Иван Лебанов, под чийто патронаж се провежда състезанието.

В категория младежи до 23 г. (U23) на дистанция 19км на подиума се качиха Артем Малцев (Русия), Дмитрий Ростовцев (Русия) и Роман Тарасов (Русия). Станислав Ангелков от Паничище е 12-ти.

В категория младежи до 20 г. (U20) на дистанция 19 км победител е Олжас Климин (Казахстан), следван от Иван Кириллов (Русия) и Денис Спичов (Русия). Българската млада надежда Йордан Чучуганов завърши на 7-мо място в категорията с време 57:43.23 мин.

При девойките U23 и U20 на 9км подиумите също бяха изцяло руски - Татяна Алешина, Палина Лазаренкова и Анна Золотарева и съответно Яна Кирпиченко, Екатерина Смирнова и Инга Киселева. Цветелина Павлова от Александър Логистикс е 9-та в U20, a Васка Благоева от НСА не завърши в U23.

При юношите до 18 години (U18) първи е Андри Орлюк (Украйна), следван от Ярослав Рибочкин и Андрей Кузнецов, и двамата от Русия. Най-добре от българските момчета в тази категория се представи Любомир Папарков от Паничище, заемайки 9-то място.

Юношите до 16 г. (U16) се състезаваха на дистанция 5км. Спечели я Иван Пешков от Паничище, следван от Благой Тодев от Банско и Марк Юнг от Русия.

В категория девойки U18 на 5км първа е Полина Некрасова (Русия), втора е обещаващата Нанси Окоро от Александър Логистикс, а трета - Ирина Соловей (Украйна).

При девойките U16 състезанието спечели Ванеса Емилова от Паничище, която изпревари Дария Рубльова (Украйна) и Маргарита Киселева (Русия).

При момчетата U14 първи е Красимир Атанасов от Паничище, а при момичетата U14 неговата съотборичка Елеонора Жишкина. При момчетата U12 първенец е Георги Наумов от Паничище, а при момичетата U12 победителка и единствена участничка беше Гергана Джаджарова от Паничище.

На дистанция 5 километра участваха и трима ветерани, които се подредиха на подиума в реда: Иван Бирников (НСА), Илия Папарков и Кирил Пиперевски.

Всички призьори получиха медали и купи, осигурени от Община Велинград, а предметни награди от името на фирма Сивен България им бяха връчени от Красимир Венев.

В състезанието на различните дистанции по традиция се включиха и представители на руския паролимпийски отбор, които също са на тренировъчен лагер на Белмекен. Всички те заслужават голямо уважение, а най-голямо получиха Рушан Миненегулов и Влад Некомцев, който пробягаха най-дългата и тежка 19км дистанция от Юндола до Белмекен.

Както е видно от резултатите, освен българите, за поредна година в състезанието имаше значително, дори предимно чуждестранно участие в лицето на състезатели от отборите по ски бягане и биатлон на Русия, Казахстан и Украина (за мъжката дистанция почти на 100% руско), които по традиция по това време на годината са на подготвителен тренировъчен лагер в България на високопланинския спортен комплекс "Белмекен" в Рила планина. Освен тях в състезанието се включиха и няколко представители на Гърция, доведени от българския им треньор Борислав Панков. Общият брой на участниците беше 157, от които на 19км се състезаваха 54-ма, на 9км 41 и на 5км 59.

За пореден път чуждестранните учасници изразиха огромно задоволство от организацията на провелото се състезание за купа Велинград SIVEN, но всички бяха единодушни, че е изключително належаща подмяната на асфалта по трасетата и пътищата в района на ВСК "Белмекен", които от години се нуждят от спешен ремонт. Радваме се, че държавните и общински власти са се вслушали в думите на световните и олимпийски звезди и в момента участъкът от пътя между стената на язовир Белмекен и ВСК "Белмекен" е с изцяло нов, гладък асфалт. Надяваме се да бъдат намерени необходимите средства и решения и за останалите трасета и пътища в района във възможно най-скоро време, за да се превърне Белмекен в отлично място за тренировъчни лагери от световно равнище!

РОЛКОВИ СКИ КУПА ВЕЛИНГРАД СИВЕН 2015 се организира от българската фирма за спортни облекла SIVEN, Община Велинград, ВСК „Белмекен“ и Българска федерация по ски

От името на организаторите собствениците на фирма SIVEN Красимир Венев и Венцислав Венев изказаха специална благодарност към спонсорите SIVEN, Shark-Energy Drink Bulgaria, WWW.SKI.BG, www.Peak.bg, www.Driftcam.bg, вила Минерал 56, без които състезанието нямаше да бъде същото.

Заминаваме си от слънчевия Белмекен с надеждата и увереността, че догодина РОЛКОВИ СКИ КУПА SIVEN ще бъде също толкова успешна, а сигурно дори и още по-добра!