. спорт : Стартира 65-тата колоездачна обиколка на България - 28 Август 2016 - 19:11
Казахстанец спечели първия етап от София до Пловдив

КОЛОЕЗДЕНЕ. Днес от столичния площад "Народното събрание" беше даден официалният старт на 65-ата колоездачна Обиколка на България. Турът събра тази година близо 100 състезатели, представители на 16 отбора, три от които български. Колоната потегли в посока Пловдив. След 22-годишна пауза Обиколката ще премине отново през Кърджали, а турът ще стигне за първи път до Ивайловград и Мъглиж. Финалът е на 2 септември в Троян.

2 септември, петък: 6 Мъглиж - Троян, 132 км

Тази година трасето на нашето най-авторитетно колоездачно състезание, чието начало е през далечната 1924-а година, е много атрактивно и трудно. Стара планина ще бъде премината цели 3 пъти - с планински премии за височини от първа категория: в 4-ия и 5-ия етап, през Твърдишкия проход, и в последния, 6-и етап, през Троянския проход и Беклемето.

Премийните спринтове за активност ще бъдат 12 - по два във всеки етап.

Самият факт, че обиколката на България е възстановена, е голям успех. През 2014 г. тя изобщо не се проведе, а през 2015 г. организацията ѝ беше дадена на чужда страна, която породи много напрежение.

Тази година участват 10 континентални отбора и 6 отбора с регионален статут, сред които са и трите български състава - "Несебър", "Хемус" (Троян) и "Цар Симеон" (Пловдив). Отборите са с минимум 4 и максимум 6 състезатели.

За победителя във всеки етап се дават 723 евро. За победа в етап има бонификация за време - първите трима получават съответно 10, 6 и 4 секунди.

Победителят в генералното класиране (жълтата фланелка) ще получи 2169 евро. Освен жълтата фланелка, има още класиране за активност (зелена фланелка - 12 премийни спринта, по 2 във всеки етап); Класиране за катерачи (фланелката на червени точки) - 15 височини - 3 от първа, 3 от втора и 9 от трета категория; Най-добър млад състезател (до 23 г.) - бялата фланелка и отборно класиране.

Казахстанец спечели първия етап на 65-ата колоездачна Обиколка на България

Казахстанецът Евгений Гидих от "Вино 4-Евър" спечели първия етап на 65-ата колоездачна Обиклока на България. 20-годишният Гидих, който кара за клуба на казахстанската легенда Александър Винокуров - олимпийски шампион от Лондон 2012 и победител във Вуелтата на Испания през 2006 година, беше най-бърз по 205-километровото трасе от София до Пловдив. Той пресече финалната линия пред спортна зала "Колодрума" за 4:37.02 часа, като изпревари във финалния спринт Матео Малучели (Италия) от "Униеуро", трети е Мартин Отоничар (Словения) "Делио Галина".

Група от четирима колоездачи, в която бяха украинците Виталий Бутс Андрий Братащук от отбора на "Клос", беларусинът Евгений Собал от "Минск Сайклинг Тийм" и турчинът Мустафа Саяр от "Торку Шекерспор", атакува веднага след Елин Пелин и караха пред основната група над 130 километра, като на моменти преднината им беше повече от 4 минути. Те обаче не издължаха и бяха застигнати 20-ина километра преди финала. Четиримата обраха всички премии в етапа, като Бутс е лидер в класацията за активност, а Братащук води в подреждането за най-добър катерач. Общо 95 състезатели от 16 отбора застанаха на старт в София.