. OUTDOOR : Кирил Николов и Маринела Нинева шампиони на Държавното по планинско бягане - 04 Август 2016 - 19:05

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Кирил Николов (Браун Тим - Велико Търново) спечели националния шампионат по планинско бягане при мъжете на 4 август в Сапарева баня, а при жените убедителна бе Маринела Нинева (Локомотив – Дряново). Георги Гергов (Стратеш Атлетик – Ловеч) и Диляна Минкина (Средногорски атлет – Пирдоп) заслужиха победите съответно при юношите и девойките.

"Държавно първенство по планинско бягане - Сепарева Баня - х. Рилски Езера 12км 1400м D+ 70:55. След състезанието в Андора последния уикенд, днес беше доста тежко. Шабан беше близо и направи състезанието много интересно", фотография: Kiril Nikolov - Disl

Николов имаше за конкуренти многократния шампион в бяганията на маратон и планински бягания Шабан Мустафа (Шампион – Сунгурларе) и Димчо Мицов (Рилски атлет – Самоков). Тримата бягаха заедно в началото на 12.7 километровата дистанция, но постепенно Николов натрупа аванс и финишира за 1:10:57. По-малко на минута зад него бе Мустафа с 1:11:53, а бронзът остана за Мицов с 1:13:02.

Маринела Нинева взе титлата с повече от 2 минути преднина по трасето от 7.4 км и завърши за 45:46 пред ветеранката Милка Михайлова (Дунав – Русе) 47:58 и Мая Недялкова (Младост 2012 – Благоевград) 48:20.

При юношите също имаше трима бегачи в челото, но Георги Гергов бе най-бърз в последната част и измина 7.4 км за 42:00. Втори бе специалистът на триатлон Александър Сръндев (Юниверсал - София) с 42:59, а трети е Иво Балабанов (Джордан – Благоевград) 43:42.

Диляна Минкина води от начало до край на 3.5 км при девойките и нямаше конкуренция. Минкина записа време 25:29. Изненадващо на второто място финишира 16-годишната Мария Дерменджиева (Атлет 2004 – Поморие) с 26:06. Трета е Любомира Пехливанска (Сапарева баня) с 27:44.

Състезанието бе вариант изкачване, като стартът на мъжете бе в центъра на Сапарева баня, на юношите и жените от Посетителския център в курортен комплекс "Паничище", а на девойките от Голямата беседка над града.  Финалът на девойките бе на Посетителския център на "Паничище", а на всички други възрасти на хижа "Седемте рилски езера".

Призьорите бяха наградени от кмета на Община Сапарева баня Калин Гелев, председателя на общинския съвет на Сапарева баня Иван Куйов и заместник – кмета на общината Славчо Коларски.

Трасетата на различните дистанции бяха тест за предстоящото световно първенство по планинско бягане, което ще бъде на 11 септември в Сапарева баня. Това ще бъде най-значимото атлетическо събитие за 2016-а в България и се очакват се над 400 състезатели от 50 страни от всички континенти.