SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : На гребена на вълната - 28 Септември 2007 - 16:30

Каяк, рафтинг, каньонинг, ривър-буги и уейкборд качват яко адреналина през лятото

в-к Новинар, Събота, 25 Август, 2007 г.

Свърши времето, в което през летните месеци, щом дойде уикендът, хората товарят колите с празните буркани и се изнасят към село, за да правят безценната зимнина или с часове висят на някой самотен бряг с въдица в ръка, очаквайки да влезнат в Рекордите на Гинес с улов на стокилограмов сом.
Сега почивните дни минават под мотото " яко адреналин на гребена на вълната", а думите каякинг, рафтинг, каньонинг и уейкборд са залегнали сериозно в речника на съвременния българин. Всъщност водните екстремни спортове не са никаква новост по нашите географски ширини, още повече че в България условията за практикуването им са повече от перфектни. Всичко, което се изисква, си го имаме: пълноводни реки, стръмни водопади и море. Надеждното оборудване, умението да плувате и веселата компания вече са си ваш ангажимент. И да не забравите инструктор, особено ако сте начинаещи. Ако всичко това ви е под ръка, не губете време, а палете колите и тръгвайте. 

***

Рафтинг: Хайде сега да видим колко сте смели!
 
в-к Новинар, Събота, 25 Август, 2007 г.

Ако искате да поставите на изпитание волята, смелостта и вестибуларния си апарат, това е вашият спорт. В надуваемата лодка за рафтинг могат да се качат най-много десет човека, с които синхронът ви трябва да е безупречен. Преди да се пуснете в бързите води обаче, е необходимо да се запознаете с малко теория, за да не се чудите защо този, който седи на носа на лодката, крещи с пълно гърло "краката-а-а-а" . Тази команда означава, че наближава камък и за да нямате счупени крайници, е най-добре да ги вдигнете на високо. "Греби" е другата важна думичка в речника на рафтинг-маниака. Тя за разлика от първата не се нуждае от допълнително обяснение - просто гребете с всички сили като на римска галера и внимавате да не си заплетете греблата с този пред или зад вас. Когато обаче чуете "дръж се!", всякакви странични занимания трябва да се прекратят и по най-бързия начин да се хванете за лодката, защото следва обръщане във водата. За много практикуващи рафтинг това е любимият момент от спускането, особено в случаите, когато не са забравили да си сложат задължителната спасителна жилетка. Друг интересен детайл при този вид воден спорт е техниката "душ", която се състои в топване на главата за разхлаждане във водата, докато краката ти са в лодката. Това упражнение се прави само от опитни рафтъри, защото начинаещите може и да не успеят да се върнат в изходна позиция. Но най-важното, което не бива да забравяте, е, че сте отишли да се забавлявате, което изключва поемането на излишни рискове и демонстрирането на свръхсмелост. За тази работа си имаме професионални състезатели, които дори взеха медали на Европейското първенство по рафтинг в Черна гора преди няколко години.

Предпочитани места за рафтинг:
Кресненското дефиле, каньонът на река Осъм, местността Предела между Рила и Пирин, по течението на реките Арда, Струма и Искър. За по-опитните се
препоръчват реките Лим и Тара в Черна гора, някои реки в Колорадо, Айдахо, Аляска в Щатите, Южна Африка и Южна Америка.

Цени на екипировка:

Лодки (чешки каяци - sunny) - можете да наемете почти навсякъде на цена:
за 1 час - 10 лв.
за 1 ден - 50 лв.
Удоволствието може да ви струва и между 30-40 лв. на човек, като цената включва освен екипировка и инструктор. Ако пък решите да си купите лично оборудване, си пригответе около 3 хиляди лева. 

***

Каньонинг - спускане с рапел по водопад
 
в-к Новинар, Събота, 25 Август, 2007 г.

Това е един от по-малко популярните водни спортове у нас, но много бързо набира фенове. От известно време фирмите за тиймбилдинг предлагат екстремното забавление като част от програмата на фирмените уикенди за сплотяване на колектива. Ако работата ви е свързана със седене пред компютър, един каньонинг ще ви се отрази добре, особено в летните горещини. Тук пак ще ви се наложи да седите на столче, но под мощна струя вода, вързани само с едно осигурително въже. Ще си го представите лесно, като погледнете алпинистите по жилищните сгради, които висят от покривите и правят топлоизолации. Основната цел при каньонинга е същата - да останете невредими, докато стигнете земята. Но тук сложността идва от факта, че скалите са хлъзгави, а водата ледено студена. Инструкторите препоръчват да бъдете максимално съсредоточени, защото и най-малката погрешна стъпка може да ви навлече куп неприятности. В никакъв случай не бива да забравяте да си сложите каска на главата. Научете се и да си задържате дишането поне за няколко секунди - ще ви бъде от полза.

