. OUTDOOR : Home Mountain Bike Cup 2015 - 13 Октомври 2015 - 14:22
Стивиан Гатев с поредна победа в Българските Даунхил Серии

МАУНТИЙН БАЙК. Въпреки лошото време и неспирният дъжд в събота, близо 100 смелчаги от цялата страна се включиха е екстремната „байк“ надпревара в домашната на софиянци планина. Home Mountain Bike Cup се проведе за трета поредна година по трасето за спускане в района на Драгалевци и Бай Кръстьо и предизвика някой от най-добрите родни състезатели, които въпреки тежките условия в които бяха поставени показаха завидни умения.

Стивиан Гатев, фото: Тодор Тодоров

Състезанието е част от календара на Столична община и беше една от инициативите на кампанията София 2018 – Европейска столица на спорта. Home Mountain Bike Cup беше също и четвъртия, предпоследен кръг от Българските Даунхил Серии, които се провеждат през цялата година на няколко различни трасета из цяла България и са обединени под общо класиране и рангинк система. Повече за турнира можете да намерите на www.race-series.com.

Оспорваната надпревара беше спечелена от 23 годишния севлиевец Стивиан Гатев, който караше много стабилно през целия ден и успя да премине през трудното кално трасе за време 2:38.37. Това затвърди позицията му в генералното класиране и той вече е с актив от 380 точки и сериозна преднина пред останалите претенденти. След него на стълбицата се наредиха Росен Ковачев с време 2:41.40 и Йоан Нейчев с време 2:45.82.

В категорията на юношите, където конкуренцията също беше много голяма, най-добре се представи Теодор Мавродиев с време 2:54.59, който въпреки че претърпя тежко падане и се контузи по време на тренировките в съботния ден, заслужено успя да спечели четвъртата си поредна победа в сериите.  На второ място след него, само на 1.3 секунда разлика, успя да се класира Лъчезар Савов, следван от Ивайло Ставрев с време 2:58.46.

В категорията на децата до 14 годишна възраст се включиха общо 10 младежи, които дадоха сериозна заявка за добри резултати в бъдеще. Най-бърз сред младежите беше Румен Белезирев от отбора на ВИВО, който се справи с тежкото трасе за време 3:08.54, следван от съотборника си Йордан Анчев и Петър Апостолов.

Румен Белезирев, фото: Тодор Тодоров

При дамите най-добре се представи Виктория Генова, а в категорията на състезателите без задно окачване на велосипедите най-бърз беше Николай Георгиев, който успя да постигне впечатляващото време 3:13.03.

Следващия, последен кръг от Българските Даунхил Серии ще се проведе на 7-8 ноември в град Петрич.