. бг сноуборд новини : РАДО ЯНКОВ СПЕЧЕЛИ СВЕТОВНАТА КУПА 2015/16 ПО СНОУБОРД! - 06 Март 2016 - 17:40
Исторически успех в зимните ни спортове! Чепеларецът стана първият българин притежател на Кристалния глобус

АЛПИЙСКИ СНОУБОРД, ПАРАЛЕЛНИ ДИСЦИПЛИНИ. Сноубордистът Радослав Янков написа с големи букви името си в историята на зимните ни спортове, като стана първият български спортист в историята, спечелил Световната купа. Роденият в Чепеларе талант завърши на шесто място в паралелния слалом във Винтерберг (Германия) и със спечелените 400 т стана недостижим за втория Роланд Фишналер (Италия).

Overall alpine snowboard World Cup podium men after PSL World Cup final Winterberg with 2nd Roland Fischnaller (ITA), 1st Radoslav Yankov (BUL) and 3rd Andrey Sobolev (RUS), photo © Oliver Kraus / FIS

В генералното класиране Радо завърши с 4050 т, а италианеца с 430 по-малко. За този успех Янков постигна през сезона 2 победи, едно второ място, както и още 6, 7, 9 и 13 място за СК. Освен купата за генералното класиране Радо взе медали за второто място в подреждането в паралелния гигантски слалом и третото в паралелния.

PSL World Cup podium men after PSL World Cup final Winterberg with 2nd Mirko Felicetti (ITA), 1st Roland Fischnaller (ITA) and 3rd Radoslav Yankov (BUL), photo © Oliver Kraus / FIS

"Щастливи сме, въпреки че малко не ми се получи, за да съм на подиума и на финала", коментира Янков. - "Въпреки това съм шести в последния старт, което ми беше достатъчно за големия глобус. Имаше малко напрежение преди финалите във Винтерберг, но се опитах да го пренасоча в друга посока, за да не ми влияе по време на стартовете. Знаех, че съм водач и трябва да стигна поне до четвъртфинала, което вкрайна сметка се получи. Всички са изненадани, но ме поздравяват искрено".

Radoslav Yankov (BUL) competes at PSL World Cup final Winterberg, photo © Oliver Kraus / FIS

Според неговия треньор Георги Атанасов-Джоко борбата за трофея е била наистина до последния миг.

"Така обаче е най-сладко", каза още Джоко. - "Радо даде всичко от себе си през сезона. Яд ме е за последното състезание, защото можеше и да ги бие. Сега ще празнуваме, а после почваме да мислим за новия сезон."

Президентът на Бългаската федерация по ски Цеко Минев беше категоричен, че спечелването на Големия кристален глобус от Янков е невероятен успех за българския спорт, за който не сме си и мечтали.

"Този глобус доказва по категоричен начин, че България е на картата на световните зимни спортове. Страната ни показа, че може да изгражда топ спортисти в зимните спортове", коментира още Минев.