Препоръчвани места за каньонинг: Влахинският водопад на Косовска река - намира се близо до село Влахи в подножието на Пирин, река Ощава, водопадът Шейтан дере.

Цени на екипировка:
Повечето фирми предлагат пакетни цени, започващи от 80 лева. Срещу тази сума ще получите за един ден екипировка, инструктор и застраховка живот. Ако искате да посветите цял уикенд на екстремното занимание, ще ви трябват между 120 и 180 лв. 

***

Каякинг - колкото по-бурна е реката, толкова по-добре

в-к Новинар, Събота, 25 Август, 2007 г.

Това си казват всички маниаци на тема каяк, които не могат да мигнат, ако поне 4 часа речното течението не е подмятало тясната им лодка във въздуха като сламка. За разлика от рафтинга, при който лодката е надуваема, тук вече говорим за пластмасово корито, в което не могат да седнат повече от четирима. Лъжете се, ако си мислите, че това я прави по-стабилна във водата - рискът от преобръщане е точно толкова голям, колкото и при рафтинга. Но пък хубавото е, че има едноместни каяци, при които отговорността за всичко, което се случва, е само ваша, същото важи и за удоволствието. Ако попаднете в спокоен участък от реката, можете да се отпуснете и да не гребете, защото и най-слабият вятър е в състояние да придвижва леката ви лодка по течението, макар и бавно. Тогава каякарите се шегуват, че са тръгнали на каяк-туризъм. Ако не сте фенове на бързите реки, има язовири и езера у нас, в които е позволено да се упражнява този спорт. Ако се нуждаете от по-голямо пространство, се пробвайте на морето, но там се изисква здраво да гребете, което си е чиста проба фитнес.

Препоръчвани места за каякинг: Река Струма в района на Кресненското дефиле, Янтра, каньонът на р.Влахинска, река Дунав край село Мечка, Панчаревското езеро до София.

Цени на екипировка: В зависимост от избраното от вас място и фирма цените варират от 45 до 180 лв. Това включва инструктор, екипировка и дори кратки екскурзии до близки природни и исторически забележителности, но не по вода.

***

Ривър-буги и уейкборд - преживяване за истински маниаци
 
в-к Новинар, Събота, 25 Август, 2007 г.

В случай че традиционните водни спортове са ви поомръзнали и търсите нещо ново като усещане, ривър-буги ще ви помогне да го намерите. Това е една от онези нови мании, които качват адреналина не на 100, а на 200 %. Всъщност оригиналното име на английски не е ривър-буги, а Hydrospeed. Но като се замислим, българската интерпретация е далеч по-забавна, защото този спорт представлява спускане по бързеите на река с минилодка. Особеното тук е, че долната част на тялото е във водата, т.е. управлението става чрез плавници на краката. Движенията трябва да са бързи, от което идва и асоциацията с танца буги. Важно е правилно да преценявате центъра на тежестта и, разбира се, да улавяте теченията и водовъртежите в реката, за да бъде купонът пълен. Не се притеснявайте, че може да истинете, защото краката ви са в ледените води - неопреновата екипировка ще се погрижи това да не се случи. Ако ли пък мисълта да се правите на тюлен не ви допада и не обичате бързите води, се насочете към другото екстремно приключение, наречено "уейкборд". То спада към т.нар. по-цивилизовани спортове, защото се упражнява при гладко като тепсия море или голямо езеро. Много прилича на водните ски, но разликата е, че тук сте стъпили с двата крака само на една дъска, приличаща на скейтборд. Името произлиза от думите "уейк" - вълната, която моторницата влекач оставя след себе си, и "борд" - дъска. Уейкбордът е започнал да се заражда като самостоятелен спорт преди около 15 години. Първите дъски са произведени през 1994 година. Първоначално дължината им е била от 1,28 до 1,40 метра, но сега е намалена на 1,35 м. Широчината на дъската е 43 см, което помага на уейкбордиста да прави невероятни пируети във въздуха, докато моторница или влек го дърпат. В България този спорт не е много разпространен - практикуват го едва около 40 души.

Препоръчвани места за ривър-буги и уейкборд: Всички посочени реки, в които може да се практикува рафтинг или каякинг, са подходящи за ривър-буги. Но най-добрите условия за този спорт предлагат Полша и Франция.
С уейборд, теглен от моторна лодка, можете да се занимавате в Черно море, но ако искате да използвате влек, местата у нас са само две - язовирът до Казичене и село Оризарe, Пловдивско. Българските уейкбордисти често посещават и езерото Ада Сиганлия в Белград, Сърбия.

Цени на екипировка: И тук подобно на каякинга цените са пакетни. За около 85 лв. ще ви предложат екипировка, инструктор и застраховка. Малко по-скъпо е при уейкборда, защото там освен дъската трябва да наемете моторна лодка или да си платите за влек. 10-минутното удоволствие във водата ще ви струва между 30 и 50 лв. в зависимост от това в кой курорт наемате екипировката.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL