SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски гуру : Уроци по оцеляване в дивото - 28 Септември 2007 - 16:15

За почитателите на активния планински туризъм и любителите на приключенията в непознати местности ще бъде полезно да се запознаят с няколко препоръки за справяне в диви условия, взети от инструкциите, разработени за американските рейнджъри и зелени барети.

1. Намирате се в дъното на скалиста пропаст. Единственият начин да се измъкнете е да се изкатерите до върха по покритата с влажен мъх скала. В този случай не се препоръчва да се катерите с обувки. Босият крак също не е добър вариант. Най-добро сцепление с мократа повърхност на камъка създават чорапите.
2. Намирате се пред бърза река и трябва да преминете на другия бряг. Единственият начин е да нагазите в бушуващите води. Направете го, но пресечете реката под ъгъл 45 градуса срещу течението. Газете с обувките, защото така ще се хлъзгате по-малко. Раницата на гърба придава допълнителна стабилност. Ако имате възможност, откършете прът, който да държите срещу течението за равновесие.
3. Мъчи ви чувството за глад, а храна няма. Наблюдавайте с какво се хранят другите обитатели на гората. С много редки изключения растенията, плодовете и гъбите, които птиците и животните ядат, са безвредни и за човека. Но ги опитвайте внимателно. Ако след 6-8 часа не ви стане лошо, смело ги включете в менюто си.
4. Не се опитвайте да ловите и ядете слабоподвижни гризачи в степите и пустинните райони. Те в 100 процента от случаите са болни от туларемия.
5. Ако краят на пътя още не се вижда, а краката ви вече са в мазоли, преобуйте десния чорап на левия крак и обратното - това мъничко ще облекчи болката. Препоръчва се чорапите да се обърнат наобратно, тъй лицевата им страна е по-гладка. Изранените места трябва веднага да се покрият с лейкопласт или да им се направи плътна превръзка от подръчни материали, ако нямате лепенка.
6. Започвате да се задъхвате и да ослепявате от дима на горския пожар. Легнете и припълзете до безопасно място, като плътно се притискате до земята. Въздухът сред тревата е относително чист от дим.
7. Мокрите ботуши трябва да се сушат в закрито пространство при температура не повече от 40 градуса. Добре е обувката да се напълни с горещ пясък, сух мъх или сено, за да не загуби формата си. В никакъв случай не сушете обувките си над самото огнище, защото после няма да можете да ги обуете заради силно свилата се кожа.
7. Ако свърши сапунът, то той може да се замени с глина или с отвара от бобени шушулки (1 кг се вари в 5 л вода), с настойка от пшенични класове и някои растения като синап, кукувича прежда, минзухар и др., чийто сок се разпенва във вода. Омазнените съдове се мият с пясък.
8. Ако нагазите в блато, запомнете, че проходимите участъци по правило са покрити със стар сух мъх и торф. По труднопроходимите места обикновено растат водолюбиви растения като брези, върби и папрат. Това трябва да ви подскаже, че горният почвен слой е нестабилен. Непроходимите зони може да разпознаете веднага по плаващите растения, а също така по групичките папури или тръстики. На всяка цена си отсечете дълъг остен, с който да опипвате мястото за всяка следваща крачка.

в-к Сега, 04.8.2007 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL