. спорт : Олимпийски 3х3 за Юсеин Болт - 20 Август 2016 - 15:06
Девет от девет златни медала. Това е статистиката на Юсейн Болт в спринтовите дисциплини на Олимпийски игри от Пекин 2008 насам

ОЛИМПИАДА ЛЕКА АТЛЕТИКА. Ямайка спечели олимпийската титла на 4х100 м и световният рекордьор допълни колекцията си. Болт, който бяга в последния пост след Асафа Пауъл, Йохан Блейк и Никел Ашмийд, пресече финала пръв и спря времето на 37.27 сек.

Usain Bolt is the first ever Olympian to win 3 consecutive gold medals in 3 consecutive events at 3 editions of the Olympic Games! Congratulations! (Photo: Olympic)

Изненада поднесоха японците, които станаха втори. Те заслужиха среброто с нов рекорд на Азия от 37.60 сек, като на финалната права изпревариха САЩ. Американците обаче бяха дисквалифицирани и бронзът отиде при Канада, предаде Dnevnik.bg.

Болт влезе в историята като първия спортист, спечелил три поредни олимпийски титли в три дисциплини. В Рио най-напред той взе златото на 100 м, а след това прибави и това на 200 м. Точно както го направи в Пекин 2008 и Лондон 2012.

Американците се движеха добре и до предаването от трети на четвърти пост изглеждаше, че има интрига. Тогава Болт пое на скорост и се устреми към финала. Световният рекордьор на 100 и 200 м бързо натрупа преднина и помогна на Ямайка да защити титлата си в мъжката щафета.

"Аз съм най-великият. Чувството е невероятно. Преди старта казах на момчетата, че ако не спечелим, ще ги набия", каза с усмивка Болт за BBC след финала на щафетата.

"Помолих съотборниците ми да не ме карат да правя прекалено много на последния пост и те ме послушаха. Трябваше просто да пробягам още едни 100 метра и го направих. Когато получих палката, нямах съмнение, че ще спечеля", допълни Болт, цитиран от БТА.

Александър Дончев
dir.bg
20 август 2016 |10:10

”Мълнията” очаквано спечели спринта на 100 метра

Юсеин Болт стана първият атлет в историята с три олимпийски титли в спринта на 100 метра при мъжете. Той разби конкуренцията, като грабна златния медал в Рио с 9,81 секунди - най-доброто постижение в света за сезона, предаде електронното издание на "24 часа".

Ямаецът стартира доста тежко, но по традиция смачка всички във вторите 50 метра. На цели 8 стотни след него финишира Джъстин Гатлин от САЩ, който се канеше да го детронира. Бронзът изненадващо взе канадецът Андре де Граси, който завърши за 9,91 секунди.

Това е общо седма титла за Юсеин Болт от олимпийски игри, но едната е под въпрос. Още не е взето решение за златния медал на щафетата в Пекин, след като Неста Картър даде положителна проба за допинг след повторния тест на пробите от игрите през 2008 година.

До игрите в Бразилия Болт делеше първото място по златни медали в дисциплината с американеца Карл Луис. Той е и единственият в историята с три медала в късия спринт. С победата му Ямайка се изравни с Великобритания по титли на 100 метра. САЩ обаче имат 16.

dir.bg
15 август 2016 |04:46

Юсеин Болт с историческа трета титла на 200 м.

Юсейн Болт спечели историческа трета поредна олимпийска титла в спринта на 200 метра на Игрите в Рио де Жанейро. Спринтьорът от Ямайка постигна 19.78 секунди на финала и завоюва осми олимпийски златен медал в кариерата си. Той е първият лекоатлет в историята с три поредни олимпийски титли на 100 и на 200 метра.

Така той се доближи на една крачка от целта си - да спечели нови три златни медала в Рио, триумфирайки и с щафетата на 4 по 100 метра на Ямайка.

Болт, който през следващата година ще прекрати кариерата си, нямаше никакви проблеми в бягането. Той поведе още в средата на дистанцията и пресече пръв финалната линия. За него това беше последна индивидуална дисциплина на олимпийски игри.

"Не трябва да доказвам нищо друго. Какво мога още да направя, за да докажа пред света, че съм най-великият? Аз се опитвам да бъда един от най-великите. Да бъда като Мохамед Али и Пеле. Надявам се, че ще бъда след тези олимпийски игри", каза Болт след втората си титла в Рио.

Болт ще се завърне на пистата за финала на щафетата 4 по 100 метра, който е тази нощ, а след два дни ще навърши 30 години, съобщи БТА.

Канадецът Андре Де Грас остана втори с 20.02 секунди и спечели второ отличие след бронза на 100 метра.

"Обичам да се състезавам с него. За мен е чест да бъда част от историята, която той пише с постиженията в кариерата си", каза канадецът.

Кристоф Льометр (Франция) финишира трети с 20.12 секунди. Той взе отличие след фотофиниш с четвъртия Адам Джемили от Великобритания.